Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

337

Чи потрібно обкатувати новий автомобіль: розбираємося з міфами.

У так звані старі добрі часи, коли продавався новий автомобіль, виробник давав покупцеві інструкції (чи робив це через автосалон), що стосуються використання транспортного засобу. Значною мірою мова йшла про те, як їздити на машині перші кілька тисяч кілометрів, щоб дати притертися нових деталей, тобто зробити обкатку. У підсумку з тих пір в умах покупців автомобілів досі живе легенда про обов’язкову обкатки машини.

Найчастіше обкатку нових автомобілів роблять літні автолюбителі, вони пам’ятають машини, які сьогодні з упевненістю можна назвати живою класикою. Також у необхідності обкатування нового автомобіля впевнено і молоде покоління водіїв, для яких думка досвідчених старих водіїв авторитетно. Але чи справді сучасної новій машині потрібна обкатка в перші кілька тисяч км? Чому взагалі в старі часи було рекомендовано перші тисячі кілометрів експлуатувати автомобіль в щадному режимі?

Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

Слід пам’ятати, що 30-40 років тому спосіб виготовлення автомобілів був значно слабкіше сучасних стандартів. В даний час автозаводи стали більш стерильні, ніж багато лікарняні палати. У ті ж старі часи більшість автозаводів були брудними: жир, масло, мазут і т. д. Те ж саме стосується і ліній, де проводилися двигуни. У результаті збирання окремих компонентів силових агрегатів в ті роки залишала бажати кращого.

Дивіться також: Чому одні автомобілі служать довго, коли інші швидко опиняються на звалищі

Крім того, ще тридцять-сорок років тому були зовсім інші допуски до деталей двигуна (поршні, камера згоряння і т. д.), до компонентів гальмівної системи і до інших подібних елементів. Вся справа в тому, що в ті роки існуюче виробниче обладнання не дозволяло проводити ідеально точні за розміром деталі автомобілів. За сьогоднішніми мірками старі деталі автомобілів мали жахливі допуски. Але тим не менш розміри деталей і ті старі стандарти були в межах певних рамок, що дозволяло збирати з цих компонентів автомобілі і випускати їх з лінії.

Щоб зробити заводські недоліки і недоробки невидимими найбільш безпечним способом, покупця нового транспортного засобу попереджали про те, що кілька тисяч кілометрів автомобіль повинен експлуатуватися в щадному режимі (тобто необхідна обкатка, під час якої всі деталі повинні були притертися один до одного). Тільки після правильної обкатки автомобіль може бути готовим до нормальної повсякденної експлуатації. В іншому випадку автовиробники в ті роки не гарантували, що машина не зламається в період заводської гарантії. Причому деякі автовиробники в ті роки прямо попереджали автовласників, що у разі недотримання режиму обкатки нової машини заводська гарантія може бути анульована.

До речі, ті, хто купував у ті роки новий автомобіль, могли навіть помітити, як поводиться машина під час обкатки і як починає вести себе після неї. Після обкатки, дійсно, все починало працювати в машині як по годинах. Особливо це відчувалося при управлінні машиною. Але це і логічно. Адже деталі рульовою системою також притиралися один з одним під час обкатки нової машини.

Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

Сьогодні ж деталі сучасних машин мають мінімальні допуски. Сучасне обладнання в автопромисловості дозволяє автомобільним компаніям робити більш точні деталі і компоненти транспортних засобів, у результаті чого в новій машині деталей вже не потребують довгої обкатці, як цього потрібно класичним машин.

В тому числі з тих пір автовиробники стали виготовляти багато деталей автомобілів з інших матеріалів. Особливо це стосується компонентів двигунів. У першу чергу це було необхідно, щоб зменшити вагу сучасних моторів, що в кінцевому підсумку дозволило автовиробникам істотно зменшити вагу автомобілів. Як ви вже зрозуміли, це потрібно для збільшення економічності сучасних автомобілів і для зниження шкідливих речовин у вихлопі транспортних засобів. До речі, це торкнулося не тільки двигунів. В сучасних машинах за останні роки полегшили практично всі деталі і компоненти. Так що автозапчастини у старих автомобілях були значно важче сучасних.

Дивіться також: Які витрати чекають покупця розкішного уживаного автомобіля

Але, незважаючи на це, сьогодні не можна на всі 100% говорити про те, що всі сучасні автомобілі більше не потребують обкатці двигуна та інших компонентів нових машин. Питання тут більш складний, ніж здається. Справа в тому, що все залежить від матеріалів, які використовуються для складання сучасних двигунів та інших компонентів автомобіля.

Отже, ми знаємо, що три десятиліття тому всі автовиробники обов’язково рекомендували покупцям нових машин перші кілька тисяч не перевищувати певну швидкість автомобіля і не їздити на великих обертах двигуна. Далі рекомендувалося провести.

Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

Але багато автовиробників також рекомендували використовувати автомобіль в щадному режимі навіть після декількох тисяч кілометрів, радячи поступово збільшувати навантаження на машину до 10-15 тис. км, коли, на їхню думку, всі нові деталі машини остаточно підлаштовуються один до одного. Тут все зрозуміло і ясно. Ну а що ж з новими сучасними автомобілями? Як це виглядає сьогодні? Чи потрібна обкатка в тому розумінні, про яку ми з вами знаємо ще з часом вазівської класики? Чи повинні ми бути піддослідними кроликами, обкатуючи нову машину?

Потрібно сьогодні на новому автомобілі дотримуватися певної швидкості на початку його експлуатації?

Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

Ми живемо в часи, коли навіть сама маленька діяльність в області виробництва автомобілів обтяжена багатьма міжнародними та місцевими нормативними актами (акти ЄС, Митного союзу Росії, Білорусії і Казахстану, документами Росстандарту та інших організацій). Машини в більшості випадків, перед тим як вступити на виробничу лінію, проходять численні випробування. В першу чергу це робиться для того, щоб зрозуміти, чи пройде певна модель обов’язкову сертифікацію, в рамках якої фахівці перевіряють, чи відповідає транспортний засіб певним вимогам і стандартам. Автомобілі, які виходять з виробничої лінії в наші дні, також перевіряються тисячами способів.

У результаті багато нові автомобілі мають більш якісну збірку всіх деталей, і, по суті, багато деталі і компоненти вже не потребують тієї обов’язкової притиранні, яку потрібно було робити в старих машинах. У підсумку багато автомобілі сьогодні можна використовувати без обмежень майже з самого початку експлуатації. В першу чергу, звичайно, це стало можливим за рахунок виготовлення більш точних розмірів деталей. Завдяки цьому виробники змогли зменшити зазори між автокомпонентів.

Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

Не останню роль також відіграють матеріали, з яких виготовляють сучасні мотори та інші компоненти транспортних засобів. Безумовно, багато характеристик у сучасних деталей стали кращими, ніж були у старих автомобілях.

У багатьох нових автомобілях сьогодні в двигунах використовується алюміній, який не нагрівається так швидко, в автомобілях стали використовувати углеволокно, що дозволило істотно зменшити вагу транспортних засобів, знизити навантаження на мотор. Також сучасні моторні масла стали набагато краще, ніж їх більш старі аналоги. Загалом, все стало краще. У підсумку крайньої необхідності в обкатці нового автомобіля в більшості випадків сьогодні немає.

Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

Сучасні двигуни хоч, звісно, і мають менший термін служби, але все одно стали краще по багатьом параметрам. У тому числі всупереч міфу, що нові мотори стали ненадійні, сучасні двигуни в реальності стали набагато якісніше старих силових агрегатів. Сучасні мотори проходять численні складні випробування, сертифікацію та інші обов’язкові вимоги, що пред’являються до автовиробникам різними комітетами, організаціями та державами? Повірте, якщо б сучасні мотори були гірші за своїх попередників, вони б не отримали сертифікацію.

Однак світ не ідеальний і в ньому завжди є помилки. У тому числі є помилки і в нових сучасних автомобілях. На жаль, виробничий брак в сучасній промисловості не рідкість. В результаті не В кожному автомобілі всі деталі ідеальні. Іноді (і досить часто) у новий автомобіль потрапляє деталь, що має шлюб. Але вгадати, в якому примірнику є деталь, яка не відповідає допуску і стандартам якості автовиробника, не представляється можливим.

З цієї причини виробники рекомендують все-таки проводити легку обкатування автомобіля, даючи деякі поПоради з експлуатації в перші кілька тисяч кілометрів. Тим не менше ці поПоради виглядають сьогодні не в тому обов’язковому форматі, як це було в посібниках старих машин. Сьогодні автовиробник не так вимогливий до покупцям нових машин, вважаючи, що автомобіль сам себе обкатает.

– Що стосується обкатки двигуна у відповідності з рекомендаціями автовиробника, новий двигун повинен бути обкатаний протягом перших 1500 кілометрів. За цей час всі рухомі елементи силового агрегату і інших частин машини повинні бути адаптовані один до одного, – каже Михайло Радулов, менеджер автосалону Volkswagen і Skoda. – В перші години роботи двигун має більш високе внутрішнє тертя, ніж у наступному періоді. Це, природно, призводить до підвищеного спалювання палива. Після того, як автомобіль проїде 1500 км, зазвичай спостерігається невелике зменшення споживання палива.

Як обкатувати нову машину?

Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

Ось що Порадить робити в перші кілька тисяч кілометрів Михайло Радулов:

Рекомендується до 1000 кілометрів:

– не використовувати повне прискорення

– не завантажувати двигун більше ніж на 2/3 максимальної швидкості обертів двигуна

– не їздити з причепом з-за більшого навантаження

Рекомендується між 1000 і 1500 кілометрів:

– Поступово збільшувати швидкість і обороти двигуна
– Стиль водіння при перших 1500 км впливає на термін служби двигуна. Бережна експлуатація автомобіля перші кілька тисяч з новим двигуном збільшує термін його служби і знижує вигоряння моторного масла», – каже Радулов

Дивіться також: Частий перезапуск автомобіля або холостий хід: в якому режимі більше витрата палива?

Як видно з думки експерта, будь-який, хто сьогодні вважає, що обкатка двигуна не потрібна, помиляється. І неважливо, що за автомобіль ви купили – економ-класу або ексклюзивний спорткар. Всі сучасні автомобілі, також як і старі, потребують перші 1500-2000 км в обкатці. Так, обкатка не така сувора, як це було в нових автомобілях 30 років тому, але тим не менше факт залишається фактом – вона потрібна всім новим машинам. Єдине, що вже після 2000 км пробігу більшість сучасних автомобілів справді можна починати використовувати на повну потужність. Зі старими машинами таке було неможливо уявити.

Обкатка нової машини. Це все ще необхідно?

Важливо пам’ятати, що кожен механізм, кожна конструкція має свій «дитячий вік», і ми повинні звернути особливу увагу на їхню поведінку у цей перший період. Не експлуатуйте перший час машину в технічних межах і відразу реагуйте всякий раз, коли відбувається щось, що відхиляється від норми. У підсумку «акуратно обкатаний» автомобіль неодмінно віддячить вас при подальшій експлуатації.

Не забувайте, що під час обкатки машини звикають один з одним не тільки деталі в двигуні, але і в коробці передач, в приводах, мостах, гальмівної системи і т. д.

І, звичайно, не будьте довірливими, якщо ваш автовиробник не рекомендує обкатувати вам нову машину. На жаль, навіть сьогодні всі сучасні машини потребують хоч і невеликий, але повноцінної обкатці.