Чому амортизатори – друга за значимістю деталь в автомобілі?

216

Якщо ви не хочете проблем на дорозі, слідкуйте за станом амортизаторів

Мало хто замислюється про те, наскільки важливі амортизатори. Все з якоїсь причини впевнені, що в першу чергу при обслуговуванні автомобіля варто звертати пильну увагу на двигун, коробку перемикання передач, роботу функціоналу додаткових елементів управління, наприклад кондиціонера, і різних допоміжних систем машини, але точно не замислюються про важливість демпферів, наче їх не існує або вони спроектовані на повний життєвий цикл автомобіля. Насправді це зовсім не так.

Чому амортизатори – друга за значимістю деталь в автомобілі?

Неможливо сказати, що в машині важливіше для безпечного пересування – шини або амортизатори, але те, що обидва цих елементу конструкції стоять в першому рядку списку, коли мова заходить про безпеку, це точно!

У кращому випадку амортизатори живуть до 100 тис. км пробігу, – далі їх треба замінити

«Померлі» демпфери – це вкрай небезпечні звірі. З ними автомобіль за своєю поведінкою на дорозі стає більше схожим на дику кішку або косулю – стрибає і скаче, намагаючись злетіти в небеса, і практично ніяк не чіпляється за земну твердь. Зокрема, це помітно на дорозі з нерівностями або ямами, але особливо проявляється на швидкості. У вкрай запущених випадках, коли амортизаторам настав беззаперечний «капут», машина може перетворитися в некерований снаряд при будь-якій зміні сил, діючих на неї: при повороті, гальмуванні, прискорення…

Чому амортизатори – друга за значимістю деталь в автомобілі?

Це мало того, що незручно (заколише, поки доїдеш до пункту призначення), так ще й небезпечно. Дуже небезпечно!

Наочним прикладом може стати відео з YouTube-каналу «mastermilo82». Відео, оприлюднене вчора, вже набрала непогану популярність, адже воно в деталях показує, наскільки безрозсудним може бути керування автомобілем зі зламаними елементами підвіски.

Щоб звести ситуацію до абсурду, випробуваний Форд Фокус був не просто забезпечений полуживыми амортами, вони взагалі були виведені з ладу шляхом свердління отворів в корпусі масляних демпферів. Масло було повністю злито, а значить, і зупиняти розгойдування кузова автомобіля на пружинах більше нічому, і ось що починає відбуватися (екшен починається з 1.25 хвилини відео):

Відео взято з YouTube-каналу «mastermilo82»

Як вам таке? Автомобіль повністю некерований на вибоїнах, більш того, він був остаточно виведений з ладу після жорсткої розгойдування, в яку влучив після чергової ями.

Дивіться також: Ось як працює підвіска, коли позашляховик Ford Raptor рухається по дорозі

Для тих, хто не розуміє, чому машина стрибає вгору після проїзду нерівностей, пояснимо, що оскільки автомобіль обладнаний комплектом пружин, при зусиллі стиснення, що додається до пружині, і наступного після цього відскоку коливання хоч і будуть затухати, але дуже повільно, дозволяючи кільком або всім чотирьом колесам відриватися від землі по черзі або всіх разом (якщо яма була занадто великий). Це як раз те, що змушує машину стрибати безконтрольно.

Щоб цього не відбувалося, і були придумані амортизатори, які пом’якшать рух пружини допомогою гасіння. Амортизатор може уповільнити і зменшити величину коливальних рухів шляхом перекладу кінетичної енергії руху підвіски в теплову енергію, яка буде розсіяна через гідравлічну рідину. Докладніше можна прочитати в наших матеріалах, в яких докладно роз’яснено, як працюють демпфери різних конструкцій:

Чим відрізняються різні типи амортизаторів, їх плюси і мінуси

Ось чому несправні амортизатори небезпечні

Коротенько, амортизатор – це, по суті, примітивний масляний насос, розташований між кузовом (рамою автомобіля і його колесами.

Коли колесо отримує удар, пружина стискається, після чого розпрямляється, а енергія цього ходу пружини йде до амортизатору через верхній кронштейн і далі поршень. Рідина всередині поршня проходить через невеликі отвори, і оскільки для її переміщення потрібна більша тиск, вона фактично уповільнює рух поршня, яке потім уповільнює пружину.

Ось саме тому так важливо вчасно міняти амортизатори!