Гріти або не гріти: що робити водієві взимку

33

Холодна пора року-період великих випробувань для водія. Мало того, що погода постійно підкидає вкрай неприємні сюрпризи, так ще й автомобіль вередує і показує свій характер. Автовласники абияк навчилися справлятися з наслідками холодної погоди, наприклад, прогрівають машину після довгого стояння на холоді, але чи так необхідно це робити?

Не прогрієш…

Ранок багатьох водіїв, які зібралися взимку виїхати на дорогу, традиційно починається з прогріву двигуна. Це вже стало своєрідною традицією, яка дозволяє зберегти ресурс двигуна і зменшити його знос, оскільки на морозі паливо і масло загусли і як слід не циркулюють. Так було з усіма старими машинами, якщо не вже встигли як слід промерзнути, а їх змушували кудись їхати. На щастя, за останні десятиліття інженерам вдалося вирішити чимало технічних проблем, роками доставляли проблеми водіям.

Замерзлий автомобіль-одна з таких проблем. У сучасному автомобілі все управління двигуном лежить на електронній системі, вона регулює режими роботи мотора, в тому числі і впорскування палива. Електроніка сама підлаштовує роботу двигуна в залежності від температури, тому в більшості випадків необхідність в прогріванні відпала. До того ж, на допомогу двигуну внутрішнього згоряння виробники розробили масла, призначені для роботи в тому числі і в невеликий мороз. Цього дозволяє домогтися знижена в’язкість: якщо не дуже холодно, мотор буде працювати як йому і належить. При температурах до 12-15 градусів нижче нуля мотор не потребує прогріванні, але є деякі тонкощі.

Найпростіше електромобілям – нагрів електродвигуна їм взагалі протипоказаний. Навпаки, чим холодніше буде зима, тим краще буде працювати двигун. Так хоча б вирішиться проблема з перегрівом, що виникає у деяких марок при підвищених навантаженнях.

У гібридних автомобілів про все піклується розумна електроніка. На сильному морозі, якщо датчики фіксують охолодження нижче випередженого порога, система сама почне розігрів двигуна внутрішнього згоряння після включення. У більш сучасних гібридах двс почне працювати вже після включення. Тут цілком достатньо натиснути кнопку старту, а все інше зробить автоматика.

У сильні морози страждають автомобілі з дизельними двигунами. Дизельне паливо має неприємну властивість-загусати при низьких температурах. Тому в морози нижче 15 градусів цельсія дизельний двигун необхідно прогріти протягом 5 хвилин. Після цього паливо зможе нормально проходити через фільтри.

Бензинові атмосферник прогрівати не потрібно, вони і так добре будуть працювати. Якщо ж на моторі встановлена турбіна, для нормальної роботи системи змащення потрібно невеликий прогрів.

Якщо в сильний мороз водіям доводиться залишати автомобіль на вулиці, вони користуються нехитрими лайфхаками, деякі дозволять хоч якось врятувати машину від холоду, а інші-швидше завести і виїхати. Один з них – паркуватися зверху теплотраси, поставивши її на проталину. Так можна буде хоч трохи підвищити температуру і прискорити прогрів. Швидше прогріти двигун можна, збільшивши його обороти або включивши обігрівача. Більш екстремальний спосіб – не глушити двигун, він практикується, якщо температура повітря падає до екстремальних значень. Також можна використовувати автоматичну систему запуску двигуна, що спрацьовує, коли температура опускається нижче критичної або за розкладом. В особливо складних умовах до цього додають так званий «портативний гараж».