Чому розмір шини так важливий для будь-якого автомобіля?

726

Розмір шин має значення: чи вони підійдуть вашій машині?

Один і той же автомобіль можна оснастити дисками різного діаметра. Крім того, на одному і тому ж ободі можна розмістити шини 2-3 різних розмірів. Отже, комбінацій шин і колісних дисків, що підходять для кожного автомобіля, досить багато, але це зовсім не означає, що на всіх підходящих по типорозміру колесах ваш автомобіль буде управлятися і взагалі відчувати себе «зер гут».

Яку вибрати заміну шин для машини, які ще оптимально помістяться на дисках, і при заміні зміняться динамічні й тягові властивості автомобіля? Хороший питання, яке ми сьогодні розглянемо.

Дивіться також: Ось чому великі колеса шкодять сучасним автомобілям

При виборі шин потрібно не просто слідувати таблиць (коефіцієнтів розрахунку) заміни розміру покришок, але також враховувати деякі додаткові параметри, в тому числі ширину обода. І ще завжди пам’ятайте, що гарні низькопрофільні покришки не тільки дороги, але і вкрай непрактичні.

Чому розмір шини так важливий для будь-якого автомобіля?

Також завжди потрібно тримати в голові, що то, які колеса ми ставимо на автомобіль, завжди чинить серйозний вплив не тільки на комфорт, але і на довговічність роботи підвіски, поведінка на дорозі і ризик передчасного зносу, пошкодження шин.

З іншого боку, ні один інший елемент шасі не може бути використаний настільки ефективно для зміни поведінки автомобіля на догоду ефективності, зручності та безпеки.

Для початку давайте розберемося з основними параметрами:

Розмір шини: як його прочитати?

Чому розмір шини так важливий для будь-якого автомобіля?

Коли говорять про розмір шини, в першу чергу мають на увазі її ширину, наприклад 195 мм, діаметр в дюймах, наприклад 15″, і профіль, який являє собою відношення ширини до висоти шини.

Наприклад, профіль числом 55 означає, що висота бічної стінки дорівнює 55 відсотках від ширини покришки. Таким чином, від 205 мм 55% відповідає значенню 112.75 мм.

Приклади типорозмірів шин: 195/65 R15, 225/50 R17 і інші.

Зовнішній діаметр шини: основний параметр

Чому розмір шини так важливий для будь-якого автомобіля?

Основне правило при заміні чи зміні розміру автомобільних шин – незалежно від того, чи ми змінюємо тільки покришки чи хочемо поставити диски іншого діаметра (природно, зі зміною покришок), – це зберегти зовнішній діаметр колеса без змін.

Ну, практично без змін. Невелика розбіжність в розмірності може бути, але передбачається, що різниця в окружності колеса ні в якому разі не повинна перевищувати 2%.

Справа в тому, що зміна кола колеса впливає не тільки на свідчення спідометра (і одометра), але також і на роботу коробки передач, передаточні числа якої розраховані під конкретні розміри коліс. Знову ж таки, в межах розумного. Поставите колеса більшого діаметру – отримаєте менш інтенсивний розгін, сильно менше – машина не зможе набирати заявлену максимальну швидкість. Але і це півбіди.

Приклад з життя:


Пам’ятається, на одному старому задньопривідному автомобілі власник «впихнув» дуже високопрофільні шини, явно не за розміром. Вперед, навпаки, поставив низькопрофільну гуму. З старого «німця» вийшов якийсь мускулкар, з задертою задньою частиною і сильно заниженими передком. Виглядало ефектно, але ефективності це не дало. Спідометр з одометром безбожно брехали, машина стала розганятися значно повільніше, прохідність скотилася до критично низьких показників, а керованість почала кульгати на всі чотири колеса.

Але навіть ті ж 2% хоч і не зможуть відбитися на поведінці автомобіля, але здатні легко підкоригувати показання приладів. Автомобільний одометр і спідометр – вимірювачі не дуже точні. Зазвичай свідчення швидкості (при комплектації заводськими колесами) злегка завищуються. Таким чином, з-за зміни розміру шин похибка буде поглиблюватися або, навпаки, зменшуватися.

Як з новими автомобілями?

Опціональним варіантом на більшості моделей автомобілів стандартно є вибір колісних дисків. Як правило, він не обмежується дизайном, також можна вибирати між їх різним діаметром. Наприклад, диски 17, 18 і 19 дюймів. Чим більше діаметр, тим вище переплата і ризик потенційних проблем….

Чому розмір шини так важливий для будь-якого автомобіля?

Одна і та ж модель, але з різними колесами

Шина, нарівні з пружинами і амортизаторами, є одним з найбільш важливих елементів в автомобілі. Чим вона вище, тим більше пружинить, краще поглинаючи нерівності. Цей ефект явно відчувають і водій, і пасажири, які описують свої відчуття, як «м’яку і пружну» або «жорстку, з коротким ходом» підвіску автомобіля.

Їзда на колесах з низькими ” шинами в екстремальних випадках не тільки викликає дискомфорт при перетині ділянок дороги поганої якості, але також прискорює руйнування автомобіля, викликаючи передчасний вихід з ладу елементів підвіски і руйнуючи навіть електроніку, наприклад в припої проводів з’являються тріщини і злами.

Чому розмір шини так важливий для будь-якого автомобіля?

Для підтримання однакового зовнішнього діаметра і окружності колеса необхідно взяти колесо меншого діаметру і шину з більш високою бічною стінкою (з більш високим профілем) чи більший диск і низьку шину (з більш низьким профілем).

Приклад:

Skoda Octavia, наприклад, може бути оснащена колесами з шинами:

205/55 R16 або 225/45 R17 або 225/40 R18

На практиці чим більше діаметр диска, тим більше його ширина. Ширина підходящої під посадочне місце шини також збільшується. При цьому змінюються властивості автомобіля. Як?

205/55 R16

225/45 R17

225/40 R18

Висока шина, маленький обід, не дуже вражаючий зовнішній вигляд

Середній, компромісний варіант між шинами у лівій і правій колонці

Великий диск, широка низькопрофільна шина, автомобіль набуває спортивний вигляд

Низький опір: аеродинамічний і кочення = менше знос

Середній, компромісний варіант між шинами у лівій і правій колонці

Підвищений опір: аеродинамічний і кочення = більш високий витрата палива

Високий комфорт підвіски

Середній, компромісний варіант між шинами у лівій і правій колонці

Низький комфорт підвіски

Висока стійкість до дефектів шин

Середній, компромісний варіант між шинами у лівій і правій колонці

Легко пошкодити шини та диски

Висока стійкість до аквапланування

Середній, компромісний варіант між шинами у лівій і правій колонці

Схильність до аквапланування

Середня зчеплення на рівному асфальті – як при гальмуванні, так і в поворотах

Середній, компромісний варіант між шинами у лівій і правій колонці

Дуже хороше зчеплення на гладкому асфальті – як при гальмуванні, так і в поворотах

Середня стійкість при активному маневруванні

Середній, компромісний варіант між шинами у лівій і правій колонці

Висока стійкість машини при різких маневрах

Низька ціна колеса

Середня ціна колеса

Високі ціни на диски і шини

Чи означає це, що кращим вибором у описаному випадку є 17-дюймові колеса? Не обов’язково. Статистика говорить, що для більшості середньостатистичних водіїв кращим вибором є найдоступніші колеса на невеликих дисках… хоча є і ті, хто обов’язково зробить ставку на великі диски і низькопрофільні шини.

Заміна шини на машині: як не прогадати

Чому розмір шини так важливий для будь-якого автомобіля?

Теоретично існує безліч варіантів замін покришок. Якщо ми зайдемо в «шинний калькулятор», ми виявимо, що замість рекомендованого розміру шин (коліс), які є в нашому автомобілі, ми можемо вибрати дюжину (і більше) альтернатив, які відповідають зовнішньому діаметру. Але дотримуватися стратегії загальних чисел в даному випадку не варто – можете помилитися! Зовнішній діаметр шини (колеса) – це ще не все.

По-перше, діаметр кріплення шини повинен бути сумісний з діаметром ваших ободів;

По-друге, колесо не повинно бути занадто широким. В іншому випадку при повороті край покришки буде чіпляти за колісну арку, але ви, швидше за все, дізнаєтеся це вже після установки, при завантаженні автомобіля.

Недарма ви не виявите такі таблиці або калькулятори заміни шин на офіційних сайтах виробників автогуми.

По-третє, щоб не помилитися, можна застосувати нехитрий спосіб:

У ситуації, коли вибраний розмір шин, особливо для старих автомобілів, недоступний або надзвичайно доріг, в той час як «сусідній» розмір широко доступний і дешевий – скажімо, наш автомобіль був оснащений на заводі шинами 205/55 R15: вибір поганий, гума дорога, – варто придивитися до більш дешевого варіанту. Головне – розуміти нюанси вибору.

Дивіться також: Великі диски та шини: плюси і мінуси

Якщо ми виберемо шини на 10 мм (195 мм), з профілем 60 для підтримання однакового зовнішнього діаметра колеса і того ж діаметру – 15 дюймів, раптово вибір може виявитися цілком великий, а ціни нижчі.

Це зміна безпечно? Ну … звичайно, шина точно поміститься в арці машини. Автомобіль буде рухатися так само, як і раніше, можливо, трохи збільшиться гальмівний шлях і крени, але повірте, це буде не так критично, як свистячі про підкрилки протектори.