Чому ДАІ штрафує водіїв, що порушують ПДР у разі крайньої необхідності

305

Що робити, якщо вас притягнули до відповідальності за порушення ПДР, яке ви були змушені здійснити.

Що для вас закон на дорозі? Радує, що на це питання люди почали відповідати, як і личить. Дійсно, багато хто сьогодні стали дотримуватися ПДР не тільки з-за боязні отримати лист щастя або залишитися без прав, а щоб нарешті почати жити, поважаючи закон. На жаль, тривалий час у нашій країні все було дуже сумно.

Але, на щастя, поступово ми реально рухаємося до того, що порушувати закон стає не модно. І це не може не радувати. Але що робити, якщо ми зробили на дорозі правопорушення в разі крайньої необхідності? Особливо цікаво, коли ми порушили який-небудь пункт ПДР, щоб не порушити інший пункт.

Це називається «крайня необхідність». На жаль, незважаючи на те, що в адміністративному законі є стаття, детально описує, в яких випадках люди не можуть залучатися до відповідальності за порушення законодавства, випадків, коли водіїв штрафують за порушення ПДР при крайній необхідності, дуже і дуже багато.

Найгірше, що таких штрафів у країні стає з кожним роком все більше.

Чому подібне відбувається, і чому не працює адміністративне законодавство, яке не тільки створено, щоб «обелечивать» кишені громадян, але і на чолі правових норм має захищати їхні права? Про це і про те, що робити, якщо вас притягнули до відповідальності за порушення ПДР, яке ви зробили в разі крайньої необхідності, читайте в нашому аналітичному огляді.

Чому ДАІ штрафує водіїв, що порушують ПДР у разі крайньої необхідності Квитанція штрафу автомобілю, який рухався на евакуаторі

Так чи є в законі виключення для тих, хто порушив Правила дорожнього руху? Як ми вже сказали, у чинному законодавстві є стаття 2.7 КоАП РФ, яка регламентує, у яких випадках особа, яка порушила адміністративний закон, не може бути притягнуто до відповідальності. Ось як виглядає ця стаття:


Стаття 2.7. Крайня необхідність


Не є адміністративним правопорушенням заподіяння особою шкоди охоронюваним законом інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, безпосередньо загрозливою особи і правам даної особи чи інших осіб, а також охоронюваним законом інтересам суспільства або держави, якщо ця небезпека не могла бути усунена іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.

Як ми вже сказали, іноді на дорозі бувають такі ситуації, коли, порушивши ПДР, ви можете залишитися безкарним. Наприклад, мова йде про те, коли ви порушили один пункт ПДР, щоб не порушити іншу норму Правил дорожнього руху.

Чому ДАІ штрафує водіїв, що порушують ПДР у разі крайньої необхідності
Уявімо, що ви повільно рухаєтеся в пробці в крайньому правому ряду, розділеному з узбіччям суцільною лінією, яку згідно ПДР перетинати не можна. І тут в дзеркалі заднього виду ви помічаєте автомобіль спецслужб або «Швидку допомогу» з увімкненими світловими й звуковими спецсигналами.

Згідно з Правилами дорожнього руху ви зобов’язані в цьому випадку поступитися дорогу автомобілю з «маяком». У підсумку у вас є два варіанти: перетнути суцільну лінію і перебудуватися на узбіччя або ж підрізати інші транспортні засоби зліва, які вас навряд чи відразу пустять в свою смугу. У підсумку ви перебудовуєтеся на узбіччя.

Через кілька днів ви, напевно, і забудете про це. Але яке ж буде ваше здивування, коли ви через тиждень-два отримаєте поштою штраф за те, що рухалися по узбіччю. Як ви вчините?

Адже формально ви порушили пункт ПДР і повинні згідно Кпап нести адміністративну відповідальність. Так-то воно так. Але відповідно до законодавства в теорії ви не можете бути оштрафовані, так як порушили ПДР відповідно до статей 2.7 КоАП РФ.

На жаль, ми живемо в країні, де теорія зазвичай ніяк не стикується з практикою. Так, закон є закон. Але, на жаль, багато законодавчі норми у нашій країні працюють з ряду геть погано або взагалі існують тільки на папері.

Чи знаєте ви, що в нашій країні згідно судової базі «Правосуддя» відсоток справ, по яким водіїв виправдали за порушення ПДР відповідно до статті 2.7 КоАП РФ, дуже і дуже маленький?

В результаті сотні тисяч водіїв щорічно отримують немаленькі штрафи за порушення ПДР, які вони вчинили не спеціально, а при крайніх обставинах.

Чому ДАІ штрафує водіїв, що порушують ПДР у разі крайньої необхідності

Наприклад, нещодавно пройшла хвиля випадків, коли водіям камери фотовідеофіксації розсилали штрафи за виїзд автомобілів на узбіччя через суцільну лінію, коли транспортні засоби поступалися дорогу «Швидкої допомоги», пожежників і т. п.

Але чому в Росії так мало справ, коли суди не залучають водіїв до відповідальності на підставі статті 2.7 КоАП? Ну, по-перше, давайте відразу відзначимо, що в Росії взагалі не так багато водіїв, які намагаються довести свої права в суді. Особливо кількість судових спорів з ГИБДД пішло на спад, коли ввели можливість оплачувати штрафи з 50% знижкою.

У підсумку багато водіїв, навіть розуміючи, що вони праві відповідно до законодавства, воліють оплатити швидше половину штрафу. Особливо якщо штраф невеликий. Так вже склалося, що сьогодні дійсно вигідніше заплатити штраф, ніж відстоювати свої права в суді, який може затягнутися на довгі місяці.

По-друге, у чинному законодавстві формулювання «крайня необхідність» доволі розмита і суперечлива. По суті, щоб вас не оштрафували за порушення ПРАВИЛ дорожнього руху, вчинене при крайній необхідності, посадова особа має встановити, чи насправді ви діяли за кермом згідно з чинним законодавством та порушили правила вимушено.

Чому ДАІ штрафує водіїв, що порушують ПДР у разі крайньої необхідності

Зазвичай це повинен встановлювати інспектор ГИБДД на місці порушення ПДР або інспектор Державтоінспекції в центрі обробки даних, що надходять з камер фотовідеофіксації (на жаль, тут штрафи виписують на потоці, не вдаючись у деталі правопорушення. Приклад – масові штрафи за тіні, за виїзд на узбіччя при пропуску машин «Швидкої допомоги», пожежників тощо). Також встановити, чи обґрунтовано порушення ПДР, вчинене крайньої необхідності, може суддя.

На жаль, на ділі довести свою правоту дуже і дуже важко. Інспектори майже завжди не бачать або не хочуть бачити «крайню необхідність». Не завжди це бачать і суди, які також клепають справи на потоці.

В результаті багатьох водіїв по всій країні безпідставно притягують до адміністративної відповідальності.

І таких прикладів тисячі.

Уявіть ситуацію, коли на дорогу виїжджає несподівано велосипедист в недозволеному місці, перетинаючи проїжджу частину. Ви в цьому випадку, щоб не задавити його, різко смикаєте кермо вправо або вліво і натиснете інший автомобіль. У результаті велосипедист, швидше за все, зникне в мить ока, а ви в результаті за фактом будете винні, незважаючи на те, що велосипедист грубо порушив Правила дорожнього руху.

Як довести, що ПДР порушено за крайньої необхідності?

Чому ДАІ штрафує водіїв, що порушують ПДР у разі крайньої необхідності

Ніколи не опускайте руки і відстоюйте свої законні права. Якщо ви вважаєте, що вас притягнули до адміністративної відповідальності незаконно і так як ви вчинили порушення Правил дорожнього руху з-за крайньої необхідності, то з самого початку при складанні протоколу про адміністративне правопорушення повідомте про це співробітникові ДПС, вказавши свої пояснення в протоколі.

Зверніть увагу, що ваші пояснення можуть бути досить великими і бланка протоколу може не вистачити. У цьому випадку співробітник ДАІ зобов’язаний видати вам додаткові аркуші для дачі пояснень.

Якщо в результаті вам ніхто не повірив, не послухав або зробили вигляд, що вас не чують, в результаті чого вас притягнули до адміністративної відповідальності, оскаржуйте постанову про штраф в судовому порядку. Правда, готуйтеся до того, що, швидше за все, суд залишить постанову в силі. У цьому випадку пишіть скаргу до вищестоящого суду.

Звертаємо вашу увагу, що ваш успіх в суді буде залежати від того, наскільки ретельно ви зібрали докази вашої невинності. Тому Порадимо вам при складанні протоколу інспектором ГИБДД зняти і сфотографувати місце порушення ПДР (необхідно зняти дорогу, дорожню розмітку, дорожні знаки, тротуари, покажчики тощо).

Чому ДАІ штрафує водіїв, що порушують ПДР у разі крайньої необхідності

В ідеалі, звичайно ж, бажано, щоб у вас був запис з відеореєстратора, яка помітно спростить вашу задачу з доказів того, що ви зробили ПДР з-за крайньої необхідності.

Якщо ви отримали штраф поштою за порушення, зафіксоване камерами фотовідеофіксації, в момент, коли ви, наприклад, вчинили порушення ПДР з-за крайньої необхідності (перебудувалися на узбіччя з перетином суцільної лінії, коли, наприклад, поступалися автомобілю «Швидкої допомоги»), то Порадимо вам відразу оскаржувати постанову про притягнення вас до відповідальності в суді. Інакше ви тільки втратите час.

На жаль, в Росії поки не налагоджений чіткий механізм досудового врегулювання по адміністративних справах у сфері безпеки дорожнього руху.

Не забудьте в судовому позові звернути увагу, що ви зробили ПДР з-за крайньої необхідності, тобто відповідно до статті 2.7 КоАП РФ ви не можете бути притягнуті до адміністративної відповідальності.