Найзагадковіші аварії в історії Ле-Ман: пояснення

331

Всі бачили, як гоночні боліди робили сальто, але чому це відбувалося?

У гонках Ле-Ман і в інших змаганнях, де учасниками є боліди класів GT1 і LMP, в минулому іноді траплялися в прямому сенсі запаморочливі курйози, які, на жаль, часто могли коштувати гонщикам або комусь із персоналу, обслуговуючого гонку, життя. Справа в тому, що на швидкості під 300 км/год і вище гоночні боліди злітали в повітря, наче безкрилі птахи, і робили один з найскладніших елементів акробатики – сальто назад! Це здається нереальним, але цьому є просте пояснення, чому таке відбувається. Вірніше, відбувалося.

Дивіться також: найвідоміші у світі автогонки

Якщо ви бачили нарізку найбільш животрепетних моментів з «24 години Ле-Ман» 1999 року, ви, безсумнівно, пам’ятайте вражаючу аварію Пітера Дамбрека перед історичним поворотом «Індіанаполіс-корнер», де його Mercedes CLR злетів, здавалося б, без видимої причини, кілька разів перевернувшись у повітрі, і приземлився десь між деревами. Точно така ж неприємність трапилася з його товаришем по команді Марком Уеббером на тому ж самому місці під час кваліфікації, а потім під час гонки перед поворотом Мульсейн корнер.

Передвісником польотів гоночних CLR стала аналогічна катастрофа на вступній частині гоночної серії «Petit Le Mans» за рік до цього. Porsche 911 GT1 Янніка Далмаса відправився в повітря після того, як суперкар злетів на пагорб. У повітрі автомобіль перекинувся один раз, перш ніж приземлитися на задню частину. Те ж саме сталося з Біллом Оберлином на тій же гонці два роки. Він вів BMW V12 LMR.

Найзагадковіші аварії в історії Ле-Ман: пояснення

Наслідки аварії Веббера біля Мульсейн корнер на практиці в Ле-Ман в 1999 році

Так чому ж всі ці машини потрапляли в майже однакові ДТП, приблизно в один і той же час? Напевно в цьому є якась взаємозв’язок. Це дійсно так. Як пояснює Майк Ферні з YouTube-каналу «Drivetribe» в наступному відеоролику, це пов’язано з аеродинамічним дизайном спортивних гоночних автомобілів вищого рівня тієї епохи.

Як правило, будь-гоночний автомобіль використовує негативний кут тангажа, що можна пояснити тим, що передня частина автомобіля посаджена трохи нижче задньої його частини, збільшуючи лобову аеродинамічну область боліда. Це допомагає сформувати притискну силу і, таким чином, збільшити швидкість проходження поворотів.

Однак 911 GT1, CLR і V12 LMR були розроблені, по суті, виключно для гонки Ле-Ман, в якій важливим елементом змагальності є не тільки безпосередня гонка на витривалість, але і максимально висока швидкість проходження траси. У 1990-ті роки настільки висока, що саму довгу пряму траси «Сарта» довелося розбити на три шматки двома шиканами. Втім, навіть це не особливо вплинуло на швидкість – вона все одно залишалася надмірно високою.

Найзагадковіші аварії в історії Ле-Ман: пояснення

Так от, і Порше, і Мерседес, а також БМВ, не змовляючись, взяли за основу більш нейтральні кути тангажа, зменшивши фронтальну область в ім’я більш високих швидкостей прямих. І це працювало, але була одна проблема!

Справа в тому, що при підйомі на пагорб кут тангажа фактично стає позитивним, що практично могло створювати підйомну силу під передньою частиною автомобіля. Таким чином, у вищеописаних умовах, за словами молодої людини з відео, як тільки кут тангажа Mercedes сягав 2,4 градуса, притискна сила ззаду зникала і автомобіль піднімався в повітря.

Після краху Дамбрека під час перегонів 1999 року Mercedes вирішив вивести з гонок два своїх залишилися автомобіля, і по сей день автовиробник так і не повернувся в Ле-Ман.

Дивіться також: Сальто на автомобілі в кілька мільйонів доларів

Хоча таке рішення Мерседес є досить дивним, оскільки для запобігання повторення подібних речей FIA наказала, що всі прототипи повинні були додатково обладнуватись вентиляційними отворами в передніх крилах для зменшення накопиченого тиску повітря на передній осі. Передні звиси також були зменшені, так як особливо довгий звис CLR збільшував негативні побічні ефекти збільшення кута тангажа. А перекат пагорба в Індіанаполісі теж був згладжений. Проблема була вирішена!

Найзагадковіші аварії в історії Ле-Ман: пояснення

Вентиляційні отвори переднього крила на Audi R8 LMP1.

Дивним чином ніхто не був важко поранений ні в одній з цих аварій, і нічого подібного не відбувалося з тих пір на Ле-Ман.