Ось як можуть оштрафувати за відсутність техогляду

287

Як даішники штрафують підприємців за відсутність техогляду.

Ви думаєте, що співробітники ДАІ не мають права штрафувати автовласників за відсутність техогляду? Помиляєтесь. Не все так просто, хоча, звичайно, більшість водіїв дійсно не можуть бути оштрафовані співробітниками ДПС за керування автомобілем без діагностичної карти. Але якщо мова йде про індивідуальних підприємців або юридичних осіб, що займаються комерційними перевезеннями, то вже тут співробітники ГИБДД не упустять можливість виписати немаленький штраф. В тому числі навіть тим, у кого транспортний засіб зареєстрований на фізичну особу. Як таке може бути? Зараз розповімо.

Отже, нагадаємо, що з 1 січня 2012 року ГИБДД позбулася можливості притягати водіїв до адміністративної відповідальності за відсутність техогляду (з цієї дати в КоАП РФ зник відповідний пункт, що передбачає залучення водіїв до відповідальності за їзду без техогляду).

Але не все так просто. Справа в тому, що в Адміністративному кодексі РФ залишилася частина 2 стати 12.1 КоАП РФ:Стаття 12.1. Управління транспортним засобом, не зареєстрованим у встановленому порядку, транспортним засобом, що не пройшли державного технічного огляду або технічного огляду

Частина 2. Управління легковим таксі, автобусом або вантажним автомобілем, призначеним та обладнаним для перевезень людей з кількістю місць для сидіння більше ніж вісім (крім місця водія), спеціалізованим транспортним засобом, призначеним та обладнаним для перевезень небезпечних вантажів, які не пройшли державний технічний огляд або технічний огляд,
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від 500 до 800 рублів
(частина 2 в ред. Федерального закону від 01.07.2011 № 170-ФЗ).

Дивіться також: Підвіз попутника за гроші: чим загрожує?

Ось як можуть оштрафувати за відсутність техогляду

Відповідно, співробітники ДАІ, як і раніше, мають право перевіряти діагностичну картку на транспортний засіб у наступних осіб:

– у водіїв легкових таксі

– у водіїв автобусів або вантажних автомобілів, призначених і обладнаних для перевезення людей з кількістю місць для сидіння більше ніж вісім

– у водіїв спеціалізованих транспортних засобів, призначених і обладнаних для перевезень небезпечних вантажів

У разі виявлення працівниками Державтоінспекції водіїв, які керують вищевказаними транспортними засобами, водії можуть бути оштрафовані на суму до 800 рублів.

Але це ще квіточки порівняно з ще одним більш грізним штрафом, який передбачений частиною 1 статті 12.31 КоАП РФ:КоАП РФ Стаття 12.31. Випуск на лінію транспортного засобу, не зареєстрованого у встановленому порядку, що не пройшов державного технічного огляду або технічного огляду, зі свідомо підробленими державними реєстраційними знаками, що має несправності, з якими заборонена експлуатація, з встановленими без відповідного дозволу пристроями для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів або з незаконно нанесеними спеціальними кольорографічними схемами автомобілів оперативних служб

Частина 1. Випуск на лінію транспортного засобу, не зареєстрованого у встановленому порядку або не пройшов державного технічного огляду або технічного огляду,
(в ред. Федерального закону від 01.07.2011 № 170-ФЗ)

тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб, відповідальних за технічний стан і експлуатацію транспортних засобів, в розмірі 500 рублів; на юридичних осіб – 50 000 рублів.

Ось як можуть оштрафувати за відсутність техогляду

Тут, як бачите, максимальний штраф становить 50 тис. рублів. Але як же можуть залучити за цією статтею Адміністративного кодексу звичайного водія, який, наприклад, перевозив на вантажній машині який-небудь вантаж без техогляду? Адже у статті 12.31 КоАП РФ мова йде про юридичних осіб. Виявляється, ще як можуть, якщо ви, припустимо, зареєстровані індивідуальним підприємцем. Причому оштрафувати на 50 тис. рублів вас зможуть, навіть якщо ваша машина для комерційної діяльності зареєстрована на вас як на фізичну особу.

Для того щоб залучити вас до такого великого штрафу за випуск автомобіля на лінію без техогляду, органи ГИБДД зазвичай виносять постанову щодо фізичної особи (власника автомобіля), а індивідуального підприємця.

Наприклад, якщо ви Іванов Іван Іванович, а ваше ІП зареєстровано на Іванова В. І., то посадова особа ДАІ винесе постанову про притягнення до відповідальності за частиною 1 статті 12.31 КоАП РФ вашого індивідуального підприємства «ІП Іванов І.». В цьому випадку із-за плутанини зі статусом індивідуальних підприємців в країні і недосконалість чинного законодавства індивідуальний підприємець може бути оштрафований на 50 000 рублів. Причому, повторимо, навіть якщо транспортний засіб було зареєстровано на ІП Іванов В. І., а поставлено на облік в ДАІ на фізичну особу (Іванов Іван Іванович).

Ви думаєте, що подібні постанови ГИБДД можна легко оскаржити в суді? Як би не так. У Росії вже багато прикладів судових рішень не на користь індивідуальних підприємців.

Як же індивідуальні підприємці намагаються довести судовим органам, що ГИБДД залучила їх до адміністративної відповідальності незаконно?

Ось як можуть оштрафувати за відсутність техогляду

Більшість ипешников наголошують на тому, що у момент зупинки автомобіля співробітниками ДІБДР вони не здійснювали комерційні перевезення, а користувалися машиною в особистих цілях. Відповідно, органи ГИБДД були не вправі залучати власника автомобіля до відповідальності за статтею 12.1 КоАП РФ (Керування транспортним засобом, не зареєстрованим у встановленому порядку, транспортним засобом, що не пройшли державного технічного огляду або технічного огляду), а потім виносити постанову про притягнення індивідуального підприємства до адміністративної відповідальності за статтею 12.31 КоАП РФ.

На жаль, подивившись судову практику в системі «Правосуддя», ми виявили, що в 95% випадків суди стають на бік органів ГИБДД, штрафуючи ипешников на великі суми.

Особливо немає шансів у тих індивідуальних підприємців, у яких видах діяльності ІП прописаний КВЕД, пов’язаний з транспортними перевезеннями. У цьому випадку, навіть якщо машина зареєстрована на ім’я підприємця (фіз. особи), ГИБДД має право залучити індивідуального підприємця до відповідальності за випуск автомобіля на лінію, що не пройшов техогляд.

Ось як можуть оштрафувати за відсутність техогляду

Правда, щоб це зробити, для початку співробітники ДПС повинні залучити водія цього транспортного засобу до відповідальності за керування машиною без техогляду. І тільки на підставі протоколу за статтею 12.1 КоАП РФ Державтоінспекція має право притягти до відповідальності індивідуальне підприємство.

На жаль, судова практика, що склалася у подібних справах, вказує, що судді вважають, що навіть якщо автомобіль і не здійснював в момент порушення закону комерційну перевезення (наприклад, машина використовувалася індивідуальним підприємцем в особистих цілях) без чинного технічного огляду транспортний засіб було випущено на лінію без техогляду. Відповідно, індивідуальний підприємець, що випустив машину на лінію, повинен нести відповідальність за статтею 12.31 КоАП РФ. Причому як юридична особа.