Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень

294

Найчастіші причини появи нагару в сучасних двигунах

Однією з найбільших проблем сучасних двигунів є накопичення в них вуглецевих відкладень, що погіршує їх роботу і навіть призводить до серйозних несправностей. Найчастіше нагар утворюється в сучасних моторах з прямим уприскуванням бензину. Ось чому це відбувається і як це запобігти.

Звідки нагар?

Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень

Утворення відкладень вуглецю викликано багатьма факторами, що характерно для всіх типів двигунів внутрішнього згоряння – бензинових і дизельних, безнаддувных і турбованих, з непрямим і прямим уприскуванням палива.

Дивіться також: Покупка уживаного автомобіля з безпосереднім вприскуванням

Відкладення в двигуні виникають в результаті неідеального згоряння паливоповітряної суміші. Наприклад, у двигунах з прямим впорскуванням бензину однією з причин вуглецевих відкладень є сам спосіб подачі палива – бензин в цьому випадку не миє клапана, а йде безпосередньо в камеру згоряння. Це викликає накопичення відкладень на клапанах і, отже, обмежує згодом доступ кисню в камеру згоряння, що в свою чергу призводить до неправильного згоряння паливної суміші.

Якщо подивитися на проблему більш широко, неважко виявити і інші непрямі причини появи нагару в двигунах автомобілів. Вони пов’язані з тим, що за останні роки більшість автолюбителів змінили спосіб використання автомобіля. Сьогодні все більше людей експлуатують автомобіль як велосипед, громадський транспорт або для короткої прогулянки/поїздки в магазин.

– Найчастіше великі відкладення накопичуються в двигунах транспортних засобів, що експлуатуються в міському режимі, на невеликих відстанях. І неважливо, про який марці і моделі йде мова. Важливий спосіб використання автомобіля: низька швидкість, низькі робочі температури, використання авто без прогріву двигуна – ось головна формула, що гарантує швидке поява нагару у двигуні, – пояснює експерт «Профмоторсервиса» Володимир Дроздовський.

Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень

Плюс додайте до цього той факт, що багато сучасні бензинові двигуни сьогодні часто оснащені турбонаддувом, а це означає, що турбований автомобіль в міському режимі найчастіше використовується на низьких обертах двигуна. У верхньому ж діапазоні оборотів турбомотори сьогодні рідко використовуються в умовах міста. Але навіть безнаддувные сучасні двигуни з безпосереднім прямим впорскуванням бензину також не стимулюють власників їздити на високих оборотах. Справа в тому, що сьогоднішні атмосферні двигуни непогано генерують високий крутний момент на низьких обертах. Відповідно, у автовласника відпадає необхідність часто їздити на високих оборотах. Це суттєва відмінність бестурбинных сучасних моторів від двигунів 20-річної давності.

Дивіться також: Ось як радять перемикати «механіку» для кращої економії палива

На жаль, з-за більш низьких оборотів сучасні двигуни прогріваються довше (плюс не забувайте, що багато двигуни сьогодні алюмінієві, швидко втрачають свою температуру нагріву, на відміну від старих чавунних), а низькі обороти не дозволяють природним чином видалити з двигуна вуглецеві відкладення. У підсумку в силовому агрегаті на різних деталях починають накопичуватися відкладення.

Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень У минулому, до 2000 об/хв, було неможливо їздити навіть з постійною швидкістю. Сьогодні під час прискорення вам не потрібно їх перевищувати. Звідси велике накопичення відкладень в двигуні.

Ще одна причина утворення нагару – це неправильна заміна масла і несвоєчасне обслуговування двигуна. Наприклад, головним ворогом будь-якого двигуна внутрішнього згоряння є збільшення інтервалів заміни моторного масла. Адже відомо, що чим довше не змінюється масло в двигуні, тим більше в ньому утворюється побічних продуктів. На жаль, сьогодні багато виробників навмисно збільшили свої міжсервісні інтервали заміни масла. Наприклад, багато автовиробники збільшили інтервали заміни масла з 10 тис. км до 15 тис. км (в Росії).

На їхню думку, сучасна конструкція двигуна, електроніка і якість синтетичних масел дозволяють без шкоди двигуну використовувати моторне масло протягом 15 тис. км. Деякі виробники пішли ще далі, розширивши міжсервісний інтервал до 20 тис. км. А подивіться на рекомендації виробників в Європі і ви будете здивовані. Там, порівняно з Росією міжсервісні інтервали заміни масла збільшені ще більше – до 25 тис. км і навіть 30 тис. км!

Дивіться також: Моторне масло: про що говорить його колір?

Але ми вже розповідали вам, чому не потрібно слухати дилера і завод, суворо дотримуючись рекомендації по заміні масла. У більшості випадків потрібно зрозуміти, що рекомендації виробників стосуються загальних легких умов експлуатації автомобіля. Якщо ж ви використовуєте машину переважно в місті, то відразу можете сміливо знижувати рекомендований максимальний пробіг автомобіля до заміни масла на 20-30 відсотків. Якщо використовуєте авто на короткі відстані на недогретом моторі, без коливань ділите рекомендації виробника на два.

Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень

Але масло – це півбіди. Сьогодні в складних економічних умовах, коли доходи населення залишають бажати кращого, а вартість палива вже наближається до вартості 1 літра молока, багато водіїв прагнуть заощадити на технічному обслуговуванні автомобілів, відвідуючи не тільки неавторизовані неофіційні технічні сервіси, але і не дуже професійних майстрів, що працюють у так званих гаражних автосервісах. Так, це дає можливість автовласникам непогано заощадити на обслуговуванні і зберегти час. Але є одна проблема. В таких дешевих гаражних автосервісах у багатьох автослюсарів немає можливості підключити транспортний засіб до комп’ютера для оновлення програмного забезпечення автомобіля і для діагностики можливих проблем.

А чи знаєте ви, що найчастішою причиною утворення зайвого нагару у двигуні є необновленное програмне забезпечення блоку управління двигуном? Адже із-за цього двигун машини може працювати неправильно, в результаті чого відбувається неправильне згорання паливної суміші. А виробники часто оновлюють програмне забезпечення своїх автомобілів.

Ще однією з безпосередніх причин накопичення вуглецевих відкладень є неправильна синхронізація роботи двигуна, за яку відповідає ремінь ГРМ/ланцюг ГРМ. На жаль, в бензинових моторах ремінь і навіть ланцюг мають тенденцію розтягуватися. Це проблема багатьох сучасних двигунів (хорошим прикладом є популярні в світі двигуни TSI/TFSI). Якщо натяжка ланцюга або ременя слабшає, відбувається розсинхронізація системи газорозподілу, що в свою чергу призводить до неправильного згоряння паливної суміші.

Звідси робимо висновок: все, що робить непрямий або прямий вплив на хід процесу згоряння, є причиною накопичення вуглецевих відкладень в двигуні. Це також відноситься до неякісного палива або роботі системи запалювання (котушки, свічки тощо).

Як запобігти накопиченню в двигуні вуглецевих відкладень?

Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень

Вищесказане дозволяє зробити простий загальний висновок: вам потрібно подбати про двигуні вашого автомобіля. Як? Все дуже просто. Вам потрібно регулярно відвідувати технічний центр. І не тільки коли прийшов час міняти масло в двигуні. Бажано заїжджати на сервіс частіше, проводячи комп’ютерну діагностику. Ви повинні розглядати двигун вашого автомобіля як цілісний механізм, не розділяючи його на галузі, обслуговуючи кожну по черзі. Таким чином, перевірка двигуна не повинна обмежуватися заміною масла і фільтра, а повинна включати повну діагностику мотора, в тому числі оновлення програмного забезпечення.

Крім того, чим частіше ви будете підключати машину до комп’ютера, тим більше ймовірності, що вчасно виявите проблеми. Адже механік не завжди може вчасно зрозуміти, що, наприклад, якась котушка запалювання почала працювати неправильно. Але підключивши діагностичне обладнання, він може дізнатися про це, перш ніж машина почне показувати ознаки несправності.

Дивіться також: Чотири простих Поради, після яких ваш автомобіль поїде набагато краще

Також, наприклад, підключивши машину до комп’ютера, можна навіть дізнатися, чи відкривається термостат занадто рано або пізно. А як відомо, несправний термостат може привести до перегріву двигуна і т. д.

Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень

– Надмірне накопичення вуглецевих відкладень може викликати проблеми з нерівномірною роботою двигуна, і такими симптомами будуть пропуски запалювання, неправильний склад вихлопних газів, неправильна робота лямбда-зонда (датчика (ів) кисню у вихлопній системі). Це також може привести до проблем з системою запалювання і навіть до збільшення витрати палива. Найбільшою ж проблемою нагару є відкладення, що з’являються на елементах системи упорскування, – каже Володимир Дроздовський.

Якщо водій або механік зауважує які-небудь з перерахованих вище симптомів або несправностей, він повинен запідозрити надмірне накопичення вуглецевих відкладень в двигуні.

Як видалити нагар в двигуні?

Одним з найпростіших способів видалення відкладень вуглецю є так звана промивка двигуна спеціальним складом. Для цього використовується спеціальне промивне засіб, заливаемое в двигун, коли ви міняєте масло. Ви можете промити двигун самостійно. Також можете замовити цю послугу в сервісі, коли приїдете проводити стандартну заміну масла. Правда, в цьому випадку ви заплатите за це додатково.

Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень

– Одним з небагатьох способів інвазивних видалення накопичених відкладень вуглецю без демонтажу головки блоку двигуна є так звана гідрогенізація двигуна. Однак не варто очікувати від цього процесу вражаючих результатів. Гідрогенізація – це введення в двигун газової суміші, яка підвищує температуру вихлопних газів. Таким чином, відкладення перетворюються в гази викидаються разом з вихлопними газами, – пояснює Володимир Дроздовський.

Слід пам’ятати, що таким шляхом неможливо видалити вуглецеві відкладення зі всього двигуна, а тільки з тих ділянок, через які протікають гази – камера згоряння, вихлопна система.

Дивіться також: Рідкісна заміна масла у двигуні: чи Є шкода

Єдиний ж дійсно ефективний спосіб очищення двигуна – це його розбирання та очищення всіх деталей вручну або механічно, в залежності від компонента. Але подібна дорога очищення, як правило, доцільна тільки для двигунів, які вже мають багато проблем і не можуть бути очищені по-іншому. У будь-якому випадку така робота буде коштувати дуже дорого, особливо беручи до уваги обсяг робіт.

Немає промивання, немає гідрування …

Нагар в сучасних двигунах. Подивіться, звідки він береться і як запобігти появі відкладень

– Сьогодні вже є автовласники, які цікавляться якісної промивкою двигуна. Але зовсім недавно ця послуга не користувалася попитом. Хоча, варто визнати, що в старі добрі часи при кожній заміні масла багато промивали двигуни своїх старих машин. Але коли з’явилися сучасні транспортні засоби, про промиванні масово забули. Однак поступово автовласники все більше дізнаються про те, що промивка або комплексна очистка двигуна від нагару вкрай необхідна. Багато в чому цьому сприяють автомайстра, що працюють в дилерських центрах, які розповідають водіям про наслідки вуглецевих відкладень в двигуні, – каже Володимир Дроздовський.

Тим не менш краща запобіжний захід – це, звичайно, звичайний догляд за двигуном. Замість того щоб використовувати дорогі промивні засоби для видалення нагару, ви можете в деякому сенсі промити мотор своєї машини, просто міняючи масло в два або три рази частіше, з більш короткими інтервалами, наприклад кожні 5000-7000 км. Також варто пам’ятати про більш частій зміні моторного масла в двигунах, що експлуатуються на невеликих відстанях. Щоб не ламати голову, що робити з нагаром, краще запобігти накопичення вуглецевих відкладень. Для цього не тільки частіше міняйте масло, але і рухайтеся на автомобілі більш динамічно після прогріву двигуна, використовуючи більш високі обороти.