Моторне масло: про що говорить його колір?

988

Колір як індикатор властивості моторного масла – правда чи ні?

Колір масла говорить про те, наскільки воно зношене. Міф чи правда? Варто міняти масло, як тільки воно втратило свій колір? Є машини, в яких масло змінює колір і прозорість після 2-3 тисяч км після його заміни. В інших авто навіть після 15 тис. км масло ще янтарно-прозоре. Так про що тоді каже колір використаного моторного масла? Чи можна дізнатися, коли прийшов час міняти його, за кольором?

  • Чи знаєте ви, що перероблене моторне масло можна відправити в лабораторію, що дозволяє визначити, у якому стані знаходиться двигун автомобіля?
  • З допомогою хімічного тесту можна також дізнатися, коли конкретно моторне масло втрачає свої захисні властивості. Це дозволяє точно з’ясувати, на якому пробігу міняти масло в двигуні. Експрес тест, як правило не дозволяє дізнатися це.
  • Найкраще, що ми можемо зробити для двигуна свого автомобіля, –це замінити масло вчасно.

Відпрацьоване масло в дизельному двигуні виглядає інакше, ніж масло в бензиновому моторі. У першому випадку масло зазвичай чорне, у другому – необов’язково. У деяких бензинових двигунах, що працюють на газу, масло практично не чорніє, тобто під час зливу відпрацьованого масла в таких моторах ви можете побачити, що воно виглядає майже як новий.

Моторне масло регулярно нагрівається до температури, що перевищує 100°С, і отримує «механічну обробку». Все це викликає зсув його молекул. В результаті цього масло змінює свої властивості і параметри. Але на око, на жаль, ми нічого не можемо сказати про стан масла, оскільки не можемо побачити, як змінилася формула молекул в відпрацьованої рідини.

Набагато легше побачити, які сторонні речовини потрапили в масло. Насамперед мова йде про паливо. Паливо потрапляє в масляний піддон, стікаючи по стінках циліндрів двигуна. Кількість палива, що стікає по стінках циліндрів, збільшується при запуску холодного двигуна. У випадку з дизельними моторами це відбувається при регенерації дизельного сажового фільтра. При вкрай несприятливих умовах у двигуні навіть можна спостерігати підвищений рівень масла (суміш олії з паливом), незважаючи на те що в двигуні постійно спалюється певну кількість масла.

Моторне масло: про що говорить його колір?

Тверді частинки потрапляють в олію: найбільше (за обсягом) їх потрапляє у дизельні двигуни і значно менше – у бензинові мотори. Але найменше твердих частинок потрапляє в бензинові двигуни, що працюють на газу. Ось чому масло в дизельних двигунах темніє дуже швидко, в бензинових моторах – повільніше, а в деяких автомобілях, що працюють на зрідженому газі, практично не змінює свій колір.

Дивіться також: Ось чому лампочка тиску масла на приладовій панелі не врятує вас від пошкодження двигуна при низькому рівні масла

Невелика кількість твердих частинок у маслі не означає, що рідина не втратила своїх властивостей. Навіть навпаки. Наприклад, в автомобілях, що працюють на газу, незважаючи на те що масло практично не змінює свій колір, рідина схильна до швидкої деградації. Це пов’язано з кислотними з’єднаннями, що утворюються при згоранні газу в камері згоряння двигуна: частина кислот залишає двигун через вихлопну трубу, а частина йде в масло. Ось чому деякі виробляли автомобілів, оснащающих деякі моделі заводський газовою установкою, вимагають від автовласників більш частої заміни масла в порівнянні з автомобілями, що працюють не на газі.

Крім того, незалежно від типу використовуваного палива в двигунах внутрішнього згорання в результаті згоряння палива завжди утворюються продукти, також потрапляють в олію. Плюс у самому маслі з-за фізичних і хімічних процесів можуть утворюватися побічні продукти. Невелика кількість продуктів, що утворюються при згорянні палива, іде з камери згоряння, згораючи разом з паливом. Частина газів повертається в картер двигуна. Причому чим більше зношений двигун, тим більше в ньому утворюється різних побічних продуктів.

Дивіться також: Для збільшення потужності двигуни Формула 1 спалюють моторне масло

Чи знаєте ви, що можна взяти зразок відпрацьованого масла з двигуна і провести в лабораторії аналіз, визначивши, в якому стані знаходиться двигун автомобіля (можна хоча б оцінити стан вкладишів двигуна)? На жаль, подібний лабораторний аналіз доріг і не завжди дає однозначну відповідь. У деяких випадках цей тест має сенс зробити. Але краще частіше міняти масло з масляним фільтром.

Моторне масло: про що говорить його колір?

Є також сьогодні у продажу одноразові тестери олії, які (в теорії) дозволяють достовірно оцінити стан моторного масла: визначити, чи потрібна його заміна. Зазвичай подібні одноразові тести виглядають так: беремо краплю масла з двигуна, наносимо її на експрес-смужку і чекаємо 10-30 хвилин, після чого по сліду масла визначаємо ступінь його зносу, порівнюючи слід з шаблоном.

Однак на практиці все не так-то просто: за тест-смужках можна легко помітити, що у використовуваному олії багато сторонніх речовин, відсутніх в новому олії. Але не більше того. У цілому цей тест все одно схожий на ворожіння на кавовій гущі: плями масла про щось говорять, але не зовсім зрозуміло, про що конкретно. Про даних, що вказують, наприклад, на стан двигуна, не може бути й мови.

З експрес-тестом, однак, можна легко сказати, чи швидко масло втрачає свої властивості після заміни. Крім того, за допомогою експрес-тесту стану масла можна експериментальним шляхом з’ясувати, коли після заміни масло починає втрачати свої властивості. Це може допомогти, щоб з’ясувати, коли міняти масло.

В Мережі в минулому році з’явився ролик, де автори продемонстрували незвичайний тест олій: перевірка плинності різних олій на похилій поверхні (наприклад, тест можна проводити на склі). Так, якщо ви капнете нове масло на похилу поверхню, його плинність буде дещо іншою в порівнянні з вже використовуються в двигуні маслом.

Якщо проведете аналогічний тест з відпрацьованим маслом (тієї ж в’язкості і того ж класу і тієї ж температури), ви побачите, що використовується масло стікає по пластині з іншою швидкістю. Це означає, що у використовуваному олії змінилася в’язкість. Ось чому при придбанні моторного масла потрібно приділяти увагу класу в’язкості. Адже власник машини повинен бути впевнений, що масло дійсно захищає двигун автомобіля і має правильні параметри.

Багато водіїв люблять ламати голову, займаючись постійними пошуками грааля, який би дозволив максимально збільшити термін служби двигуна. Але, на жаль, більшість рад і думок – це міф. Найкраще, що ми можемо зробити для двигуна свого автомобіля, – це регулярно міняти масло. Не рідше одного разу на рік і не рідше ніж через 10 000 км.

Моторне масло: про що говорить його колір?

І не слухайте дилерів, які заявляють, що ваша машина потребує заміни масла кожні 15 000 км Для більшості навіть сучасних двигунів інтервал в 10 тис. км є найбільш підходящим. В ідеалі, звичайно, якщо ви використовуєте автомобіль в місті (часто їздите на короткі відстані в зимовий час), краще міняти масло ще частіше. Справа в тому, що міська їзда відноситься до важких умов експлуатації автомобіля. Відповідно, масло повинне змінюватися набагато частіше, ніж рекомендує виробник.

Чим частіше змінюється масло, тим краще вашому двигуну. В такому разі в ньому повільніше накопичуються шкідливі домішки, які з часом починають осідати на різних елементах мотора.

Що потрапляє в масло і чому?

Моторне масло: про що говорить його колір?

  • Бензин – потрапляє в масло для бензинових двигунах і двигунах, що працюють на газу, особливо на етапі запуску, коли двигун подається збагачена суміш. Це знижує в’язкість масла і, отже, його захисні властивості. Захисна плівка, створювана на взаємодіючих металевих деталях внаслідок зниження товщини плівки масла (плівка стає тонше), легше руйнується, ніж плівка, створювана новим маслом.
  • Дизельне масло – потрапляє в масло в дизельних двигунах як на етапі запуску холодного агрегату, так і під час спалювання сажі у фільтрі DPF, коли система вприскування збільшує кількість палива, що подається в камери згоряння (частина палива стікає по стінках циліндра в масляний піддон). Так як дизельне паливо – більш легка фракція, ніж моторне масло, це знижує його в’язкість.
  • Сажа (тверді частинки) – у великих кількостях потрапляє в масло в дизельних двигунах. Це частинки незгорілого палива, які фарбують масло в темний колір. Масло для дизельних двигунів містить підвищену кількість розсіюючих сажу присадок, які запобігають грудкуванню часток у більші групи, що може порушити мастило. «Ємність» олії, проте, обмежена – після вичерпання присадок, що розсіюють сажу, воно починає накопичуватися на елементах двигуна, з якими вона стикається. Менше твердих частинок потрапляє в масло для бензинових двигунів – вони менше і в меншій мірі змінюють колір масла на темний.
  • Сірка та інші кислотні сполуки – продукти згоряння потрапляють в олію через не повністю герметичні поршневі кільця. Кожне масло містить речовини для нейтралізації кислот (їх кількість визначається так званим основним числом). Але по мірі відпрацювання масла речовини, що нейтралізують кислотні сполуки, перестають справлятися зі своєю функцією. У підсумку якщо не часто міняти масло в двигуні, в ньому починаються корозійні процеси (прискорений знос усього).
  • Вода – в невеликих кількостях природним чином конденсується в двигуні, при більш тривалих періодах нагріву масла рідина випаровується. Однак це не відноситься до двигунів, використовуваних взимку на коротких дистанціях, так як мотор не встигає повністю прогріватися. Також більшу кількість води може потрапляти в масло в результаті пошкодження головки блоку, прокладки під нею або клапана EGR (клапан системи рециркуляції вихлопних газів) з водяним охолодженням. Вода з олією утворює емульсію (крем «вершковий»), яка Порадикально послаблює змащувальні властивості масла.
  • Металеві частинки – з’являються в результаті механічного зносу двигуна, особливо ацетолей і циліндрів, іноді турбокомпресорів. Наявність металевих частинок в олії вказує на поганий стан двигуна і часто на граничний знос, потребує ремонту агрегату. Металева стружка з’являється в олії, наприклад, після виходу з ладу турбокомпресора. Після заміни турбіни перед запуском двигуна необхідно розібрати масляний піддон і ретельно очистити систему змащення.

На нашу думку: можна перевірити використовується масло з допомогою експрес-тестів

За кольором моторного масла неможливо визначити, чи є масло все ще нормальним. Для того щоб точно визначити, чи можна ще використовувати залите масло в мотор, потрібен тест в лабораторії. На основі аналізу властивостей використовуваного масла можна зробити висновок, потребує двигун заміни масла. Але так як для більшості автовласників подібний тест недоступний, то краще не гадати на кавовій гущі, а просто міняти масло частіше. Це краще, ніж заспокоювати себе, що моторне масло у вашому двигуні занадто довго залишається світлим, навіюючи собі, що масло ще не втратила своїх властивостей.

Нове масло

Моторне масло: про що говорить його колір?

Це ідеальне мастило, без домішок. Вона має стандартну в’язкість, не містить домішок. На практиці вона змішується із залишками старого масла відразу після заливки в двигун.

Моторне масло: про що говорить його колір?Кілька крапель нового масла швидко вбралися в папір, через деякий час його сліди стали майже непомітними.

Майже нове масло (бензиновий двигун 6 000 км)

Моторне масло: про що говорить його колір?

Це масло, злите з нового двигуна (пробіг автомобіля складає 6000 км). Темний колір масла викликає здивування, що можна пояснити тим фактом, що в камерах згоряння агрегату утворюється велика кількість твердих часток.

Моторне масло: про що говорить його колір?Сучасні бензинові двигуни з безпосереднім уприскуванням палива виробляють набагато більше твердих частинок, ніж агрегати
з прямим уприскуванням. Звідси і досить швидке потемніння олії.

Дизельний двигун (9 000 км від заміни масла – пробіг автомобіля 250 000 км).

Моторне масло: про що говорить його колір?

У випадку з дизельними двигунами з немаленьким пробігом інтервал заміни масла не повинен бути рідше 10000 км. Можна вважати цей пробіг максимальним, якщо ми хочемо підтримувати двигун та його обладнання в працездатному стані. Масло дуже чорне, видно, що воно має знижену в’язкість. Цілком можливо, масло, змішане з паливом. В ідеалі при такому пробігу дизельного мотора масло необхідно міняти кожні 8000 км

Моторне масло: про що говорить його колір?Це масло незадовго до заміни було злито з сильно зношеного дизельного двигуна Opel Zafira. Із-за зносу агрегату після такого пробігу машини масло може бути вже досить-таки зношеним (втрачені всі властивості).

Бензиновий двигун (пробіг 190 000 км – пробіг на маслі 17 000 км)

Моторне масло: про що говорить його колір?Тут ви бачите масло, яке було вилучено з двигуна через тонкостінну пластикову трубку, вставлену в отвір масляного щупа. Чому масло було взято таким способом? Вся справа в тому, що завдання взяти масло тПорадиційним способом з двигуна, де не змінювалася мастило 17 000 км, виявилася складною. Масло стало як желе. Рішення: негайне промивання двигуна.

Моторне масло: про що говорить його колір?Цей двигун спалює багато олії (близько 1 л/1000 км), і, хоча він працює пристойно, видно, що є проблема з маслом. Масло перетворилося в желеподібна речовина, незважаючи на те, що кожні 1000 км двигун отримував свіжу порцію масла.

Бензиновий двигун (пробіг від заміни масла 10000 км – пробіг двигуна 70000 км)

Моторне масло: про що говорить його колір?

Масло міняли кожні 10000 км. Незважаючи на те що з моменту заміни масла пройшло 10 тис. км, мастило, як і раніше, захищає двигун, хоча в ньому міститься домішка вихлопних газів і бензину. Наявність сторонніх речовин у олії також можна визначити по запаху, порівнюючи масло, яке було використане з новим маслом.

Моторне масло: про що говорить його колір?Темне масло, явно зношене, але зношене в межах норми. Невелика домішка легких фракцій видно на папері, проте масло залишає гомогенний шар на стінках ємності.

Дизельний двигун – перша заміна масла в новому двигуні після пробіг 22 000 км, термін заміни, передбачений виробником 30 000 км (Європа), 15 000 км (Росія)

Моторне масло: про що говорить його колір?

Виробник передбачає заміну масла кожні 30 000 км (Європа). У Росії рекомендована заміна масла не пізніше 15 000 км. Зразок масла взятий з нового двигуна, який без заміни масла проїхав 22 000 км. Як бачите, масло має насичений чорний колір. І незважаючи на те що, в принципі, колір ні про що не говорить, масло потрібно було замінити не пізніше 15 000 км. А бажано ще раніше.

До речі, в цьому зразку власник автомобіля, проїхавши 22 тис. км, долив 1 літр нового масла (що, як не дивно, допускає автовиробник).

Моторне масло: про що говорить його колір?«Иловое» масло, чорне, як смола, містить порцію свіжого масла (близько 1 літра), залитого в двигун на 16 тисяч км. В ідеалі автовласникові не потрібно було доливати масло. Потрібно було просто провести планову заміну масла в двигуні.

Тестер якості моторного масла: ворожіння чи правда?

Моторне масло: про що говорить його колір? Шаблон експрес-тесту перевірки моторного масла, за яким виробник тесту пропонує звіряти зразок використовуваного змащення двигуна

Дані тести були проведені за допомогою спеціальних одноразових тестерів, що представляють собою цигарковий папір, на які наноситься крапля олії. Далі згідно з інструкцією до тесту було витримано час близько 40 хвилин і зразки були порівняні за шаблоном, наданому виробником тестів для моторного масла. На жаль, за допомогою наданих шаблонів фахівцям важко оцінити, чи є масло ще нормальним або воно вже стало настільки поганим, що його не можна використовувати в двигуні.

Моторне масло: про що говорить його колір?

Так що ми не Порадимо вам купувати аналогічні тести перевірки моторного масла, оскільки вони неінформативні. Єдине, що можна визначити за цим тестам, це коли масло починає втрачати свої властивості і накопичувати різні домішки. Але для цього ви повинні проводити тести експериментальним шляхом, порівнюючи масло на різному пробігу автомобіля. Так ви досвідченим шляхом можете приблизно дізнатися, коли вашій машині ідеально поміняти масло. Але знову ж таки все це приблизно. Достовірний аналіз насправді доступний тільки в лабораторії.

Дивіться також: 74 Поради з технічного обслуговування, які продовжать життя вашого автомобіля

Так що простіше не морочитися і не забивати собі голову, а міняти масло набагато частіше, ніж Порадить автовиробник. Особливо якщо ви експлуатуєте автомобіль переважно в місті або найчастіше їздите тільки на короткі відстані.