Можна залишити дитину в машині з відкритим вікном?

397

Так можна чи не можна залишати дітей в автомобілі?

Дивна наша неосяжна Батьківщина, і не менш дивні ми самі. Ви помітили, що в Росії, коли щось забороняють на законодавчому рівні, знаходяться тисячі людей, які починають думати, як обійти чинне законодавство, а також лазити по юридичним гілках форумів в пошуках причин, за якими за те чи інше порушення закону можна уникнути відповідальності? Так, наприклад, в Росії вже досить тривалий час діє заборона на залишення дітей в машині, але як і раніше в Мережі тисячі автовласників запитують, в яких випадках можна все-таки це робити. Наприклад, нещодавно до нас у редакцію прийшов питання, чи можна без штрафу залишити дитину в машині з відкритим вікном. У коментарі до питання його автор розмірковує про те, що немає ж нічого такого, якщо дитина залишиться один в машині з відкритим вікном.

Дивіться також: За що водія можуть заарештувати

Також нещодавно ми отримали ще один лист від нашого читача, який стверджує, що в чинному законодавстві немає адміністративної відповідальності за залишення дитини в машині, незважаючи на те що в ПДР є пряма заборона.

Як вам це? Значить, автор дивного листа вважає, що раз немає прямої адміністративної відповідальності за залишення в салоні дитини без дорослих, то можна порушувати? А як же Правила дорожнього руху? Вони для кого тоді написані?

Якщо хто не пам’ятає, то ось як виглядає цей пункт ПДР, що прямо забороняє залишати дітей в машині (і неважливо, з відкритими дверима, вікном або люком – та хоч в кабріолеті):

12.8. Водій може залишати своє місце або залишати транспортний засіб, якщо ним вжиті необхідні заходи, що виключають самовільний рух транспортного засобу або використання його у відсутності водія.

Дивіться також: Що загрожує, якщо образити співробітника ГИБДД?

Забороняється залишати в транспортному засобі на час його стоянки дитини віком до 7 років у відсутність повнолітньої особи.

(абзац введений Постановою Уряду РФ від 28.06.2017 № 761).

Яка відповідальність за залишення дитини у машині молодше 7 років без присутності повнолітньої?

Можна залишити дитину в машині з відкритим вікном?

Незважаючи на те, що в Адміністративному кодексі РФ немає прямої відповідальності за це порушення ПДР, тим не менш органи ГИБДД активно штрафують недбайливих і безвідповідальних водіїв, які залишили в машині дітей без нагляду дорослих.

Для цього успішно застосовується частина 1 статті 12.19 КоАП РФ, за що передбачено штраф у розмірі 500 рублів. Для Москви і Санкт-Петербурга цей штраф складає 2500 рублів. Але це ще не все.

Є ще стаття Кримінального кодексу, за якою можна залучити безвідповідального водія, який залишив дитину в машині, в результаті чого сталося якесь ЧП, в якій постраждала дитина. Мова йде про статті 125 Кримінального кодексу РФ:


Стаття 125 КК РФ: Залишення в небезпеці


Завідоме залишення без допомоги особи, яка перебуває в небезпечному для життя чи здоров’я стані і позбавленого можливості вжити заходів до самозбереження через малолітство, старість, хворобу або внаслідок своєї безпорадності, у випадках, якщо винний мав можливість надати допомогу цій особі і був зобов’язаний мати про нього турботу або сам поставив його в небезпечне для життя чи здоров’я стан,
карається штрафом в розмірі до вісімдесяти тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до шести місяців, або обов’язковими роботами на строк до трьохсот шістдесяти годин, або виправними роботами на строк до одного року, або примусовими роботами на строк до одного року, або арештом на строк до трьох місяців, або позбавленням волі на строк до одного року
(в ред. Федерального закону від 07.12.2011 № 420-ФЗ).

Чому заборонили залишати дітей в машині?

Можна залишити дитину в машині з відкритим вікном?

Треба визнати, що нашому уряду це потрібно було зробити після першого ж ПП з залишеним дитиною в машині. Але, на жаль, поки по країні прокотилася хвиля подібних подій, наша влада не поспішала вводити в ПДР заборона на залишення дитини в машині без присутності дорослих.

Наприклад, в Іжевську в спеку молоді нетямущі батьки залишили у дитячій колисці в машині немовляти, який спав. Причому батьки трохи прочинили вікно в машині. Але, на жаль, це не допомогло. Після повернення батьків дитина вже не подавав ознак життя.

Також у Росії неодноразово фіксувалися випадки, коли дітям затискають голову склом в результаті випадкового натискання кнопки склопідіймача. Причому були навіть смертельні випадки. Мали місце і випадки задухи дітей ременями безпеки.

Але найчастіше діти, які залишилися одні в машині, ставали винуватцями ДТП. Наприклад, відомо кілька випадків, коли діти якимось чином знімали ручку коробки передач зі швидкості, в результаті чого машини скочувалися з місця. Зокрема, в Орловській області маленька дитина пішов на дно разом з машиною, яка скотилася з ухилу після того, як він переставив ручку коробки передач зі швидкості на нейтралку. Тільки завдяки щасливій випадковості батько малюка вчасно помітив, що автомобіль тоне, і встиг врятувати своє чадо.

Дивіться також: Цей лайфхак може врятувати дитині життя в ДТП

Були випадки, коли безвідповідальні батьки залишали ключі в машині, в результаті чого діти заводили автомобіль і влаштовували аварії.

І таких прикладів чимало. Причому введення заборони на залишення дітей віком до 7 років не виправило ситуацію в країні. Безладні батьки як і раніше часто залишають своїх дітей поодинці в автомобілі. Саме тому нещодавно було запропоновано ввести пряму відповідальність за цей вид порушення ПДР, піднявши штраф до 5000 рублів. Були також пропозиції запровадити кримінальну відповідальність.

Ну, а що з дітьми старше 7 років? Чи можна їх залишати в машині?

Можна залишити дитину в машині з відкритим вікном?

Звичайно, немає, хоча прямої заборони в ПДР і немає. Адже якщо з дитиною щось станеться, як ви будете потім своєї совісті пояснювати свою поведінку? Невже будете собі доводити, що закон не порушений? Звичайно, дітей не можна залишати в автомобілі. Причому будь-якого віку. Адже автомобіль – це джерело підвищеної небезпеки. Самі розумієте, що може статися що завгодно. Адже ви собі потім не пробачите.