Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

363

Пояснені поточні обмеження швидкості в Росії, а також їх історія і використання

Обмеження швидкості в Росії вже давно є яблуком розбрату в нашому суспільстві. Багато водіїв вважають, що сьогодні чинні норми обмеження швидкості на дорогах Росії не відповідають у багатьох місцях сучасним дорожніх умов і сучасного швидкісного транспорту, який за останні 20 років став більш безпечним.

Проте нинішнє обмеження швидкості на російських автошляхах є передовою лінією в боротьбі за безпеку дорожнього руху в країні, оскільки подібні обмежувальні заходи визначають всі дорожній рух. Адже нинішні Правила дорожнього руху чітко встановлюють максимальні швидкості для різних типів доріг і транспортних засобів різної категорії.

Це означає, що в Росії суворо регулюються норми максимально дозволеної швидкості руху транспортних засобів, при перевищенні яких водіям загрожує адміністративне покарання. Завдяки адміністративної відповідальності за перевищення встановленої швидкості руху в країні знижується кількість водіїв, що перевищують швидкісний режим, і, відповідно, рівень аварійності на дорогах. В останні роки в цьому також непогано допомагають дорожні камери, які контролюють швидкість автотранспорту.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Так, звичайно, існуючі обмеження швидкості можна довго обговорювати і навіть критикувати, але в підсумку ні до чого не прийти. Адже в нашій країні немало тих, хто вважає, що нинішню планку максимальної швидкості необхідно піднімати, також як і тих, хто, навпаки, виступає за її зниження. До речі, є й такі люди, які вважають, що в країні потрібно взагалі скасувати на деяких дорогах обмежувальні заходи по швидкісному режиму, дозволивши їздити водіям як на автобанах Німеччини.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знатиАле, на нашу думку, це робити ні в якому разі не можна. Поки існують обмеження в Правилах дорожнього руху, водії будуть більш обережними на дорогах, боячись перевищити встановлену швидкість руху. Багато водіїв з розумінням ставляться до існуючих швидкісних обмежень, вважаючи, що раз стоїть знак, що обмежує швидкість, значить, він повинен бути тут для більш безпечного руху. Тобто багато хто з нас розуміють, що раз є обмеження, значить, є причини для цього.

У результаті водії, знаючи, що в законодавстві є строго регламентовані обмеження максимальної швидкості, намагаються дотримуватися ПДР, коригуючи свою швидкість руху. Якщо ж навіть на швидкісних трасах скасувати обмеження швидкості, це неминуче призведе до істотного зростання аварійності. На жаль, судячи по статистиці ДТП за останні роки, ми з вами поки не навчилися вести себе добре на дорозі. Якось не склалося у нас досі культура водіння зі строгим дотриманням законодавства. Так що скасовувати обмеження швидкості на деяких типах доріг ще дуже рано.

На жаль, наше російське законодавство досить-таки заплутане в частині регулювання руху автотранспорту по дорогах загального користування. Але не біда. Щоб ви могли чітко дотримуватися існуючих Правил дорожнього руху, ми зібрали для вас цей довідник. Це допоможе вам строго дотримуватися обмеження швидкості за кермом не тільки легкового автомобіля, але і інших видів транспортних засобів, якими ви, можливо, будете керувати.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Склавши успішно іспити в ГИБДД і отримавши водійські права, ви незабаром зіткнетеся з реальною дорогою, яка буде вас дратувати, лякати і постійно підносити сюрпризи з загадками. Будьте готові до того, що ви будете відчувати страх. Адже тепер поряд з вами не буде автоинструктора, який завжди вам допомагав і підказував. Всі солодкі часи закінчилися.

Тепер ви повинні самостійно приймати всі рішення і вчасно ідентифікувати дорожні знаки. Особливо знаки, що обмежують швидкісний режим. Але ви також повинні не забувати, що там, де немає знаків, що обмежують швидкісний режим, все одно існує певне обмеження швидкості руху.

Для початку давайте згадаємо, як виглядають дорожні знаки, що обмежують швидкість транспортних засобів. Отже, ось як виглядають такі знаки:

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Також нагадаємо, що є також знаки, які рекомендують рухатися з певною швидкістю. Ну і, звичайно, є дорожні знаки, що скасовують певне обмеження швидкості. У цьому випадку на дорозі починають діяти загальноприйняті в ПДР обмеження швидкісного режиму, які залежать від типу дороги і категорії транспортного засобу.

На жаль, навіть досвідчені водії часто забувають Правила дорожнього руху, пов’язані з нормами швидкісного режиму. Особливо це стосується тих водіїв, які довгий час їздять кожен день по одній і тій же дорозі з пункту А в пункт Б. Природно, якщо не повторювати ПДР, будь-хто може забути будь-які правила.

Дивіться також: Водійські права категорії «B» дають вам право їздити не тільки на машині

Але що ще гірше – обмеження швидкості на дорозі можуть бути змінені. Причому про це можуть навіть не попередити. У тому числі не встановити відповідні дорожні знаки. Наприклад, на певній ділянці автодороги може бути введено тимчасове обмеження швидкісного режиму (ремонтні роботи, ожеледь тощо). Також на дорогах тимчасово можуть зникати дорожні знаки, що обмежують швидкість на тій чи іншій ділянці дороги. У цьому випадку багато водії починають губитися, з якою ж швидкістю їм рухатися, забуваючи про те, що всі норми швидкісних режимів чітко прописані в ПДР.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Або, приміром, багато не можуть пригадати, з якою ж швидкістю дозволяється рух з причепом. Але найважче випробування для водіїв – це сісти за кермо іншого транспортного засобу, для якого діють інші правила руху. Припустимо, якщо ви кожен день довгий час керували автомобілем, але потім сідайте за кермо мотоцикла або вантажного автомобіля, ви повинні мати на увазі, що швидкісний режим для цих видів транспорту відрізняється на деяких типах доріг. Однак не всі водії це пам’ятають.

Діючі обмеження швидкості в Росії за типом доріг і транспортних засобів

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Нижче наведені обмеження швидкості в Росії. Ми перерахували кожен тип транспортних засобів та максимальні швидкості, дозволені для кожного типу дороги для цього класу автотранспорту

Обмеження швидкості в Росії для мотоциклів, легкових та вантажних автомобілів з дозволеною максимальною масою не більше 3,5 т:

– Автомагістраль: 110 км на годину

– Інші дороги: 90 км на годину

– Будь-які дороги в населених пунктах: 60 км на годину

– В житлових зонах, велосипедних зонах і на дворових територіях: 20 км на годину

Обмеження швидкості в Росії для міжміських і маломісних автобусів:

– На всіх дорогах: 90 км на годину

– На всіх дорогах в населених пунктах: 60 км на годину

– В житлових зонах, велосипедних зонах і на дворових територіях: 20 км на годину

Обмеження швидкості інших автобусів, легкових автомобілів при буксируванні причепа, вантажних автомобілів з дозволеною максимальною масою понад 3,5 т:

– Автомагістраль: 90 км на годину

– На інших автошляхах: 70 км на годину

– На дорогах в населених пунктах: 60 км на годину

– В житлових зонах, велосипедних зонах і на дворових територіях: 20 км на годину

Обмеження швидкості в Росії вантажним автомобілям, що перевозять людей у кузові:

– На всіх дорогах: 60 км на годину

– В житлових зонах, велосипедних зонах і на дворових територіях: 20 км на годину

Обмеження швидкості в Росії для транспортних засобів, що здійснюють організовані перевезення груп дітей:

– На всіх дорогах: 60 км на годину

– В житлових зонах, велосипедних зонах і на дворових територіях: 20 км на годину

Обмеження швидкості в Росії для транспортних засобів, буксирующих механічні транспортні засоби:

– На всіх дорогах: 50 км на годину (у тому числі на дорогах у населених пунктах)

– В житлових зонах, велосипедних зонах і на дворових територіях: 20 км на годину


  • Примітка. За рішенням органів виконавчої влади суб’єктів Російської Федерації може вирішуватися підвищення швидкості (з установкою відповідних знаків) на ділянках доріг або на смугах руху для окремих видів транспортних засобів, якщо дорожні умови забезпечують безпечний рух з більшою швидкістю. В цьому випадку величина дозволеної швидкості не повинна перевищувати значення, що встановлені для відповідних видів транспортних засобів на автомагістралях (в ред. Постанови Уряду РФ від 14.12.2005 № 767).
  • Примітка. За рішенням власників або власників автомобільних доріг може вирішуватися підвищення швидкості на ділянках доріг для окремих видів транспортних засобів, якщо дорожні умови забезпечують безпечний рух з більшою швидкістю. В цьому випадку величина дозволеної швидкості не повинна перевищувати значення 130 км/год на дорогах, позначених знаком 5.1, і 110 км/год на дорогах, позначених знаком 5.3 (введено Постановою Уряду РФ від 23.07.2013 № 621).


Обмеження швидкості для транспортних засобів, що перевозять великогабаритні, великовагові і небезпечні вантажі

– По всіх дорогах: дозволяється рух зі швидкістю, що не перевищує швидкості, встановленої при узгодженні умов перевезення

Що таке дороги з обмеженою швидкістю по автомагістралях і іншим проїжджих частинах?

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Згідно з чинними Правилами дорожнього руху рух автомобілів у населених пунктах обмежена 60 км на годину.

Довідка:

«Населений пункт – забудована територія, в’їзди на яку і виїзди з якої позначені знаками 5.23.1-5.26.
(в ред. Постанови Уряду РФ від 14.12.2005 № 767).
Правда, звертаємо увагу, що при русі обмеження швидкості починає діяти при наявності дорожніх знаків 5.23.1, 5.23.2 «Початок населеного пункту».

Ось як вони виглядають:

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Дорожні знаки 5.24.1, 5.24.2 позначають «Кінець населеного пункту». Ось як виглядають ці дорожні знаки:

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Ці дорожні знаки скасовують швидкісний режим руху в населених пунктах, встановлений ПДР (60 км на годину).

Є також знак 5.25, що позначає «Початок населеного пункту». Ось як він виглядає:

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Але згідно ПДР початок населеного пункту, позначене цим знаком, не вимагає від водіїв знижувати швидкість до 60 км на годину, яку необхідно дотримуватись при русі в населених пунктах.

Інші обмеження швидкості

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Вище ми перелічили федеральні обмеження швидкості, зазначені в Правилах дорожнього руху, що діють на момент написання даного довідника.

Звертаємо увагу, що відповідно до законодавства місцева влада має право обмеження швидкості на місцевих дорогах, так і збільшувати їх (правда, збільшення швидкості для всіх місцевої влади – рідкісне явище). Найчастіше ви можете зустріти регулювання швидкісного режиму на місцевих дорогах, яке здійснюється за допомогою дорожніх знаків, розпорядчих водіям певну максимальну швидкість. Наприклад, Москва – це населений пункт. Але на деяких вильотних магістралях ви можете зустріти знаки, які дозволяють їхати не більше 80 км на годину, незважаючи на те, що при русі в населеному пункті необхідно рухатися не більше 60 км на годину.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Наприклад, місцева влада має право знизити швидкість руху в населених пунктах для того, щоб знизити аварійність на тому чи іншому ділянці дороги.

Звертаємо вашу увагу, що обмеження швидкості на дорогах суворо регламентується ГОСТами. Так, ГОСТ Р 52289-2004 регулює правила застосування дорожніх знаків, розмітки, дорожніх огороджень і направляючих пристроїв.

Дивіться також: Чому зниження швидкості в містах не панацея від травматизму пішоходів?

Згідно цього ГОСТу знак 3.24 «Обмеження максимальної швидкості» застосовують для заборони руху всіх транспортних засобів зі швидкістю вище зазначеної на знакові разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці.

А тепер найголовніше:При обмеженні швидкості руху на небезпечних ділянках дороги (круті повороти, незабезпечена видимість зустрічного автомобіля, звуження дороги тощо) зона дії знака повинна відповідати довжиною небезпечної ділянки.
Якщо на даній ділянці встановлюють максимальну швидкість, відмінну від максимальної швидкості руху на попередній ділянці на 20 км/год і більше, застосовують ступінчасте обмеження швидкості з кроком не більше 20 км/год шляхом послідовної установки знаків 3.24 на відстані 100-150 м один від одного.

Ступінчасте обмеження швидкості не допускається застосовувати перед населеним пунктом, позначеним знаком 5.23.1 або 5.23.2, у разі якщо відстань видимості знака більше 150 м.


Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Тобто якщо ви рухаєтеся по шосе межами населеного пункту, де дозволено їхати 100 км на годину, а потім бачите дорожній знак 60 км на годину, незважаючи на те що дорога, як і раніше проходить за межами населеного пункту, то це говорить про те, що дорожні знаки встановлені в порушення Госту, тобто для зниження швидкості не застосована ступінчаста система, при якій повинні використовуватися кілька знаків з кроком зниження швидкості не більше 20 км на годину.

Мінімальні обмеження швидкості

У більш рідкісних випадках на дорозі ви можете побачити круглий синій дорожній знак з цифрою на ньому. Це мінімальний межа швидкості, встановлений для дороги/смуги руху.

Зазвичай мінімальне обмеження швидкості застосовується перед тунелями (і всередині них) і на інших ділянках доріг, де повільний рух транспортних засобів може створити небезпеку.

Мінімальне обмеження швидкості позначається знаком 4.6 – «Дозволяється рух лише із зазначеною або більшою швидкістю (км/год)».

Ось як він виглядає:

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Зверніть увагу! Не плутайте його з дорожнім знаком 6.2 – «Рекомендована швидкість руху».

Історія обмеження швидкості в Росії

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Ще задовго до появи автомобілів у багатьох країнах влада замислювалися про обмеження швидкості на дорогах для кінних екіпажів. Це було необхідно для безпеки на дорогах.

Дивіться також: Як безпечно їздити по шосе?

Першою ж спробою навести порядок на дорогах Росії є указ Петра I від 1683 року, що забороняє швидку їзду по Москві. Також Петро I заборонив їзду без візників і з невзнузданными кіньми. В тому числі Російський імператор заборонив кучерам бити перехожих батогами. Але головне, що зробив Петро I, – це ввів правила роз’їзду з правого боку.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

У XVIII столітті в Росії з’явилося ще одне законодавче регулювання швидкості руху коней.

Так, у 1737 році в Росії був виданий указ, який забороняв швидко їздити на конях:

  • «…якщо хто буде на конях скоро їздити, таких ловити і водити в поліцію, де лакеїв січ нещадно, а самих – поміщицьких штрафувати грошовим штрафом з розгляду Сенату».

Приблизно в цей же період в Росії з’явилися правила для ямській гонитви, які наказували швидкісний режим їзди на конях у зимовий і літній час. Взимку заборонялося їздити зі швидкістю понад 12 верст на годину (12,8 км/год). Влітку швидкість була обмежена 10 верстами в годину (10,66 км/год).

У 1742 році російська цариця Єлизавета Петрівна була обурена безпекою на дорогах в Москві, де багато держслужбовці занадто швидко їздять на конях і збивають людей. У підсумку імператриця видала указ:

  • «Всім обивателям оголосити з підписками, щоб ніхто в Москві вулицями на баских конях аж ніяк не їздили і людям утиски і вбивства не чинили».

Це була перша спроба в Росії ввести обмеження швидкості руху на дорогах країни.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Але тільки в 1900 році в Росії були затверджені перші правила руху автотранспорту. Наприклад, в місті Москві легковим машинам було дозволено їздити не більше 20 верст на годину (21,33 км/год). У Санкт-Петербурзі дозволялося їздити не більше 15 верст на годину (16 км/год).

У 1929 році в нашій країні були прийняті перші Правила дорожнього руху, в яких максимальна швидкість регулювалася тільки для руху в населених пунктах. Наприклад, в населених пунктах легковим автомобілям дозволялося рухатися зі швидкістю не більше 40 км на годину. Вантажним автомобілям заборонялося їздити швидше 30 км на годину.

До кінця 1930-х років ці обмеження швидкості були змінені. Так, максимальну швидкість в населених пунктах для руху легкових автомобілів підняли до 50 км на годину. Вантажівкам дозволили їздити не більше 35 км на годину.

Після закінчення Великої Вітчизняної війни влади підняли максимальну швидкість руху транспорту в містах і населених пунктах до 60 км на годину.

Також вперше з’являються обмеження при русі за містом. Наприклад, в Московській області за межами населених пунктів дозволяється рух не більше 80 км на годину.

Але, незважаючи на це, в ПДР до 1971 року швидкість руху автотранспорту за межами міст та населених пунктів не регулювалася.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

В 1976 році у країні почали діяти нові Правила дорожнього руху, які обмежили рух транспорту у всіх населених пунктах 60 км на годину.

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Поза населених пунктів легкових автомобілів і вантажівок з повною масою не більше 3500 кг дозволялося їздити не більше 90 км на годину. Також подібне обмеження діяло для деяких категорій автобусів.

Дивіться також: Нуль загиблих на дорогах країни до 2030 року

У 1987 році в ПДР внесли зміни, які стосувалися правил руху транспорту по автомагістралях. Так, починаючи з цього року, по автомагістралях дозволили їздити зі швидкістю не більше 110 км на годину.

Контроль за дотриманням правил, що обмежують швидкості на дорогах

Обмеження швидкості в Росії: все, що вам потрібно знати

Забезпечення дотримання обмеження швидкісного режиму на дорогах Росії покладено на Державтоінспекцію (МВС). Екіпажі ДПС мають право застосовувати спеціальну техніку по контролю швидкісного режиму автотранспорту і при виявленні перевищення швидкості притягати водіїв до адміністративної відповідальності, виписуючи штрафи за порушення ПДР. В цьому випадку інспектор ДАІ складає протокол про адміністративне правопорушення відносно водія і виписує постанову про притягнення до відповідальності.

У тому числі в Росії для контролю швидкості застосовуються автоматичні комплекси фотовідеофіксації автотранспорту, який порушує встановлені обмеження швидкості на дорогах. У цьому випадку також складається протокол за підписом посадової особи та виписується постанова про притягнення до адміністративної відповідальності. Правда, в цьому випадку, відповідно до КоАП РФ, до відповідальності притягується власник транспортного засобу, який порушив швидкісний режим.

Штрафи за перевищення швидкості в Росії

Нижче наведено список обмежень швидкості та види штрафів, які ви можете очікувати, в залежності від того, наскільки ви перевищили заявлений максимум:

Перевищення швидкості

Санкція

Перевищення швидкості 20-40 км/год

Штраф 500 руб

Перевищення швидкості 40-60 км/год

Штраф 1000-1500 руб

Повторне порушення швидкості (протягом року) 40-60 км/год

Штраф 2000-2500 руб

Перевищення швидкості 60-80 км/год

Штраф 2000-2500 руб або позбавлення прав строком від 4-6 міс

Повторне порушення швидкості (протягом року) 60-80 км/год

Позбавлення прав терміном на 1 рік або штраф 5000 руб (якщо порушення зафіксовано автоматичною камерою)

Перевищення швидкості більше 80 км/год

Штраф 5000 руб або позбавлення прав на термін 6 міс

Повторне порушення швидкості (протягом року) більше 80 км/год

Позбавлення прав на термін 1 рік або штраф 5000 руб (якщо порушення зафіксовано автоматичною камерою)