Ось чому всі раллісти на зимових змаганнях проходять повороти боком

244

Доказ того, що швидше проходити повороти боком на снігу (ралі)

Хочете дізнатися, чому всі професійні раллісти на будь-яких чемпіонатах (від світових до любительських) використовують техніку проходження поворотів у заметі? Наскільки вона ефективніше в розрізі спортивного використання в зимовий період, і чи є від неї взагалі толк? Про це нам розкажуть старі знайомі з Team o’neil Rally School, які явно користуються популярністю серед українських автомобілістів, яким хочеться дізнатися трохи більше про спортивному використанні автомобіля:

Трейл-брейкінг (гальмування в повороті) – гоночний маневр, який рятує життя

Як гальмування лівою ногою може бути корисним у повсякденній їзді?

Повний привід виявився краще при гальмуванні, ніж привід на два колеса: Відео

У чому перевага гальмування лівою ногою? | Відео

Як зробити ідеальний розворот з ручником: Відео

Як боротися з недостатньою поворачиваемостью у передньопривідних, задньопривідних і повнопривідних автомобілях

Отже, науково-практичний видеотест зараз нам покаже, наскільки швидше раллісти можуть проходити засніжені повороти, як працює ця техніка і чому вона дійсно ефективна.

Перш ніж почати розбір техніки, попередимо, що використовувати її на дорогах загального користування та у дворах не МОЖНА! Це просто нерозумно і небезпечно. Тренуйтеся на спеціалізованих закритих майданчиках під наглядом професійного інструктора. Єдине виняток, при якому техніка виявиться корисною на дорозі загального користування, – аварійна ситуація (занесення, об’їзд раптової перешкоди та інші труднощі на дорозі), тим більше якщо все ускладнюється наявністю повороту. Напрацьований на рівні інстинкту практичний професіоналізм зменшить відсоток несприятливого результату в рази!

Отже, ось практичне доказ того, чому проїзд на рівномірно засніженій поверхні в ралі швидше в заносі (відео з субтитрами, які можна перевести на російську мову в налаштуваннях плеєра Ютьюб):

Відео взято з YouTube-каналу Team o’neil Rally School

Коротко про те, якою експеримент був проведений у відеоролику і які результати він дав.

1. Для тесту було вибрано повнопривідна Subaru. ABS, противобуксовочная та інші електронні системи відключені. Шини взуті в нову зимову резину.

2. Заїзди проходили по колу. Перший заїзд не припускав дріфту, але максимально швидке проходження кіл без заметів. Разом 4 кола на спробу.

3. Час без занесення: 1 хвилина 28.37 секунди

Зазначені мінуси: недостатня реакція автомобіля на поворот керма, недостатня обертальність в поворотах, боротьба з появою небажаного заносу, що обумовлено певними моментами появи надмірної обертальності автомобіля.

4 кола з занесенням: 1 хвилина 22.62 секунди. Мінус майже 6 секунд! Це справжня прірва в спортивному змаганні.

Зазначені мінуси при управлінні автомобілем в заносі: це вимагає навику. Це складніше, навіть якщо такий навик у вас є. Необхідна дуже висока концентрація і непогана фізична форма – інтенсивно крутити кермо, ловлячи автомобіль в хиткому заметі, – непросте завдання. Це небезпечніше. Висока ймовірність злетіти з наміченої траєкторії.

Тепер головне питання: як і чому працює техніка занесення на засніженій поверхні? Адже, як видно з відеоролика, у другій спробі автомобіль явно проходив коло по більшій дузі, а значить, мав проїжджати більшу відстань.

Ось чому всі раллісти на зимових змаганнях проходять повороти боком

Відповідь буде такою: автомобіль проїжджав коло по широкій дузі тому, що їхав набагато швидше, ніж у випадку зі звичайним варіантом проходження поворотів. Проходячи поворот в ковзанні, ви можете дати автомобілю більше імпульсу, оскільки є можливість не гальмувати, а, навпаки, давати в повороті газу, прискорюючи рух вперед. Саме з цієї причини техніка настільки популярна серед раллистов. Адже здебільшого у них під колесами завжди знаходиться нестабільний або слизький грунт, і немає іншого способу передати як можна більшу кількість крутного моменту з двигуна на підошву шин. Тому така техніка не тільки виглядає круто, але і реально дієва!

Повторення експерименту з задньопривідним BMW 3-series. Все те ж саме: укочений сніг, всього вісім кіл і один автомобіль:

Відео взято з YouTube-каналу Team o’neil Rally School