Може розряджений акумулятор «вбити» генератор?

358

Як розряджений акумулятор впливає на генератор автомобіля?

І акумулятор і генератор є ланками одного ланцюга – електричної ланцюга автомобіля. Загальновідомо, що неправильно працюючий генератор може вкрай негативно позначитися на збереження акумуляторної батареї. Недозаряд або, того гірше, перезаряд виведе батарею з ладу. Звичайно, акумулятор прийде в непридатність в будь-якому випадку, але швидкість, з якою це відбудеться, може істотно відрізнятися.

Але оскільки електроланцюг-то замкнута, чи не може так статися, що акумулятор якимось чином виведе з ладу генератор? Скажімо, якщо батарея розряджена в нуль, як вона вплине на життя іншої бортової системи живлення і її головного елемента – генератора?

Може розряджений акумулятор «вбити» генератор?

У мережі Інтернет можна знайти різні варіанти відповідей на це питання – від категоричного «ні, генератору нічого не буде» до не менш категоричного «так, пристрій, що перетворює механічну енергію в електричну, ніби як, може пошкодитися. У разі повного розряду різко зростає струм споживаний навантаженням, з ним зростає навантаження – і пішла ланцюгова реакція».

Сьогодні ми знайшли для вас цікавий видеоэксперимент, в якому буде підтверджено або розвіяне наступне: міф чи, що з-за розрядженої батареї може вийти з ладу генератор, або чистісінька правда? Отже, ось відео:

Відео взято з YouTube-каналу Engineering Explained

Але перш ніж його переглянути, пояснимо суть експерименту. До речі, не варто турбуватися з приводу того, що відео англомовне, ми пояснимо основні моменти досвіду та доводи інженера.

Отже, питання в описі під відео:

Що робити, якщо в машині акумулятор розрядиться? Можна стрибнути в машину і поїхати, або краще використовувати зарядний пристрій, а не покладатися на генератор для зарядки акумулятора?

У цьому відео перевіримо параметри електричної системи автомобіля, щоб визначити, як впливає робота з розрядженою батареєю в порівнянні з роботою з зарядженою. Ми розглянемо напруга батареї (двигун включений і вимкнений), напруга генератора, силу струму і температуру генератора. Чи може «мертва» батарея викликати перегрів вашого генератора? Ми дізнаємося це на відео!

1. Досвід: акумуляторна батарея заряджена

Проводиться холодний пуск автомобіля. Робота на холостих 5-7 хвилин з перевіркою вольтажу акумулятора перед запуском. Після запуску вимірюється вольтаж на генераторі і на батареї, також струм, що виробляється генератором, і його температура за допомогою магнітного термометра.

Напруга на зарядженій батареї до старту двигуна: 12.92 Вольт.

Після роботи на холостих протягом 5 хвилин були отримані наступні результати:

Може розряджений акумулятор «вбити» генератор?

Перша колонка: «Час», «акумулятора Вольтаж», «Напруга генератора», «Сила струму генератора» і «Температура генератора в градусах Цельсія».

Як видно, у першому сценарії під час роботи на холостих напруга батареї і генератора було дуже близько, з невеликою перевагою по вольтажу у генератора.

Сила струму під час роботи на холостих обертах за п’ять хвилин поступово знизилась від показників 15.25 до 13.20.

Температура генератора, остання строчка, за п’ять хвилин роботи збільшилася з 10.9 °C до 23.1 °C.

Далі виїзд за 20-хвилинному маршруту та проведення повторних замірів (останній крайній правий стовпець)

Може розряджений акумулятор «вбити» генератор?

Як видно, температура піднялася до 42,5 °C, а Ампери знизилися до 12.9.

Фінальна перевірка заряду акумуляторної батареї після відключення запалювання не показала жодної осідання – залишилися ті ж 12.92 Вольт.

2. Досвід: акумуляторна батарея розряджена

Всі вищеописані умови проведення тесту збережені, єдина відмінність – акумуляторна батарея повністю розряджена за допомогою використання бортового обладнання. Для старту двигуна використовується пуск-зарядний пристрій.

Будуть відрізнятися дані? Відповідь дізнаєтеся прямо зараз.

Напруга на зарядженій батареї до старту двигуна: 9.34 Вольт.

Після роботи на холостих протягом 5 хвилин були отримані наступні результати:

Може розряджений акумулятор «вбити» генератор?

Відразу видно невеликі розбіжності у вольтажі батареї (у другому випадку він на десятку-другу нижче) і напрузі, що видаються генератором (воно на кілька сотих вище, ніж у першому досліді із зарядженою батареєю).

А ось сила струму, що виробляється генератором, зросла серйозно, до значень 55-61.8 Ампер протягом перших п’яти хвилин роботи на холостих обертах. Нагадаємо, що в першому досвіді вона не перевищувала 16 Ампер.

Збільшення кількості заряду призвело до підвищеного нагрівання генератора – до 39 градусів на холостому ходу. Зростання температури відображено на графіку:

Може розряджений акумулятор «вбити» генератор?

Після поїздки за маршрутом напруга не змінилося, а от сила струму і температура зросли, порівняно з попереднім тестом, з 12.9 до 40.5 Ампер і з 42.5 до 66.2 °C.

Фінальна перевірка заряду акумуляторної батареї після відключення запалювання також показала дивовижні результати – покладені 12.82 Вольт. І це після всього півгодинної поїздки!

Так може перегріти розряджений акумулятор генератор?

Може розряджений акумулятор «вбити» генератор?

У підсумку відповідь звучить як «так, може». Але повинні бути дотримані деякі умови. Справа в тому, що тест проводився на початку весни, і на вулиці були заморозки, таким чином, генератор мав відмінну можливість охолоджуватися. Якщо б за бортом було спекотне літо, внутрішні компоненти генератора нагрілися б значно більше, що збільшило б ймовірність поломки.

Тому, якщо ви звернули увагу, що машина ледве заводиться або акумулятор повністю розрядився, зарядіть його або купіть новий. Тим самим ви вбережете генератор від поломки. Якщо потрібно обов’язково їхати і часу розбиратися з проблемою немає, не буде нічого поганого в тому, що ви один день поїздите з «мертвої» батареєю. Але за умови, що після цього ви займетеся її зарядом.