Можна пошкодити двигун переливом масла: правда чи міф?

270

Перелив масла в двигуні. Наслідки.

Як тільки ми стаємо власником автомобіля, нас з усіх боків починають лякати, що без планової заміни масла наш автомобіль прослужить не довго. Також нам кажуть, щоб ми постійно перевіряли рівень масла в двигуні. І не дай бог рівень буде на мінімумі або нижче його. І це логічно, адже при низькому рівні масла двигун може відчувати масляне голодування.

Можна пошкодити двигун переливом масла: правда чи міф?Але в більшості випадків дійсно наше загострюють увагу саме на низькому рівні, якось забуваючи про відмітки «MAX» на щупі. Адже іноді масло в двигун можна перелити. Але чим загрожує подібна зайва збільшення рівня масла? Давайте розбиратися.

Отже, що ж станеться, якщо з якоїсь причини у двигуні виявиться більше масла? По-перше, все залежить від того, який обсяг масла потрапив в масляний піддон. По-друге, також не останню роль буде грати конструкція двигуна.

Більшість конструкцій двигунів допускають невеликий перелив масла, який не викличе ніяких ушкоджень та їх наслідків. Однак якщо ви заллєте занадто багато зайвого масла, то краще в такому разі не запускати мотор, а усунути перелив.

Сучасні двигуни мають примусову мастило за рахунок моторного масла. Масло циркулює в двигуні за допомогою масляного насоса. Кількість моторного масла оптимізовано після виконання деяких розрахунків та аналізу на етапі його проектування, враховуючи об’єм двигуна, кількість підшипників, які воно має змащувати, і т. д.

Можна пошкодити двигун переливом масла: правда чи міф?

У тому числі в процесі проектування силового агрегату інженери вирішують, з якою швидкістю і тиском масло повинно циркулювати по двигуну, щоб в межах одного циклу встигати виконувати безліч функцій, таких як змащення, очищення поверхні і теплообмін від перегрітих обертових і ковзних поверхонь.

Природно, саме в момент проектування відразу ж вирішується питання про допуск моторних масел, найбільш придатних для використання в розробляється двигуні. Адже масло не повинно горіти, поглинаючи тепло від нагрітих деталей двигуна. В іншому випадку воно просто вигорить.

Моторне масло зберігається під колінчастим валом в контейнері (каструлі), який називається масляний піддон. Піддон сконструйований таким чином, щоб зберігати максимальну кількість необхідного двигуну олії, при цьому виключаючи попадання масла на обертові частини коленвала і даючи можливість лише малої частини масла всмоктуватися масляним насосом.

Можна пошкодити двигун переливом масла: правда чи міф?

Причому сітчастий маслоприемник завжди повинен бути занурений у масло, щоб не привести до всмоктування повітря.

Потрапляння ж повітря в систему змащення буде негативно впливати на частини двигуна – масляний радіатор масляний фільтр, підшипники.

Таким чином, мінімальний рівень масла завжди забезпечується на масляному піддоні при всіх процесах. Це досягається конструкцією піддону і, звичайно ж, необхідною кількістю масла.

Якщо ж перелити масло в двигун (вище максимального рівня, зазначеного на щупі як «МАХ»), збільшується теплова навантаження. Справа в тому, що масляний піддон діє як приймач для поглинання теплової енергії, отриманої маслом від нагрітих деталей двигуна. У результаті на поверхні піддону масла стає більше, ніж належить, йому доводиться обробляти більшу кількість масла для розсіювання тепла.

Також чим більше годин працює двигун, тим більше пального згоряє. Відповідно, більше тепла передається на олію, яка має охолоджуватися у відповідності зі специфікацією автовиробника.

Як ми вже сказали, в безпосередній близькості від масляного піддону (над поверхнею масла) знаходиться колінчастий вал, який не взаємодіє з маслом. Але в залежності від надлишків масла в піддоні є ризик, що на коленвал потрапить змазка. Ні, якщо ви, звичайно, переллєте трохи масла, нічого страшного не відбудеться, оскільки зазор між коленвалом і рівнем масла в піддоні достатній, щоб колінвал не зачерпывал мастило. Зазвичай цей зазор становить від 1,25 до 1,5 дюймів (3,17-3,81 см).

Якщо на коленвал почне потрапляти масло в разі надмірного його стікання в піддон, то йому буде важче здійснювати обертання, що призведе до паразитної навантаженні на двигун і, відповідно, до втрати потужності. Щоб подолати втрату потужності, ми будемо змушені натискати сильніше педаль газу, що в кінцевому підсумку призведе до збільшення витрати палива. Таким чином, якщо сильно перелити масло, це як мінімум відгукнеться зайвою витратою палива.

Можна пошкодити двигун переливом масла: правда чи міф?

Крім того масляний фільтр двигуна в системі змащення в разі переливу буде змушений обробляти більшу кількість мастила, ніж було передбачено автовиробником (або виробником фільтрів). В результаті масляний фільтр швидше прийде в непридатність (скорочується інтервал між ТО).

Також якщо масло починає сильно потрапляти на коленвал, в картері буде накопичуватися тиск, що може позначитися на роботі прокладок і сальників. У підсумку сальники перестануть забезпечувати герметичність двигуна, що призведе до витоку мастила.

У тому числі попадання масла на гарячі поверхні може призвести до утворення масляного туману. Правда, варто відзначити, що утворення масляного туману – природний процес в двигуні. Але в разі переповнення двигуна маслом буде утворюватися зайва кількість масляного туману.

Можна пошкодити двигун переливом масла: правда чи міф?

Нагадаємо, що двигуни оснащені системою вентиляції картера, необхідної для відокремлення олії з газів, які утворюються в процесі згоряння палива в камері згоряння і просочуються разом в картер, змішуючись з моторним маслом.

Коли двигун новий, система працює справно. Але з часом ця система починає працювати менш ефективно. При переливі олії в новому двигуні система вентиляції катери також буде працювати неефективно (точно так само, як у двигуна з великим пробігом). У підсумку система вентиляції картера буде відокремлювати масло від картерних газів не належним чином.

Якщо двигун оснащений системою відводу картерних газів в атмосферу, то перелив масла викличе ще більше забруднення атмосфери.

Якщо в двигуні використовується закрита система вентиляції картера (повернення картерних газів у впускний колектор двигуна), в якій бере участь масляний фільтр, то перелив масла і освіта зайвого масляного туману призведе до передчасного забруднення фільтра.

Можна пошкодити двигун переливом масла: правда чи міф?

Але найгірше, що відсоток вмісту масляного туману в двигуні істотно зросте. У підсумку краплі масляного туману можуть потрапляти у впускну систему. Це вплине на роботу компонентів системи впуску, таких як труби турбонагнітача, итнеркулера та ін.

Якщо мова йде про дизельному моторі, перелив масла призведе до накопичення сажі після змішування масляного туману з клапаном EGR в системі впуску і потім до утворення чорного диму у вихлопній системі, так як краплі масла будуть горіти.

Також зайве масло вплине на сідла клапанів шляхом накопичення на клапанах сажі.

В гіршому випадку масло може потрапити в вихлопну систему, що загрожує пошкодженням каталізатора. Ну і, звичайно, з-за переливу ви, по суті, витратите зайві гроші на масло.

В цілому, враховуючи вищенаведені доводи, рекомендується заливати масло в двигун до максимального рівня (до відмітки на щупі «МАХ»).

Але не варто боятися невеликого переливу. При незначному надлишку масла в двигуні нічого не станеться, оскільки автовиробники при проектуванні силового агрегату передбачили ймовірність невеликого переливу, залишивши достатній зазор між маслом, налитим в двигун до позначки «МАХ», і колінчастим валом.