Народний інспектор: «за» і «проти» народної альтернативи камер фото – і відеофіксації

229

Чому «народні інспектори» скоро почнуть полювати за автомобілями, як за Покемонами?

Одні називають це явище цивілізованим методом вирішення спорів у правовому полі між громадянами, підкріплюючи свою думку залізобетонним «так у Європі майже всі роблять». Інші вважають це брудним, аморальною дією – з-за спини, нишком відправляти дані про порушення «куди слід». Таким чином, один і той же вчинок отримав безліч відтінків і знайшов ще більшу кількість епітетів, притому діаметрально протилежних за своїм змістом: від «зПоради» і «доносів» до «осведомительства» – ось як в народі найчастіше називають навмисний або випадковий збір даних та передачу їх третім особам.

Обговорення того, що небайдужі люди з активною громадянською позицією повинні брати участь у суспільному автомобільної життя країни, йдуть вже досить давно. Пропонувалися різні шляхи вирішення аварійності на дорогах, у тому числі пророблявся план створення технічної системи з можливістю фіксації порушників на фото – і відеоапаратуру з наступною спрощеною відправкою доказів порушень у відділ Державтоінспекції. На основі отриманих від «народних інспекторів» даних такого роду справжні співробітники ДАІ після вивчення матеріалів змогли б оперативно виносити рішення про адміністративне покарання, в тому числі навіть без складання протоколу. Відповідний проект закону був внесений у Державну Думу в 2017 році і через трохи менше 1.5 років прийнятий у першому читанні: sozd.duma.gov.ru

На думку розробників проекту, просто встановивши спеціальний додаток, активні громадяни зможуть повідомляти органи про такі порушення, як проїзд на червоне світло, виїзд на зустрічну смугу, недотримання правил перетину залізничного переїзду, непропуску пішоходів, розворот або рух заднім ходом у заборонених місцях, а також зупинка або стоянка в недозволеному місці.

Також у проекті закону зазначається, що народні інспектори повинні бути зареєстровані у спеціальній федеральної державної інформаційної системи. Свідомий, але «ліва» людина не зможе розсилати «листи щастя» про порушників. Крім цього, підкреслюється, що система буде працювати в напівавтоматичному режимі. Доставкою електронної кореспонденції та її відсіюванням буде займатися автоматика, а остаточне рішення має бути за інспектором.

Народний інспектор: «за» і «проти» народної альтернативи камер фото - і відеофіксації

Для впровадження автоматизованої частини процесу буде розроблено відповідне програмне забезпечення, з супутнім обладнанням і алгоритмом роботи.

Як бачимо, законодавці ніби непогано підстрахувалися. Та й намір блага, реалізацію якого не гріх вкласти близько 3 млрд рублів. Як говорить заступник глави МВС Ігор Зубів, слова якого наводить «РГ», «В камбине очікують, що громадяни активно скористаються можливістю і дороги, як наслідок, стануть безпечнішими».

Дійсно, коли по країні почнуть їздити мільйони пересувних «міні-камер фото – і відеофіксації», коли будь-який перехожий зможе, вихопивши відточеним рухом з кишені смартфон з активованим додатком, завдати вашому гаманцю рану на кілька тисяч рублів, тоді ми, водії, станемо акуратніше. Набагато акуратніше. Це факт! І порушників на дорогах країни стане в рази менше.

Народний інспектор: «за» і «проти» народної альтернативи камер фото - і відеофіксації

Не дарма позитивний досвід показали такі програми як у країнах Заходу, так і в Москві і Татарстані, де були запущені обкатні проекти з налагодження контактів активіст-органи правопорядку.

Виняток із правила

Народний інспектор: «за» і «проти» народної альтернативи камер фото - і відеофіксації

Але в будь-якому правилі є винятки. Про це можна судити за скаргами законослухняних автомобілістів, які вже випробували на собі всі принади програми «Помічник Москви», запущеного в рамках експерименту більше трьох років тому. За ці роки користувачі «наклацали» і, звичайно ж, заявили про більш ніж 500 тис. неправильно припаркованих автомобілях (з допомогою програми жителі столиці можуть зафіксувати порушення правил паркування на вулично-дорожній мережі міста). Але, на жаль, «пильні громадяни» фотографують автомобілі, які не завжди порушують ПДР.

Портал «Автовзгляд» не раз зазначав, що дія такого додатка незаконно. Ось лише кілька найбільш яскравих прикладів (посилання на матеріал «Автовзгляд» залишаємо під кожною з цитат):

«Зав’язка історії датується ввечері 4-го квітня цього року, коли машина швидкої медичної допомоги ГУП «Avtokombinat Мосавтосантранс» прибула за викликом до одного з виходів зі станції московського метро «Любліно». Термінова медична допомога знадобилася побитому в кров громадянину. Водій «швидкої» припаркував свій спецтранспорт під знаком «зупинка заборонена». Інших місць для цього поблизу в принципі немає – скрізь висять «червоні хрести на синьому тлі». Але «швидка» – це «швидка», не зі своєї ж примхи заїхала під заборону паркування!

А ось і ні, як з’ясовується! Через деякий час на адресу ГУП прийшов «лист щастя», де чорним по білому було прописано штраф у відповідності з частиною 5 статті 12.16 КоАП – «недотримання вимог, запропонованих дорожніми знаками чи розміткою проїзної частини дороги, що забороняють зупинку або стоянку транспортних засобів». Санкція – 3000 рублів» (матеріал «Автовзгляд»: «Помічник Москви» штрафує навіть «швидку допомогу» на виклик»)

Це карету швидкої допомоги «клацнув» «пильний громадянин».

Дивіться також: Як влада Москви стрижуть на газонах гроші з водіїв?

Пара слів з приводу законності використання «Помічника Москви»

«…в тому, що головним «обвинувачем» у справі виступав програмно-апаратний комплекс «Помічник Москви», в законності використання якого у справі фіксації дорожніх правопорушень та виписування штрафів у юристів є серйозні сумніви. Зокрема, тому, що «Помічник Москви» – всього лише мобільний додаток, яке може бути встановлене на будь-практично смартфон, а не спеціальний технічний засіб фіксації порушень. А адже тільки останні, відповідно до приміток до ст. 1.5, 2.6.1 та частини 3 статті 28.6 КоАП РФ, можуть виносити постанови про штрафи. А про те, що ПАК ПМ взагалі не є засобом автоматичної фотовідеофіксації, каже ст. 26 Кпап. Цікаво, що про це знають і в ГИБДД, однак воліють робити вигляд, що не помічають відвертою незаконності використання програми» (Як ГИБДД допомагає «Помічнику Москви» обдирати водіїв)

На жаль, два наведені приклади – це лише вершина айсберга.

Народний інспектор: «за» і «проти» народної альтернативи камер фото - і відеофіксації

Як буде побудована робота у масштабах всієї країни? Якщо врахувати, що відгуки експерименту у столиці у влади в основному позитивні, то навряд чи вони змінять стратегію і для великого проекту. А значить, помилкові штрафи продовжать розсилати. На жаль, в усій цій системі є так званий людський фактор. Можливо, присутній азарт чи бажання помститися за поганий настрій з ранку. При цьому кому мстити, не має ніякого значення. Можна абсолютно всім!

Як би не перетворилося добру справу в гру «Pokemon GO», в якій місце Покемонів займуть звичайні водії.