Мотоцикли ява: про що в срср мріяв кожен підліток

55

У столичному парку сокільники відкрилася виставка «мотоцикли «ява» – 75 років мирної історії». І хоча заснована компанія була ще в 1929 році, старі часи організатори виставки вирішили обійти стороною, зосередившись на розквіті марки і, що ще важливіше, на її новітній історії.

Чеські мотоцикли в срср вважалися кращими: чи не єдина двоколісна іномарка, доступна радянському мотоциклісту, була предметом жадання і гордості, зникнувши разом зі своєю епохою. Чи ні?

Виставка починається з пари чудово відреставрованих моделей, perak 250 1946 року і perak 350 1949-го. Саме ця парочка стала точкою відліку для всіх моделей марки, включаючи ті, що випускаються досі. І головне, навіть через сім десятиліть, мотоцикли притягують погляди і виглядають незвично. Уявіть, яке враження вони справляли свого часу!

Відразу за ними-мотоцикли, знайомі нам: довга низка шестивольтових «баб» всіх видів і модифікацій вибиває сльозу з представників старшого покоління. Один з таких був якщо не у них самих, то вже точно у сусідів і товаришів по службі. І напевно кожен згадає пару історій, пов’язаних з цими мотоциклами.

Тут же зібрані і “колісні” модифікації з бічними причепами velorex, а також одноколісними причепами pav – великою рідкістю на теперішні часи. Колись, коли мотоцикл замінював автомобіль, на такому можна було запросто махнути на південь, прокотившись кримськими серпантинами.

Експозиція плавно перетікає в вісімдесяті і мотоцикли, знайомі наступному поколінню. Червоні 634-ки змінюються 638 моделями, які у нас чомусь називали «бананами». Єдина радянська модель, яка могла хоч якось з ними конкурувати-іж «планета – спорт», і та не змогла повернути радянським мотоциклістам віру у вітчизняного виробника.

«старі пісні про головне ” – те, що досі припадає пилом в гаражах на всьому пострадянському просторі, можна було б назвати банальним набором. Але організатори постаралися зробити виставку цікавою навіть для досвідчених фанатів марки. Слідом за серійними моделями починається екзотика.

Після розвалу срср і різкого падіння виробництва, чеський завод залишився один на один із застарілими, неконкурентоспроможними моделями. Намагаючись вижити, він експериментував з форматами мотоциклів і покупкою двигунів на стороні. Частина цих дослідів, тираж яких не перевищує сотні примірників, представлений на виставці.

Для багатьох це виявиться новиною, але завод jawa живий досі і благополучно випускає 640-ю модель, яка представляє з себе модернізовану знайому нам 638-ю. Зрозуміло, у себе в євросоюзі, де мотовиробники підлаштовуються під євро-5, продавати байки з чадящими двотактними моторами вони не можуть, зате на нашому ринку мотоцикл представлений!

А для себе чехи випускають іншу модель-jawa 350 ohc, побудовану на китайській ліцензійній копії honda cb400ss, яка також продається в росії. Іншими словами, історія ” яви ” зовсім не закінчується і шанси погуляти на віковому ювілеї улюбленої марки у її фанатів досить високі.

Що ж до виставки, то це яскравий приклад того, як з, здавалося б, набила оскому теми можна зробити яскравий захід, цікаве кожному. Не дивно, адже її організаторами виступили представники мотоклубу “ява москва” і легендарний ілля сорокін, відомий своїми олдтаймер галереями. Виставка триватиме до 17 жовтня.