Ось чому скоро безпілотник в Росії стане марним

216

Влада жорстко обмежать використання безпілотників

Отже, на розгляд у Державну Думу внесений проект закону № 636681-7, який містить дуже важливі поправки в окремі законодавчі акти, що безпосередньо стосуються доморощених операторів, що спеціалізуються на кіно – і фотозйомки, блогерів і ентузіастів, які бажають долучитися до світу нових технологій. Мова йде про радіокерованих безпілотниках, так званих дронах:

Ось чому скоро безпілотник в Росії стане марним

Схоже, що вже дуже скоро проводити красиві зйомки з повітря можна буде виключно над лісом і в полі, де немає великих скупчень людей або об’єктів спеціальної інфраструктури. І ось чому це так чи інакше станеться.

Де буде заборонено літати повітряним радіокерованим дронам?

Ось чому скоро безпілотник в Росії стане марним

З одного боку, новий закон не забороняє в Росії використання безпілотних літальних апаратів. Але з іншого боку, нові обмеження при використанні в багатьох випадках і при використанні в містах фактично поставлять безпілотники поза законом. Прочитайте законопроект самостійно і переконайтеся в цьому:

Про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації http://sozd.duma.gov.ru/bill/636681-7

Як сказано в пояснювальній записці, мета проекту цілком гуманна і зі всіх сторін правильна: «Проект закону спрямований на забезпечення громадської безпеки, в першу чергу на захист життя та здоров’я громадян у місцях проведення культурно-масових (концертів, фестивалів, футбольних матчів та ін) і публічних заходів».

Також під захист від дронов підпадають критично важливі об’єкти на кшталт електростанцій, хімічних підприємств та інших. Крім цього, не можна буде проводити повітряну зйомку аеропортів, вокзалів, ж/д вокзалів, магістралей і, як сказано в записці, інших об’єктів, під які, як ми знаємо, особливо ревні служителі закону можуть підвести що завгодно, приміром ж/д шляху, або лінії електропередачі, або дачу чиновника… Можливо, це той класичний випадок, коли закон потрібно читати між рядків.

Крім цього, керуючим дрона потрібно побоюватися також інформаційної та телекомунікаційної інфраструктури (стаціонарних і мобільних пунктів державного управління та ін). Ну, це вже так, в доважок.

Чому цей законопроект одночасно правильний і неправильний?

Ось чому скоро безпілотник в Росії стане марним

Вся справа в тому, що радіокеровані літальні апарати тепер є не просто дорогою (або не дуже) іграшкою, але і гіпотетичним засобом скоєння терактів і різного роду атак. Згадати хоча б нещодавній епізод, коли на авіабазу Хмеймим – місце постійної дислокації авіаційної групи ВКЗ Росії в Сирії була здійснена атака безпілотними дрона: Атака дронов: нападом на «Хмеймим» керували США

Тому захист від раптово що з’явилися невпізнаних літальних апаратів в підозрілої близькості від важливих об’єктів дійсно має бути. Невідомо, хто і з якою метою ними керує.

Плюс сучасність вже знає ряд гучних справ, коли за допомогою дронов у в’язниці закидалися заборонені речовини і навіть проводилися спроби вчинення втеч. Все це відображено у пояснювальній записці до проекту ФЗ:


«Аналіз сучасної ситуації, в тому числі міжнародний досвід, свідчать про активне використання БВС в якості загроз функціонування критично важливих об’єктів, засобів доставки вибухових пристроїв і легковагої зброї, розпилення отруйних речовин в місцях масового перебування людей, поширення наркотиків, контрабанди, для передачі інформації і заборонених об’єктів особам, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, та в інших протиправних цілях».

З іншого боку, як ми вже припустили вище, незважаючи на відсутність прямої заборони на продаж дронов, у багатьох випадках у містах їх використання буде повністю обмежено, а точніше заборонено! Що також не є доречним для громадян, які не мають злого умислу.

Тим більше що власниками недешевих літальних апаратів (вартість якісних виробів для аерозйомки починається від декількох десятків тисяч рублів і легко перевалює за 100 тис. рублів), за даними експертів, тільки за період з січня по вересень 2017 року офіційно стали понад 57 тис. осіб. На жаль, нічого хорошого для володарів цих БВС (безпілотне повітряне судно) такий законопроект не обіцяє.

За прогнозами експертів, з якими проводилися консультації законодавців,

«До 2035 року у повітряному просторі Російської Федерації постійно будуть знаходитися 100 тис. безпілотників».

Але, схоже, з прийняттям законопроекту це число потрібно трохи підкоригувати в бік зменшення.

Особливо спірний пункт стосується заборони використання у польоті безпілотників у місцях, де працює Росгвардия. Знову ж таки, з одного боку, все логічно – може, над гвардійцями баражує шпигунське око. Але, з іншого боку, в 99.99% випадків це буде звичайний громадянин, який просто не знав, що в районі проводиться операція росгвардейцев. Його вже точно навряд чи хто-небудь попередить.

Про необхідність введення таких обмежень поліція повинна буде повідомити Росавіації і організаторів масового заходу.

Витяг із законопроекту:


«тимчасово обмежувати або забороняти знаходження безпілотних повітряних суден в окремих зонах повітряного простору над місцями виконання військами національної гвардії службово-бойових завдань з негайним повідомленням про це уповноваженого органу, що здійснює державний контроль (нагляд) у сфері використання повітряного простору, а також припиняти несанкціоноване перебування безпілотних повітряних суден в окремих зонах повітряного простору над місцями виконання військами національної гвардії службово-бойових завдань».

Що представники влади будуть робити з дрона-порушниками?

Ось чому скоро безпілотник в Росії стане марним

Тепер виникає ще більш цікаве питання: що буде з дорогими серцю й гаманцю кожного пілота дрона, коли вони потраплять туди, куди їм не слід було?

Відповідь буде сумний, бо уповноважені особи будуть боротися з БВС:

… допомогою знищення або пошкодження таких безпілотних повітряних суден, придушенням або перетворенням сигналів дистанційного керування порушили простір дрона, вилученням всіх або окремих елементів безпілотної авіаційної системи.

Приклад використання квадрокоптера на шкоду (жарт, звичайно, але в кожному жарті лише частка жарту)

Самі пілоти несанкціонованих літальних апаратів будуть затримуватися і доставляти в органи внутрішніх справ. Якщо ви вважаєте, що вас не піймають, ось інформація для роздумів:

За дрона буде стежити поліція, Росгвардия, Федеральна служба охорони і ФСБ

06.07.2016 в Державному музеї-заповіднику «Куликове поле» (Тульська область) БВС виконував несанкціонований політ на малій висоті, який загрожував безпеці екскурсійної групи дітей. Власник БВС був затриманий охороною музею-заповідника в 1 км від місця екскурсії.

Таким чином, після того як проект стане законом, над майном пілотів квадрокоптеров нависне загроза. Хоча в Москві, наприклад, заборона на рівні наказу Мінтрансу на використання квадрокоптеров в межах МКАД діє до 2016 року. Правда, щось не особливо часто чути, щоб ці дрони хтось збивав. Ймовірно, це тимчасове явище, яке після прийняття законопроекту стане мейнстрімом. У такому разі пред’являти претензії державі буде марно.

Що робити, якщо хочу познімати околиці з квадрокоптера?

Ось чому скоро безпілотник в Росії стане марним

Насправді навіть у нинішній версії Кпап вже існує відповідальність за несанкціоноване використання безпілотників. Вона регулюється статтями 11.4 і 11.5 Кпап. Штраф назвати жартівливим не можна. За порушення правил використання повітряного простору (ст. 11.4) для фізичних осіб на користь бюджету вилучать від 2 до 5 тис. рублів. Юридичним особам це порушення обійдеться в суму до півмільйона рублів або навіть адміністративне призупинення діяльності на строк до дев’яноста діб. Це якщо в діянні не проглядається кримінальна складова. www.consultant.ru

У статті 11.5 Порушення правил безпеки експлуатації повітряних суден відповідальність не менш сувора. www.consultant.ru

З 5 липня 2017 р. діють положення Повітряного кодексу, згідно з яким дрони з масою від 0,25 до 30 кг повинні проходити обов’язкову реєстрацію в Єдиній системі організації повітряного руху Росії, тобто бути враховані всі поголовно.

Якщо є бажання робити все по закону, то вже зараз будь-який власник апарата повинен бути сертифікований для проведення фото – та відеозйомки (оскільки вона кваліфікується як авіаційні роботи), також, якщо запускати БВС над населеним пунктом, спершу потрібно отримати дозвіл на польоти від офіційних органів місцевого управління.