Чому за повторне порушення ПДР протягом року можуть залучити не тільки по одній статті

231

Як за повторне порушення ПДР можна налетіти на великий штраф і навіть позбутися прав

Всі водії, напевно, сьогодні вже знають, що в Адміністративному кодексі РФ є статті, які передбачають більш жорстке покарання за повторні порушення ПДР протягом року з моменту першого правопорушення порівняно з порушенням, досконалим в перший раз. Після закінчення ж року з моменту першого порушення водія у відповідності з чинним законодавством не можуть притягнути до відповідальності за повторне порушення ПДР.

На жаль, багато автоаматорів не до кінця розуміють, з якого моменту починається відлік строку, протягом якого до водія можуть застосувати більш жорстку санкцію за повторне порушення ПДР, і за які правопорушення у сфері дорожнього руху водія можуть притягнути до відповідальності повторно.

Що таке повторне адміністративне порушення?

Чому за повторне порушення ПДР протягом року можуть залучити не тільки по одній статті

Відповідно до статті 4.3 КоАП РФ повторне порушення закону – це вчинення «однорідного» адміністративного порушення в період, коли особа вважається підданим адміністративної відповідальності у відповідності до статей 4.6 КоАП РФ.

Ось як виглядає стаття 4.6 КоАП РФ:

КоАП РФ Стаття 4.6. Строк, протягом якого особа вважається підданим адміністративному покаранню
(в ред. Федерального закону від 23.07.2013 N 196-ФЗ)
Особа, якій призначено адміністративне покарання за вчинення адміністративного правопорушення, вважається підданим даного покарання з дня набрання законної сили постанови про призначення адміністративного покарання до закінчення одного року з дня закінчення виконання цієї постанови.

Тобто, виходячи з даних норм КоАП РФ, повторним порушенням ПДР вважається вчинення однорідного порушення ПДР протягом року з дня набрання законної сили постанови про призначення адміністративного покарання за перше порушення правил дорожнього руху.

Однорідність адміністративних правопорушень

Чому за повторне порушення ПДР протягом року можуть залучити не тільки по одній статті

Але що таке однорідність правопорушень в Адміністративному кодексі? Які порушення ПДР потрапляють під однорідність?

Звернемося до Постанови Пленуму Верховного суду РФ від 24 березня 2005 року N 5, в якому детально роз’яснено, в яких випадках адміністративне правопорушення є однорідним.

Так, однорідне адміністративне порушення – це правопорушення, яке має єдиний родовий об’єкт посягання. Причому це не залежить від того, встановлена адміністративна відповідальність за вчинені порушення в одній або декількох статтях КоАП РФ.

Наприклад, вчинення особою, вважається підданим адміністративному покаранню за порушення Правил дорожнього руху в частині 2 статті 12.9 КоАП РФ, адміністративного правопорушення у сфері дорожнього руху, передбаченого частиною 4 статті 12.15 КоАП РФ.


З усього вищесказаного можна зробити однозначний висновок, що за повторне порушення ПДР вас можуть залучити не тільки при порушенні протягом року одного і того ж ПДР, але і за інші порушення, описані в главі 12 Адміністративного кодексу РФ.

Строки, в межах яких водія можуть залучити за повторне порушення ПДР

Чому за повторне порушення ПДР протягом року можуть залучити не тільки по одній статті

Тепер давайте розглянемо ще один момент, який плутає багатьох водіїв. Мова йде про те, коли починає діяти однорічний термін у відповідності зі статтею 4.6 КоАП РФ. І незважаючи на те що в цій статті гранично ясно позначено початок відліку строку, протягом якого особу можна притягти за повторне порушення, у багатьох водіїв виникають питання.

Отже, відповідно до цієї статті початком строку дії адміністративного покарання вважається момент вступу в законну силу постанови про призначення адміністративного покарання. Нагадаємо, що якщо ви отримали постанову на руки від співробітника ДПС, то воно набере чинності через 10 днів (на 9-ту добу), які вам даються для оскарження. Якщо ж постанову про призначення адміністративного покарання ви отримали поштою, то воно набирає чинності через 10 днів з моменту отримання рекомендованого листа.

Багато водіїв не знають цього, вважаючи, що постанова набуде чинності, а разом з тим почне текти строк притягнення до адміністративної відповідальності у відповідності до статей 4.6 КоАП з моменту оплати штрафу. У підсумку багато водіїв прагнуть сплатити штраф як можна швидше. Але, як бачите, у відповідності з чинним законодавством відлік року, протягом якого вас можуть притягнути за повторне порушення, почнеться з моменту вступу постанови про адміністративне рутинному покарання в законну силу.

Чому за повторне порушення ПДР протягом року можуть залучити не тільки по одній статті

Окремо ми хотіли б звернути увагу тих водіїв, які люблять затягувати з оплатою штрафів за порушення ПДР. Чи знаєте ви, що поки ви не сплатите штраф, текти строк притягнення до адміністративної звітності не почне, незважаючи на формальне вступ в законну силу постанови про адміністративне покарання?

Наприклад, якщо вас притягли до відповідальності за проїзд на червоний сигнал світлофора згідно з частиною 1 статті 12.12.3 КоАП РФ і оштрафували на 1000 рублів, але ви оплатили штраф лише через 6 місяців, то згідно з чинним законодавством відлік строку, передбаченого статтею 4.6 КоАП РФ, піде з того моменту, коли ви оплатили штраф. Так що з моменту оплати отсчитывайте рік, після закінчення якого вас не притягнуть за однорідне порушення ПДР (стаття 4.3 КоАП).

Чому за повторне порушення ПДР протягом року можуть залучити не тільки по одній статті

Багато водіїв, до речі, умисно не сплачують штраф за порушення ПДР, за які протягом року можуть повторно залучити до більш серйозної відповідальності. Справа в тому, що багато хто вважають, що термін притягнення до адміністративної відповідальності починає текти не тільки з моменту вступу постанови в законну силу, але також з моменту оплати штрафу, то у разі несплати штрафу цей термін не починає відраховуватися, що, відповідно, нібито захищає водія від притягнення до адміністративної відповідальності повторно.

Але ця думка помилкова. Якщо ви, будучи залученими до адміністративної відповідальності, не сплатите штраф, то до моменту сплати штрафу за однорідне порушення ПДР ви будете притягнуті до адміністративної відповідальності повторно з усіма звідси витікаючими наслідками.

Дивіться також: Зимові штрафи ПДР: чи знаєте ви, за що їх можна отримати?

Протягом строку притягнення до адміністративної відповідальності стосується і тих, хто був позбавлений прав. Багато водіїв вважають, що термін у відповідності зі статтею 4.6 починає діяти з моменту здачі прав в ГИБДД. Але це не так. Термін притягнення до адміністративної відповідальності починає текти з моменту повернення водійського посвідчення.

Для довідки:

За повторні порушення ПДР передбачений великий штраф або позбавлення прав?

Чому за повторне порушення ПДР протягом року можуть залучити не тільки по одній статті

Частина 1.1 статті 12.1 КоАП РФ

Повторне керування транспортним засобом, не зареєстрованим у встановленому порядку:

Штраф 5000 рублів або позбавлення прав строком від 1 до 3 місяців

Частина 7 статті 12.9 КоАП РФ

Повторне порушення частини 4 та частини 5 статті 12.9 КоАП РФ (перевищення встановленої швидкості 60-80 км/год і більше 80 км/год відповідно)

Позбавлення прав строком на 1 рік (або 5000 рублів штраф, якщо порушення зафіксовано комплексом фотовідеофіксації)

Частина 3 статті 12.10 КоАП РФ

Перетин залізничної колії поза залізничного переїзду, виїзд на залізничний переїзд при закритому або закривається шлагбаумі або при заборонному сигналі світлофора чи чергового по переїзду, а також зупинка або стоянка на залізничному переїзді

Позбавлення прав на 1 рік

Частина 3 статті 12.12.3 КоАП РФ

Повторний проїзд на заборонний сигнал світлофора або заборонний жест регулювальника

Штраф 5000 рублів або позбавлення прав строком від 4 до 6 місяців

Частина 3.1 статті 12.16 КоАП РФ

Повторне рух у зустрічному напрямку по односторонній дорозі

Штраф 5000 рублів або позбавлення прав на 1 рік

Частина 5 статті 12.5 КоАП РФ

Повторний виїзд в порушення Правил дорожнього руху на смугу, призначену для зустрічного руху, або на трамвайні колії зустрічного напрямку

Якщо порушення зафіксовано комплексом фотовідеофіксації, штраф складе 5000 рублів. В інших випадках – позбавлення прав на термін 1 рік