Ось чому не можна ставити тільки дві зимових шини на автомобіль

269

Ось як веде себе автомобіль з зимовими та літніми шинами на двох осях відразу

Більшість з нас живе в місцях, де снігова зима – явище цілком звичне і нормальне. Правда тривалість присутності «Сніжної королеви» у тій чи іншій галузі може значно розходитися по термінах, від декількох місяців невеликих заморозків на півдні країни, до дев’яти-десяти місяців у північних районах.

Ті водії, які живуть на північ, звичайно відмінно підготовлені до примх природи. В мотор в сезон завжди залито зимове масло, щоб не густело на морозах, в баку хлюпоче «арктична» солярка, щоб не утворювалися пластівці парафіну, а машина в обов’язковому порядку «перевзута» у зимову гуму. І це правильний підхід.

Однак, є й інша категорія автомобілістів, які живуть значно південніше і для яких короткочасний зимовий сезон не стає перешкодою до використання автомобілів на літніх покришках. Зазвичай вони міркують так: навіщо мені «перевзуватися», якщо сніг полежить тиждень і розтане? А наступні заморозки й ожеледь ще не відомо, чи ні. Навіщо по голому асфальті покришки зимові прати, шипи виривати? Так що краще пережду зиму на всесезонці або на літніх покришках.

Це вкрай небезпечне міркування, так робити не можна і це не МОЖНА чітко прописано в законі (пункт 5.5 Додатка 8 до Технічного регламенту митного союзу «Про безпеку колісних транспортних засобів»):

У зимові місяці (грудень, січень, лютий) дозволяється використовувати лише зимові шини. При цьому вимога з 11 листопада 2018 року поширюється тільки на автомобілі категорії B (M1 легкові і вантажні N1), а терміни експлуатації зимової гуми можуть бути розширені в залежності від регіону. Але мінімально три місяці в році (з грудня по лютий) – будьте ласкаві взутися у зимові шини, а то раптом ожеледь, а ви непідготовлені.

Але, є ще одна категорія автомобілістів (рідкісна, але начебто ще зустрічає в автофауне), які начебто і готові поставити «зиму» на колеса, але тільки дві покришки. На передні або на провідні колеса. На другій осі вони залишають річний або всесезонний варіант.

Відразу скажемо, що це непросто погане рішення, воно також розходиться нарізно з законом: згідно з пунктом 5.5 Додатка 8 до Технічного регламенту митного союзу «Про безпеку колісних транспортних засобів»: «Зимові шини встановлюються на всіх колесах транспортного засобу».

З одного боку, воно здається не таким жахливим, але в реальних умовах рішення може мати навіть більш плачевні наслідки. Які? Для цього рухаємося на випробувальний комплекс Goodyear за Полярним колом на повноприводному в основному з провідними передніми колесами BMW X1, щоб дізнатися, наскільки все погано.

Експериментатори провели автомобіль, на якому стоять передні – зимові, а задні – літні шини, через ряд тестів: заїзд на гору, базовий поворот, гальмування, зміна смуги руху…

Ось автомобіль втрачає зчеплення і йде в занос після імітації зміни смуги руху:

Ось чому не можна ставити тільки дві зимових шини на автомобіль

Передні колеса намагаються з усіх сил утримати кросовер, але задні шини просто не можуть виконати свою частину роботи. Результат експериментів явно виглядає гірше, ніж можна уявити собі, автомобіль стає повністю некерованим. Ось чому ніколи не ставте літні або всесезонні шини на одну вісь, міксуючи їх з зимовими покришками на іншій осі. Більш того, згідно з пунктом 5.5 Додатки 8, одночасне використання шипованих і нешипованих шин на колесах транспортного засобу також заборонена. Чому? Результат може бути аналогічним наведеному вище.