Колінчастий вал: ушкодження, симптоми, ремонт і витрати

1011

Що робити, якщо колінвал несправний?

Пошкодження колінчастого вала зустрічається рідко в сучасних автомобілях, але тим не менше все ж відбувається час від часу. Чи варто в цьому випадку ремонтувати автомобіль (чи варта гра свічок)? Якими витратами обернеться ремонт колінвала? Відповідаємо на найбільш важливі питання.

Дивіться також: Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

Колінчастий вал – важливий елемент двигуна внутрішнього згоряння. Це та деталь, яка перетворює кінетичну енергію, що отримується при згоранні палива в двигуні, в механічну. Також колінвал служить сполучною ланкою між двигуном і коробкою передач, яка в свою чергу розподіляє крутний момент на колеса. На жаль, якщо колінвал виходить з ладу із-за дефекту, дорогого ремонту не уникнути.

Дефект колінчастого вала: причини і симптоми

Колінчастий вал: ушкодження, симптоми, ремонт і витрати

В сучасних машинах пошкодження коленвала стало доволі рідкісним явищем. Зазвичай колінчастий вал може вийти з ладу в основному з двох причин: брак моторного масла і перевищення навантаження на двигун. Остання причина сучасним машинам не загрожує, оскільки електроніка контролює всі функції двигуна і відключає подачу палива, коли двигун починає відчувати підвищене навантаження. Особливо ця захист актуальна, коли стрілка на тахометрі знаходиться на червоній позначці.

Виходить, подібний захист є своєрідним електронним обмежувачем оборотів двигуна, точно так само як працює електронний обмежувач швидкості, вбудований у всі сучасні автомобілі.

Частіше ж усього вбити колінвал можна браком моторного масла. Коли коленвалу не вистачає мастила, це руйнує шатунні підшипники і потім більші основні підшипники, в яких обертається коленвал. Однак для настання фактичного збитку від нестачі масла потрібно досить багато часу – приблизно до чверті години, до тих пір, поки залишкове моторне масло в герметичних підшипниках не буде повністю використано. У такій ситуації із-за сухого тертя почнеться руйнування підшипників і знос двигуна.

Колінчастий вал: ушкодження, симптоми, ремонт і витрати

Але чому в сучасних автомобілях поломка коленвала – більш рідкісне явище, ніж у старих машинах? Вся справа в тому, що у багатьох сучасних машинах двигуни оснащені турбіною, яка швидше вийде з ладу в разі гострого браку моторного масла. Так що, по суті, колінвал не встигне отримати критичний знос.

Тим не менше в деяких сучасних автомобілях все ж трапляється поломка коленвала, яка, як правило, дає про себе знати гуркотом (гучним стуком).

Ремонт і вартість пошкодженого колінчастого вала

На жаль, ремонт коленвала – дуже складний процес, який можуть робити не багато технічні центри. Адже в цьому випадку потрібна шліфування колінчатого вала на спеціальному обладнанні. Ось види можливих робіт під час відновлення зношеного валу:


  • шліфування
  • рихтування
  • полірування
  • ремонт шківа
  • чистка каналів
  • заміна підшипників
  • балансування


Також в деяких випадках старий колінвал може потребувати термообробці. А іноді потрібна балансування коленвала. На жаль, для цих робіт потрібні фахівці високого класу, а також дороге обладнання.

Також не забувайте, що, перш ніж приступити до ремонту коленвала, потрібно його ще демонтувати, а після ремонту поставити на місце. Для багатьох автомобілів це обходиться в кругленьку суму, так що в підсумку буде простіше купити новий колінвал, ніж ремонтувати старий. Ось, для прикладу, розцінки на ремонт коленвала в одному з автосервісів Москви. Причому це ще не високі цінники.

Колінчастий вал: ушкодження, симптоми, ремонт і витрати

Логічно, що раз доведеться розбирати мотор, то разом з ремонтом коленвала доведеться також проводити інші роботи. У цьому випадку відновлення працездатності коленвала може вилитися автовласникові в круглу суму. У деяких випадках буде простіше купити контактний старий мотор. Можна також звернутися в спеціалізовані компанії, які займаються відновленням моторів. У таких компаніях ви можете придбати вже готовий відновлений двигун на свою машину. У цьому випадку, щоб зменшити вартість відновленого мотора, ви можете здати двигун зі зламаним коленвалом в якості заліку вартість відновленого.

Структура і функція колінчастого вала

Колінчастий вал: ушкодження, симптоми, ремонт і витрати

Якщо ви хочете зрозуміти функцію коленвала, то, щоб це було простіше, згадаємо, що таке велосипедні педалі, які з’єднані між собою спеціальним валом. Ваші ноги при обертанні педалей виконують таку ж роль, яку відіграють у двигуні поршні, прикріплені до шатунам, штовхає коленвал. На велосипеді, щоб обертати колеса, вам потрібно крутити педалі вгору і вниз.

Колінчастий вал: ушкодження, симптоми, ремонт і витрати

По суті, наші ноги на велосипеді (якщо їх порівнювати з конструкцією двигуна) представляють собою два поршні з шатунами, які ходять вгору і вниз в двухцилиндровом моторі. Замість зірочки, яка, обертаючись від руху педалей, передає по ланцюгу крутний момент на заднє колесо, в двигунах внутрішнього згоряння використовується колінвал, який і перетворює енергію, одержувану від ходу поршнів і шатунів, в механічну. З одного боку коленвала розташований маховик, який передає крутний момент на коробку передач.

Колінчатий вал повинен витримувати високі навантаження

Сьогодні у сучасних автомобілях в двигунах використовується колінвал, з кожної сторони якого знаходиться підшипник. З часом підшипники зношуються і між ними і поверхнею коленвала з’являється люфт, що призводить до зносу коленвала.

Колінчастий вал: ушкодження, симптоми, ремонт і витрати

На щастя, сучасна конструкція двигуна здатна тривалий час витримувати великі навантаження. У тому числі здатні витримувати навантаження і сучасні колінчаті вали. Наприклад, у дизельному сучасному двигуні кожен хід шатуна відчуває від займання палива навантаження в 10 000 кг, яка, природно, передається на коленвал.

Дивіться також: Двигуни, в яких можуть загнутися клапана: Навіщо вони потрібні

Отже, на короткий час в одну мить на шатуні присутня сила, еквівалентна десяти тоннам, яка впливає на коленвал. І це ми говоримо лише про одне шатуні. Ви уявляєте, яке навантаження отримує колінвал у восьмициліндровому двигуні?

І це ще не все. Залежно від конструкції двигуна колінчасті вали також схильні до вібрацій. Тому багато автовиробників намагаються зробити колінчасті вали досить міцними і довговічними. Наприклад, колінвал може бути виготовлений з високоякісної сталі. Особливо для потужних турбованих високоспритних дизельних двигунів.

Колінчастий вал: ушкодження, симптоми, ремонт і витрати

Для атмосферного (нетурбированного) бензинового двигуна колінвал може бути вже не настільки міцний. Тому виробники часто ще недавно багато колінчасті вали виготовляли з чавуну. Сьогодні у світі спостерігається тенденція до зниження ваги автомобіля. В першу чергу двигуна.

Дивіться також: Чому двигуни автомобілів не плавляться?

У підсумку замість чавунних блоків двигуна у багатьох сучасних авто стали використовуватися блоки циліндрів з алюмінію. Також виробники стали використовувати полегшені поршні і шатуни. Не оминула ця мода на легке та колінчасті вали, які також помітно полегшали. Все це, звичайно, не додає машині надійності і на жаль, не гарантує довгий термін служби двигуна.