Електричний гальмо замість ручного. Що краще, а що гірше класичного рішення?

552

Електронний ручник проти механічного: хто кого?

Електричне стоянкове гальмо (ручник) в останні роки починає ефективно замінювати класичний механічний гальмо, який зазвичай активується з допомогою важеля. Завдяки цьому в сучасних автомобілях з’явилося безліч корисних функцій, а їх експлуатація стала простіше. Однак електричний ручник не позбавлений недоліків. Причому вони досить істотні.

Електричне стоянкове гальмо (EPB) – це рішення, в якому замість тПорадиційного важеля, розташованого поруч з сидінням водія або педаллю для лівої ноги, з’являється невелика кнопка, що активує складний гальмівний механізм. Така технологія має кілька переваг:

  • більше додаткового місця для зберігання речей між передніми сидіннями
  • естетика салону автомобіля
  • більш ефективне гальмування в аварійних ситуаціях
  • автоматичне утримання автомобіля на підйомі (функції допомоги при підйомі)

Давайте подивимося на останні дві переваги електронного ручника, тому що перші два і так очевидні. Виявляється, ця сучасна система стоянкового гальма не завжди безпечніше механічного ручника. Однак щоб добре зрозуміти суть предмета, потрібно спочатку дізнатися хоча б загальну структуру системи.

Дві широко використовуються системи

Електричний гальмо замість ручного. Що краще, а що гірше класичного рішення?

Як правило, сьогодні автовиробники не відмовилися від використання класичного ручного гальма стоянки на користь електричного ручника. У результаті в даний час в автопромисловості використовуються як стара механічна, так і нова електрична.

Дивіться також: Ось як працює електронний гальмо стоянки

Варто відзначити, що є два види електричного стояночного гальма. Сьогодні автовиробники використовують обидві системи. Перша – це електромеханічний ручник – дуже схожий на класичне механічне рішення, в якому є механізм для гальмування задньої осі автомобіля. При цій конструкції для активації стоянкового гальма використовується трос, який затискає гальмівні колодки на задніх колесах. Єдина відмінність від звичайного ручника – це відсутність в салоні класичного важеля для активації ручного гальма. Замість важеля використовується кнопка, розташована на консолі між передніми сидіннями. Найчастіше таку систему можна зустріти на французьких і японських автомобілях.

Друге рішення трохи більш складне – це повністю електрична система стоянкового гальма, з задніми гальмівними супортами, оснащеними крихітними двигунами, завдання яких полягає в переміщенні затискачів. Наприклад, це рішення використовують німецькі та американські автовиробники. Зокрема, компанія Volkswagen Group.

Коли безпечніше, а коли ні?

Електричний гальмо замість ручного. Що краще, а що гірше класичного рішення?

Система EPB задіює гідравлічну гальмівну систему усіма чотирма колесами в критичних ситуаціях і на більш високих швидкостях. Тому в якості аварійного гальма електричний ручник працює не так, як класичний стоянкове гальмо. Завдяки дії всієї гідравліки гальм потужність гальмування значно вище, ніж у тПорадиційного ручника-важеля. А завдяки системі ABS автомобіль більш стійкий (система запобігає блокуванню коліс під час гальмування).

Тому коли, наприклад, водій втрачає свідомість, навіть пасажир може зупинити транспортний засіб (звичайно, за умови, що він знає, як це зробити і де знаходиться кнопка електронного ручника). У цьому випадку ви повинні натиснути або потягнути кнопку і утримувати її для досягнення мети. На жаль, це не завжди так просто, як здається на перший погляд.

Справа в тому, що кнопка електричного ручника може бути досить малою. В екстреній ситуації, поки пасажир знайде кнопку стоянкового гальма, може піти багато часу, в результаті чого може бути вже пізно. У сучасних автомобілях така кнопка може перебувати в оточенні безлічі інших кнопок, що не дає можливість швидко розібратися, де знаходиться кнопка ручника. Швидко схопитися і затягнути ручне гальмо простіше і інтуїтивно зрозуміліше.

Електричний гальмо замість ручного. Що краще, а що гірше класичного рішення?

Здається очевидним, де знаходиться кнопка ручного гальма. Проте в стресовій ситуації знайти її може бути нелегко.

Також на деяких моделях (наприклад, на Volkswagen Passat B6) така кнопка, розташована ліворуч від дверей водія, тому пасажир не дотягнеться до неї у разі необхідності. Однак тут можна посперечатися про відмінності. Адже, наприклад, у багатьох автомобілях Мерседес класичний механічний ручник представлений не у вигляді важеля між передніми сидіннями, а у вигляді звичайної ножної педалі ліворуч, до якої ніхто інший не має доступу, крім водія.

Ще один аспект. Якщо електричний сучасний аварійне гальмо працює у всій гідравлічної гальмівної системи, то що буде відбуватися при витоку гальмівної рідини? На щастя, це незвичайна ситуація, і система буде працювати навіть при одній робочої гальмової ланцюга. Якщо вийдуть з ладу всі контури ланцюгів гальмівної системи, то тут, звичайно, варто задуматися. Особливо якщо в машині використовується електрична стоянкова система, заснована на маленьких двигунах на гальмівних супортах. При відсутності гальмівної рідини вся система вийде з ладу.

В результаті автомобіль можна буде зупинити тільки на низькій швидкості. Адже спочатку електронний ручник використовується тільки для зупинки на повільно рухається машині або для її блокування в нерухомому стані (наприклад, для того, щоб машина не скочувалася на нерівній поверхні).

Додаткові функції для зручності

Електричний гальмо замість ручного. Що краще, а що гірше класичного рішення?

Завдяки використанню електричного ручного гальма в автомобілях з’явилися дві дуже корисні функції. Однією з них є система автоматичного утримання, яка автоматично активує гальмо відразу після зупинки автомобіля. Це особливо зручно для автомобілів з автоматичною коробкою передач, оскільки звільняє водія від необхідності тримати ногу на педалі гальма при короткочасних зупинках на дорозі (наприклад, на світлофорі).

При активації системи автоматичного утримання автомобіль без утримання педалі гальма не буде скочуватися, так як буде стояти на стоянковому гальмі. Але як тільки ви натиснете на педаль газу, стоянкове гальмо автоматично вимкнеться. Також це ж рішення використовується на деяких автомобілях з механічною коробкою передач.

Електричний гальмо замість ручного. Що краще, а що гірше класичного рішення?

Система допомоги при спуску при русі з гори – фактично те ж саме рішення, що і система автоматичного утримання автомобіля, але тільки працює в інших ситуаціях. Коли, наприклад, водій їде з гори, він обмежує швидкість руху машини за допомогою педалі гальма. Система допомоги при спуску позбавляє водія від утримання педалі гальма при спуску. Ця функція автоматично пригальмовує машину, обмежуючи її швидкість при спуску. До речі, функція допомоги при русі по схилу також доступна на автомобілях з класичним важелем ручного гальма, без системи EPB.

Немає електрики, і що тоді?

Електричний гальмо замість ручного. Що краще, а що гірше класичного рішення?

Система EPB, звичайно, залежить від електрики, а іноді трапляється, що акумулятор розряджається. Що в цьому випадку буде? Це, на жаль, призводить до того, що ви не можете зрушити автомобіль після зупинки, оскільки для розблокування гальмівної системи, яку активує електричний ручник, необхідно електрика. У цьому випадку буде потрібно ручне розблокування гальм, процедура якої описана в керівництві по експлуатації автомобіля.

Також варто знати, що електричний ручник EPB працює тільки в одному напрямку, коли ключ автомобіля не знаходиться в замку запалювання або всередині машини (якщо машина оснащена безключовим доступом). Тобто ви можете активувати ручник без ключа запалювання, але не можете розблокувати стоянкове гальмо, поки не вставте ключ в замок запалювання (або не покладете в салоні безключовий брелок). Природно, якщо в машині сіла батарея, то зняти машину з електричного ручника ви не зможете.

Технічні проблеми

Електричний гальмо замість ручного. Що краще, а що гірше класичного рішення?

На жаль, найбільшим недоліком електричного стояночного гальма є його значно більш складна конструкція і принцип роботи, а також частота можливих відмов. Варто відзначити, що така система використовується сьогодні вже набагато частіше, ніж стара класична система, заснована на ручній механічному ручнику. Наприклад, у всіх автомобілях з системою автоматичного утримання машини при зупинці зараз використовується тільки електронний ручник. З-за більш складної конструкції існує більший ризик можливих поломок.

Найбільший ворог EPB – це волога і бруд, яких не можна уникнути. Не дивно, що через кілька років деякі автомобілі можуть вимагати технічного обслуговування або навіть ремонту електричної системи стоянкового гальма. Що ще гірше, виправити проблему електронного ручника набагато складніше і дорожче, ніж механічний гальмо. Навіть замінити гальмівні колодки, використовувані електричним ручником, не так-то просто. Наприклад, у багатьох автомобілях ви не можете цього зробити без комп’ютера. Природно, при зверненні в майстерню, де є такий комп’ютер, вам доведеться за заміну гальмівних колодок віддати більше грошей.

Дивіться також: Як зробити ідеальний розворот з ручником: Відео

Проста необхідність заміни одного з компонентів системи EPB створює додаткові витрати для автовласників у порівнянні з витратами, необхідними для обслуговування класичного ручника. Так, звичайно, електричний ручник – це не зло, але тим не менше факт залишається фактом – обслуговувати сучасний автомобіль набагато дорожче, ніж старий, де немає таких просунутих систем. Так, користуватися сучасним ручником зручніше і навіть в деяких ситуаціях безпечніше. Але є і мінуси, про які ми вам розповіли. Але, на жаль, такий сучасний світ, в якому нікуди не дітися від нових технологій. А сучасність завжди коштує набагато дорожче. Тому якщо у вас є вибір, то вирішуйте, що вам більше по душі: платити за обслуговування електричної стоянкової гальмівної системи більше, але користуватися ручником в більш комфортних умовах, отримавши до того ж кілька корисних функцій, або ж зменшити витрати на обслуговування, купивши автомобіль з класичним механічним ручником, але опинитися без сучасних просунутих опцій комфорту і безпеки.