Новий закон про таксі: 5 важливих змін

23

На федеральному порталі нормативних правових актів пройшло громадське обговорення нового законопроекту про таксі. Старий закон безнадійно застарів, але що прописано в новому?

1. Легалізація агрегаторів

Ця зміна назріла давно. Справа в тому, що мобільні додатки, через які ми звикли замовляти таксі, а так робить більше 80% пасажирів, були поза рамками закону. Саме поняття» агрегатор ” було відсутнє, що породжувало численні конфлікти, як правило, закінчувалися судами. Тепер в законі з’являється юридичне визначення “служба замовлення легкового таксі”, у таких посередників з’являються права та обов’язки.

2. Самозайняті зможуть отримувати дозвіл на перевезення пасажирів

У поточному законі право на перевезення пасажирів і багажу легковим транспортом є тільки у юридичних осіб (так званих «таксопарків») і у індивідуальних підприємців. Однак останнім часом стала широко поширена так звана “оренда” автомобіля з дозволом на таксомоторну діяльність. Будь-який бажаючий, який має водійське посвідчення і стаж більше трьох років, може взяти в оренду автомобіль з шашечками і возити пасажирів.

В умовах безготівкових платежів виникло питання – а як платити водієві за послугу, яку він надав, з безготівкових грошей? в результаті виникли і широко поширилися “схеми” по виплатах водіям, до яких відразу з’явилися питання у податкової служби. У деяких регіонах водіям не пощастило: їх офіційно попросили виплатити податки з отриманих коштів. Дана поправка усуває необхідність в “сірих” схемах виплат.

працювати самозайняті таксисти зможуть тільки через “агрегатора”. Для перевезення пасажирів потрібно укласти договір з посередником, і приймати замовлення можна буде тільки через ті служби замовлення легкового таксі, з якими у водія-самозайнятого укладені прямі договори. Брати пасажирів» від бордюру ” самозайняті не зможуть.

3. В якості таксометра буде можна використовувати мобільний додаток

Зараз таксометр юридично є окремим вимірювальним приладом, який повинен володіти певними характеристиками і документами. Але практика показує, що переважна більшість таксистів використовують спеціальний мобільний додаток для розрахунку вартості поїздки, це зручно і не вимагає значних витрат коштів. Узаконення такого способу давно назріло і явно не викличе заперечень у водіїв і пасажирів.

4. Дозвіл на перевезення не можна буде передавати третім особам

Дуже важливий пункт нового закону про таксі, так як по суті він прикриває схему з «лівою» орендою автомобілів з шашечками. Якщо зараз дозвіл може бути оформлено на тов “ромашка”, а за кермом може перебувати людина, яка до цієї організації не має ніякого відношення, то після прийняття законопроекту таке буде неможливо. Дозвіл на перевезення пасажирів в новій концепції має бути оформлено на того, хто ці послуги надає — і ніяк інакше.

5. Надавати послуги таксі без поліса осацв з позначкою “таксі” стане неможливим

Зараз значна частина таксистів перевозить пасажирів або взагалі без поліса осацв, або з полісом, оформленим, як на звичайний автомобіль, який використовується для особистих цілей. До тих пір, поки все добре, ні у кого не виникає питань. Але якщо відбувається дтп, після якого з’ясовується, що поліса не було або він був оформлений з порушеннями, постраждалі пасажири та інші учасники руху раптом виявляють, що компенсацію по страховці їм можуть не виплатити.

Іноді вдається отримати компенсацію через суд, але коли поліса немає зовсім, доводиться судитися безпосередньо з заподіювачем шкоди, тобто з водієм, а у нього, як правило, грошей або іншого майна не виявляється, в таксі йдуть працювати не від хорошого життя. У підсумку потерпілий пасажир залишається в буквальному сенсі ні з чим. У новій версії закону дозвіл на таксі буде припинятися або навіть анулюватися, якщо у таксиста немає відповідного поліса осацв.

* * *

Спірні моменти

  • таксистів хочуть зобов’язати встановлювати за свій рахунок пристрій контролю за увагою і втомою.

Таксисти будуть незадоволені-вони і так мало заробляють.

  • працювати в таксі не дадуть тим водіям, яких позбавляли права керування за порушення пдр або якщо вони піддавалися адміністративному арешту.

Таким водіям дозволять працювати в таксі лише через рік після дня повернення прав.

  • якщо водій таксі занадто часто порушує правила дорожнього руху, дозвіл можуть анулювати.

При трьох неоплачених вчасно штрафах – теж анулювання дозволу.

На папері — красиво. А як буде в житті — скоро дізнаємося.