Гальма: на чому економити не треба

34

Гальмівна система будь-якого автомобіля «живе» у вкрай непростих умовах, при цьому саме від неї в першу чергу залежить безпека

Як тільки ми натискаємо на педаль гальма і гальмівні колодки контактують з диском, кінетична енергія сповільнення автомобіля переходить у теплову енергію, причому значну. Тепла, що виділяється гальмами легкового автомобіля, що гальмує зі швидкості 100 км / год до повної зупинки, досить для того, щоб закип’ятити пару літрів води всього за три секунди! якщо цикл розгонів і гальмувань провести 15 разів поспіль, то температура колодок підвищиться до 520 °c, а гальмівних дисків — до 650 °c. Це при тому, що звичайні фрикційні склади колодок і гальмівні диски надійно працюють в діапазоні 250-400 °c.

Чим загрожує перегрів для компонентів гальмівної системи? з великою часткою ймовірності зміною структури гальмівного диска. Більшість дисків виготовлені з сірого чавуну з кулястим графітом, матеріалу, який витримує без структурних змін нагрів до 500-550 °c. При 650 °c структура чавуну починає змінюватися, і він перетворюється в більш твердий і з меншим коефіцієнтом тертя карбід заліза (цементит), який утворюється в зоні руху гальмівної колодки. Нерівномірність структури незабаром спровокує вібрації на кермі і педалі гальма при гальмуванні. Що стосується гальмівних колодок, то їх фрикційна суміш також розрахована на певні температури, і при перегріві ефективність гальмування буде знижуватися.

Навіть при самому ощадливому ставленні до гальм настає час заміни компонентів системи. На жаль, це витратний матеріал. Якщо говорити про заміну гальмівних дисків, то тут немає стрункої періодичності. Мінімально допустима товщина залежить від конструкції гальмівного диска і вказана на його торцевій частині. Так, близько 80 % вентильованих дисків допускають знос до 1 мм з кожного боку, або сумарний знос робочих поверхонь не більше 2-2,5 мм.чим тонше диск, тим швидше він буде нагріватися. І самому диску це шкідливо, і знос колодок буде відбуватися інтенсивніше. Якщо ж повернутися до періодичності заміни, то максимально, при правильній експлуатації, один диск переживає три заміни колодок. Але це якась відправна точка, а на ділі інтервали заміни дисків і колодок багато в чому залежать від самих компонентів, вірніше, від того, хто ці компоненти виробляє.

Чудес не буває-привабливі за ціною комплектуючі навряд чи виявляться належної якості. Інвестиції в нддкр, високі технології, використання сучасних матеріалів і високоточного обладнання — все це неминуче позначиться на собівартості кінцевого продукту. При цьому “фірмові” комплектуючі при правильній експлуатації прослужать стільки, скільки декларує компанія-виробник. А ось дешеві компоненти за цей же період, швидше за все, доведеться замінити не один раз. Але це все про гроші, а найважливішим є те, що комплекти від невідомих виробників або, не дай бог, фальсифікати з великою часткою ймовірності не забезпечать найголовніше — вашу безпеку.

Але будь-який, навіть найдосконаліший продукт орієнтований на правильну експлуатацію, а у випадку з гальмівними колодками все починається з їх установки. І тут необхідна невелика ремарка. При гальмуванні, як тільки колодка вступає в контакт з гальмівним диском, на передній кромці виникає ефект закушування, і вона стає найбільш завантаженою і нагрітої зоною колодки. При цьому задня частина колодки піднімається, а потім миттєвий локальний нагрів викликає зниження тертя на передній кромці, після чого колодка встає на місце і цикл повторюється. Перерозподілити зусилля і знизити коливання можна, зменшивши навантаження на передню кромку — для цього на колодках знімаються фаски. Для цієї ж мети на пластинах деяких колодок роблять вирізи у формі сегмента, в які впирається частина поршня, спочатку завантажуючи задню частину колодки.

Особливості дизайну конкретних типів колодок потрібно враховувати при їх установці. Наприклад, в асортименті delphi technologies є спрямовані колодки, встановлюючи які, потрібно звернути особливу увагу на літерні або графічні маркування, нанесені на пластини. При неправильній орієнтації таких колодок і ефективність гальмування буде знижена, і неприємний шум напевно з’явиться.

(поки оцінок немає)