Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?

533

Який двигун краще – алюмінієвий або чавунний?

В останні роки стало модно перед покупкою автомобіля дивитися на його зовнішність, форму, інтер’єр і різні функції. Двигун та коробку передач разом з підвіскою якось непомітно стали відходити на другий план. Але це неправильно. Адже автомобіль – це не модний новий смартфон або телевізор. Для будь-якого транспортного засобу двигун – це його серце, без якого він не може здійснювати свою головну функцію. Тим не менше все ще є водії, які перед покупкою машини ретельно вивчають її технічно-механічну частину. Але багато хто в підсумку стикаються з дилемою при виборі двигуна, задаючи собі непросте питання: а який двигун краще – алюмінієвий або чавунний?

Дивіться також: Чому двигуни автомобілів не плавляться?

Так-так, сучасний авторинок може винести мозок будь-якому автолюбителю при виборі автомобіля. Це раніше було просто: вибрав марку, модель, один з декількох движків – і все. Тепер же кількість різних технологій в сучасних автомобілях, напевно, вже скоро обжене кількість технологій в космічному апараті Аполлон, слетавшем на Місяць.

Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?

Цей посадковий модуль Appolo точно не був зроблений з чавуну

Багато наших читачів знають, що в останні роки в автосвіті стає все менше машин з чавунними двигунами. На їх зміну прийшли легкі алюмінієві мотори. У підсумку автолюбителів у всьому світі поділилися на два табори, один з яких завзято доводить іншому, що алюмінієві двигуни гірше старих чавунних. В одному з минулих наших статей ми вже детально розібрали переваги та недоліки нових і старих моторів. Сьогодні ж ми вирішили коротко поговорити про те, які все-таки движки краще – алюмінієві або чавунні.

На перший погляд, алюміній краще звичайного чавуну. Саме тому багато автолюбителів і експерти вважають, що алюмінієві мотори мають перевагу перед старими, вважаючи, що чавунні мотори – це відстала технологія. Насправді ця ідея абсолютно невірна і подібна думка вкрай однобоко.

Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?

Давайте ж познайомимося з різницею між алюмінієвими і чавунними двигунами. Алюмінієві та чавунні мотори називають так в залежності від того, з якого матеріалу зроблений блок циліндрів двигуна. Наприклад, якщо блок циліндрів зроблено з чавуну, то двигун вважається чавунним. І навіть якщо в ньому буде використовуватися алюмінієва головка блоку циліндрів, то все одно цей двигун буде вважатися чавунним. Те ж саме стосується і алюмінієвих силових агрегатів.

Дивіться також: Ось які плюси і мінуси є у різних типів двигунів: огляд

Фактично ж обидва типи двигунів мають як свої переваги, так і недоліки. Давайте коротко у вигляді цитат з минулої статті виділимо переваги і недоліки алюмінієвих двигунів, які відкриють очі тим, хто вважає, що чавунні мотори – це допотопні технології. Насправді скидати з рахунків чавунні силові агрегати ще рано.

Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?


Переваги алюмінієвих двигунів

 • Істотне зниження ваги двигуна, що в кінцевому підсумку впливає на вагу машини і призводить до зниження витрати палива
 • Збільшення динамічних характеристик автомобіля за рахунок зниження ваги
 • Алюмінієвий блок менше схильний до корозії (хоча рідко коли ви можете побачити корозію в чавунних моторах, але тим не менш вона буває)
 • Алюмінієвий мотор легше охолоджувати (краща теплопередача, ніж у чавунних блоків двигуна)
 • Потрібно менше часу для нагрівання двигуна. Алюміній набагато швидше набирає температуру на відміну від чавунних моторів
 • Краще оптимізований для роботи в парі з турбіною
 • Алюміній простіше обробляти після відливу блоку двигуна. Обробка чавуну набагато складніше. На виробництві швидше зношується оздоблювальне обладнання


Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?


Мінуси алюмінієвих двигунів

 • Складність виготовлення. Для відливу блоку необхідно більш складне устаткування і технології
 • Необхідність гильзовать блок циліндрів або покривати спеціальним матеріалом (кремній), захищає мотор від швидкого зносу (на жаль, алюміній поступається чавуну по міцності)
 • Більше ймовірність заводського браку в процесі виготовлення блоку двигуна
 • Швидко остигає. Теплопровідність алюмінію абсолютно інша
 • Погана стабільність алюмінієвого блоку порівняно з чавунним двигуном (алюміній при нагріванні розширюється)
 • Дорожнеча перебирання (ремонту двигуна). Одні двигуни потрібно гильзовать, тоді як у деяких моторів потрібно відновлювати внутрішнє покриття циліндрів. Є також автомобілі, у яких алюмінієвий мотор не можна відновити, оскільки автовиробники навіть не спромоглися випустити ремонтні розміри поршнів, кілець і т. д.
 • Велика собівартість порівняно з виробництвом двигунів з чавуну. Справа в тому, що для виробництва блоку з алюмінію потрібно використовувати складні і дорогі технології для відливу
 • Є ризик гальванічної корозії, коли алюміній контактує зі сталлю. Наприклад, зі шпильками, гільзами циліндрів, які виготовляються, як правило, із сталі
 • Менше каналів для циркуляції охолоджуючої рідини (так як алюмінієвий блок циліндрів двигуна має властивості віддавати тепло швидше, багато виробники зменшили канали охолоджуючої рідини, необхідні для ефективного охолодження двигуна)
 • Тонші стінки двигуна. Чавунний блок мав більш товсті стінки
 • Швидкий знос покриття циліндрів двигуна (якщо замість гільз виробник використовує покриття з кремнію)


Отже, алюмінієві мотори легше, ніж чавунні. Також алюмінієві двигуни мають кращий тепловідвід порівняно з чавунними блоками (краща тепловіддача). В результаті алюмінієві мотори працюють більш гладко і стабільно.

Головним недоліком алюмінієвих моторів є недостатня міцність блоку циліндрів. На жаль, жароміцність при високих температурах у алюмінієвих движків гірше порівняно з чавунними. Особливо це погано, коли двигун невеликий, оскільки при маленьких розмірах алюмінієвого блоку циліндрів конструкторам важко надати йому гарну міцність. Але найжахливіше, що з такими алюмінієвими моторами в останні роки стало модно ставити турбіну, яка також негативно впливає на температуру в двигуні, надаючи на крихкий алюмінієвий блок двигуна свій негативний вплив.

Ось чому деякі автовиробники, як і раніше, у турбірованних автомобілях використовують чавунні важкі двигуни. Так надійніше і довговічніше.

Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?

Також головний мінус алюмінієвих моторів – це їх погана ремонтопридатність. На жаль, багато алюмінієві двигуни відремонтувати дуже важко, на відміну від чавунних моторів, де товстий блок циліндрів легко підлягає кільком расточкам.

Чому ж тоді автомобільні компанії популяризували у всьому світі алюмінієві двигуни? А вся справа в екології. Із-за постійного посилення екологічних норм автовиробники змушені будь-якими способами знижувати витрата палива в нових транспортних засобах, який безпосередньо впливає на рівень шкідливих викидів у вихлопі. А згідно з дослідженнями, витрата палива може бути зменшений на 6-8% при кожному зниженні ваги автомобіля на 10%.

Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?

Чавунний елемент двигуна

Саме тому останні 5-7 років автомобільні компанії постійно ламають голову, як зменшити вагу всіх автокомпонентів в транспортному засобі. У тому числі, як ви вже зрозуміли, зменшення ваги торкнулося і підкапотного простору. Так що немає нічого дивного, що багато автомобільні компанії стали активно просувати свої нові полегшені моделі, оснащені повністю алюмінієвими двигунами. Тобто основна причина появи менше ремонтопригодных моторів – це зниження споживання палива і шкідливих речовин у вихлопі транспортних засобів.

Дивіться також: 8 найвідоміших типів двигунів в світі! Ось чим вони відрізняються

У чавунних моторів також є мінуси. Головний – це їх вага, що істотно позначається на витраті палива і, звичайно, на екології. У тому числі чугунні двигуни більш галасливі і працюють більш грубо. Також чавунний мотор довго прогрівається і гірше охолоджується, на відміну від алюмінієвого.

Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?

Так що, як бачите, не можна однозначно сказати, що алюмінієвий двигун краще залізного, також як не можна стверджувати, що сучасні алюмінієві мотори – повний відстій і що класичні чавунні двигуни – найкращі в світі. У кожного мотора свої переваги і недоліки!

Так, від алюмінієвих моторів не варто очікувати якогось рекордного кілометражу. На жаль, у алюмінієвих двигунів ресурс у будь-якому разі менше, ніж у старих класичних моторах. Але, на жаль, такі реалії нашого сучасного світу. Ви подивіться навколо – а що зараз довговічно? Он мости руйнуються, недавно побудовані, що вже говорити про одноразових брендових чайниках, холодильниках і духовках. Сьогодні термін служби багато техніки вже не може зрівнятися з терміном служби старої, яка могла працювати майже вічно.

Чому деякі двигуни відлиті з алюмінію, а деякі з чавуну? Які з них краще?

З цих шматків чавуну зроблять двигун або гальмівні диски

Але в будь-якому випадку при належному догляді алюмінієвий мотор без проблем пройде 300-400 тис. км При середньому пробігу в 30 000 км, щоб наїздити цей кілометраж, знадобиться понад 10 років. Цього цілком достатньо, щоб через десять років утилізувати автомобіль або продати на вторинному ринку, щоб придбати собі новий автомобіль. Ви розумієте, що з ростом добробуту населення за останні 25 років поступово людям стає непотрібним володіти одним автомобілем 30 років. Так що Так, алюмінієві мотори мають мінуси, причому істотні, але це не катастрофа. Хоча, звісно, якщо вірити в конспірологію, то теорія змови автовиробників проти споживачів все-таки має місце. Докладніше про це в нашій статті ви можете прочитати тут.

Так що який купувати автомобіль, вирішувати вам. Так, питання вибору сьогодні дуже важкий. Але головне – не поспішати. Оцініть всі «за» і «проти» і приймайте рішення розумом, а не емоціями. Необхідно завжди аналізувати отриману інформацію в спокійній обстановці, щоб зробити правильний вибір автомобіля.