Чи потрібно прогрівати двигун узимку: думка інженера NASCAR

258

Інженер NASCAR пояснює, чому ви повинні прогрівати автомобіль взимку

Морози за вікном вщухли, і, здається, намічається відлига, як мінімум в Центральному федеральному окрузі і на найближч найближчі десять днів. Але ми б поПорадили не радіти автомобілістам. Погода буває примхлива і іноді непередбачувана навіть для метеорологів. Тому можливих нових заморозків варто очікувати, а це означає, що знову потрібно прогрівати двигун, включати піч салону на тепліше і чекати, чекати, чекати весни.

Сьогодні ми б хотіли знову звернутися до побитої для багатьох тему, яка, тим не менш, не виходить з голови більшості автовласників: чи потрібно прогрівати автомобіль в холодну погоду? Ми вже безліч разів ділилися експертною думкою всіляких фахівців: мотористів, зарубіжних експертів, власників автомобілів, навчених особистим досвідом, і самих автовиробників. З матеріалами на тему можна ознайомитися тут:

Ось чому не потрібно прогрівати двигун в машині взимку

Прогрівання холодного двигуна: альтернативна думка

Скільки прогрівати двигун автомобіля, перш ніж їхати на великих обертах? Відповідає експерт

Ось оптимальна схема прогріву двигуна: відео

Прогрівати двигун і скільки його треба гріти – тема дуже емоційна і викликає безліч суперечок по сей день. Поділлям ж знову масла у вогонь, додавши ще одну експертну думку. Знайомтеся – Енді Рендольф, технічний директор «ECR Engines» – фірми-розробника двигунів для «Національної асоціації гонок серійних автомобілів» NASCAR з Північної Кароліни. Цей іноземець також є кандидатом технічних наук в галузі хімічних технологій і має багаторічний досвід роботи в проектуванні двигунів, в тому числі в «Дженерал Моторс».

Відповідаючи на питання про те, прогрівати на холостих або відразу їхати на холодному двигуні в мороз, спеціаліст NASCAR особливо підкреслив два фактори: чутливість в’язкості масла по відношенню до температури і теплове розширення або стиснення металів двигуна по відношенню до його температурі.


«Холодні двигуни страждають від двох проблем, – заявив експерт, – перше – це те, що масло стає дуже густим. Навіть сучасні «мультивискозные» типи моторних масел (отримуються шляхом змішування складів з низькою і високою в’язкістю), розроблені для роботи як в холодну, так і в теплу погоду, не здатні чинити опір низьких температур. Вони густішають на холоді».

Холодне масло на сильному морозі не завжди може пройти через масляні канали

Чи потрібно прогрівати двигун узимку: думка інженера NASCAR


«Коли масло знижує свою температуру на морозі, воно може стати дуже в’язким навіть для того, щоб пройти через найбільш вузькі масляні канали в двигуні, що може призводити до масляного голодування деяких обертових компонентів двигуна і поршневої групи. Таке положення справ буде зберігатися до тих пір, поки температура металу і рідин не почне підвищуватися.


На додаток до цієї проблеми масляний насос також може почати працювати в умовах кавітації (кавітація – руйнівний для механіки процес утворення і подальшого схлопування бульбашок в потоці рідини) з боку впускання, знижуючи його здатність створювати необхідний тиск».

Дивіться також: Тест: Як довго прогрівається салон в автомобілях взимку

Зазори виставляються тільки на прогрітому моторі

Чи потрібно прогрівати двигун узимку: думка інженера NASCAR

Що стосується другої проблеми – зазорів, у тому числі зазорів підшипників, і теплового стиску і розширення різнорідних металів, які використовуються в сучасних ДВЗ, Енді Рендольф заявив буквально наступне:


«Друга проблема полягає в тому, що більшість двигунів виготовлені з алюмінію, який має набагато більш високий коефіцієнт теплового розширення, ніж старі чавунні конструкції. Таким чином, в екстремально холодних умовах зазори між деякими ключовими деталями, що сполучаються стають дуже маленькими.


Особливу увагу варто приділяти зазору корінного підшипника в тих агрегатах, де корпус головного підшипника (блок двигуна) виготовлений з алюмінію, а колінчастий вал – зі сталі. У цьому випадку при негативних температурах поєднання металів різної щільності і з різним тепловим розширенням призведе до зменшення зазорів, аж до неможливості подачі масляної плівки між тертьовими деталями. Приміром, до того ж корінного підшипника. Контакт метал об метал призведе до швидкого передчасного зносу».

Висновок моториста з NASCAR:

Чи потрібно прогрівати двигун узимку: думка інженера NASCAR

«Таким чином, холодними зимовими ранками, безумовно, краще дозволити двигуну попрацювати протягом декількох хвилин на холостих, перш ніж вивести його під навантаження».

Правда, є застереження: прогрівати двигун не варто більше ніж 15 хвилин. В легкий мороз 10 градусів «достатньо кілька хвилин для того, щоб в’язка рідина стала більш текучої, нагрілася до позитивних температур (досить 20оС температури масла) і почала захищати двигун від зносу».

Далі слід стандартний ритуал – рух без навантаження і з оборотами на бензиновому двигуні не вище 2.500-3.000 оборотів протягом близько 3-5 кілометрів, поки показники ДВЗ не вийдуть на робочі режими.

Також варто пам’ятати, що температура металу зростає набагато швидше, ніж температура рідини, тому, коли на датчику температури у вас ще нуль, але двигун запущений і пропрацював на холостих вже три-чотири хвилини, знайте – стінки блоку почали розігрівати масло і воно знову знайшло свою початкову в’язкість!

А якщо на вулиці холодніше -20?

Чи потрібно прогрівати двигун узимку: думка інженера NASCAR

Думка інженера з цього приводу однозначна: чим нижча температура, тим гірше для двигуна. Металеві частини будуть прогріватися все ще досить швидко, але рідин вже буде складніше виходити на задані параметри. Звідси ще один висновок:

Якщо є можливість не їздити в мороз, скористайтесь їй! Якщо у вашому регіоні постійно холодно, обладнайте автомобіль передпусковим обігрівачем типу «Вебасто» або аналогом, в тому числі підійдуть електричні.