Автовишки: хто їх робить в росії, і чому найбільший український завод став банкрутом

35

Автогідропідйомники міцно увійшли в усі виробничі процеси, витіснивши сходи, драбини і будівельні ліси. Тепер вітчизняне машинобудування взялося за підкорення висот …

Почнемо з термінології. Класифікація підйомників по базовому шасі, підйомного обладнання та виду приводу описана в гост 33649-2015. Це в теорії, а на практиці в даному секторі індустрії фактично відсутнє поняття чіткої термінології: кожен виробник при омологації нового виробу користується своїми технічними умовами, виходячи не тільки з робочих параметрів спеціальної надбудови, а й варіантів виконання. Все це змушує споживача здогадуватися, що пмс – це, відповідно до абревіатурою, підйомник монтажний стріловий, а псс — підйомник стріловий самохідний. Є ще апт, тобто. Автомобільний підйомник телескопічний, нд-вишка самохідна і, нарешті, більш поширена абревіатура агп — автогідропідйомник. Насправді все це одне і теж – автовишка по вже застарілому в технічній літературі позначенню і автогідропідйомник в більш сучасному тлумаченні.

щоглова автовишка серії твг – 15м на шасі газ-51а вже рідкість.

У російський клуб маститих виробників таких установок пробиваються небагато. Порівняно недавно до того складу увійшли клинцовський, галицький автокранові і челябінський механічний заводи, які почали робити агп, а також стрілові крани і кму з люльками. Якщо клинцовский автокрановий завод у виготовленні автогідропідйомників вже досяг успіху і вважається визнаним гравцем російського ринку агп в сегментах висотою підйому 18, 36 і навіть 45 метрів (агп-45-5к), то галицький автокрановий завод в тему вишок увійшов своїми со кму, укомплектованими вантажопасажирськими робочими платформами, тобто люльками.

скромні габарити hyundai hd 78 з вишкою не вносять дискомфорт гуляють по тротуарних доріжках городянам і туристам.

Зрозуміло, варто також згадати санкт-петербурзький «автогідропідйомник» – найстаріше підприємство галузі, яке спільно з компанією «мро «техінком» в 2018 році приступило до випуску автовишок під брендом mars. Моделі, представлені в сегментах малої і середньої висоти, відрізняються передовими конструкторськими і дизайнерськими рішеннями і покликані скласти гідну конкуренцію зарубіжним аналогам. Сьогодні лінійка агп mars включає три виконання висотою підйому 15, 18 і 23 м.вишки комплектуються ізольованою алюмінієвою люлькою, що дозволяє проводити роботи на лініях електропередачі і зв’язку напругою до 1000 в без відключення електроенергії.

основна перевага агп mars 15 полягає в його компактності, що особливо зручно при русі в міських умовах.

І все-таки, підприємств з повним технологічним циклом виготовлення агп, потужним виробничим і сервісним потенціалом в рф мало. У числі найсильніших багато хто називає “рускомтранс«, віпо, а також згадані вище каз і гакз, що входять в холдинг»чарівник”. Маститих виробників по збірці автогідропідйомників з імпортних машинокомплектів в росії взагалі мало.

чи не весь експортний потенціал вітебських підйомників йде в росію, рейтинг попиту очолює модель віпо-18-01.

з родоводом made in ….

На цьому полі прекрасно себе почуває підмосковний завод “елефант сервіс”, що збирає на своїх потужностях в люберцях автовишки корейської марки horyong, але вже багато привносить свого. У парі з ним потрібно згадати автомобільний завод «чайка-сервіс» (нижній новгород), який на основі італійських підйомників socage створив шикарну номенклатуру автомобільних вишок колінчастого, телескопічного і комбінованого колінчасто-телескопічного виконання. Цікавий факт « “чайка-сервіс” виготовляє стріли до витягів socage на власних потужностях, локалізовані моделі малої та середньої висоти підйому. У травні завод показав на виставці bauma ctt russia 2021 автогідропідйомник чайка-t318 на базі шасі “газель next” і кму tm-ze554 з люлькою на базі scania.

модель агп чайка-socage forste 51 tj з операційною висотою 51 м: завдяки серії tj італійці прагнуть підкорити нові висоти.

Повертаючись до вже згаданого заводу “елефант сервіс” відзначимо, що це, мабуть, єдиний російський виробничий майданчик, де виготовляються автогідропідйомники з надвисокою операційною висотою. Її філія з’явився у владивостоці: в далекосхідному регіоні через безліч споруджуваних висотних об’єктів популяція вишок-велетнів зростає навіть швидше, ніж в європейській частині росії.

автогідропідйомник esky.670.kr з маркуванням “елефант сервіс” часто можна бачити на московських майданчиках

В даний час у люберецького підйомника найбільша платформа має 75-метрову стелю підйому. Правда, в наступному році, завод видасть на-гора автовишку, люлька якої буде підніматися до позначки 90 м. Редакції “автопарку «стала не тільки першою, кому ця новина була озвучена керівником компанії» елефант сервіс” з загальних питань станіславом савченко, але і володарем оригінального документа по підготовлюваної специфікації sky900, з детальними робочими кресленнями. У якість бази для спецмашини розглядається чотиривісне шасі volvo fm габаритною довжиною 13,9 м.повна маса тз складе 39,7 тонни, що вписується в дорожній норматив. Що стосується телескопічної стріли, то вона буде складатися з 11 секцій. Ще один постулат привабливості очікується в робочих характеристиках – у вишки буде повноповоротна робоча зона на всі 3600 з 35-метровим операційним радіусом.

Надвисокі вишки затребувані як державними підприємствами, так і бізнесом – ремонтно-сервісні, будівельно-монтажні роботи постійно тягнуться вгору і тут підйомники, здатні працювати за позначкою в півсотні метрів, нині у великій ціні. Наприклад, 75-метрові вишки з люберецьким маркуванням на шасі scania працювали на об’єктах компанії «нітек» в санкт-петербурзі, де будувався суспільно-діловий комплекс «лахта-центр».

Влітку техніка з маркуванням “елефант сервіс «засвітилася в москві на вднг біля монумента»робітник і колгоспниця”. Там чотиривісний камаз з вишкою, розрахованої на підйом до 67 м був задіяний в миття всього об’єкта, викликавши у москвичів цілком обгрунтований інтерес – кошик з мийником-висотником злетіла до самої верхівки спочатку робітника, а потім колгоспниці. За допомогою потужних струменів з миючими розчинами, чистої води і… Швабри зі щіткою на довгій жердині в руках «банщика» монумент вперше за багато років пройшов банну процедуру. Тепер символ праці радянського народу знову засяяв свіжістю і красою.

святе місце порожнім не буває

Практика імпорту машинокомплектів не нова, активно використовується в усьому світі. Наприклад, напружені україно-білоруські торговельні відносини практично не вплинули на розвиток машинобудівного бізнесу обох країн. Поки керівництво колишніх союзних республік вирішує геополітичні завдання, провідне підприємство республіки білорусь компанія “вітебські підйомники” почало поставляти не готові агп, а машинокомплекти на україну і там, у дилера збирати. Таким чином, підприємцям обох держав вдалося піти від драконівських митних зборів, зберігши при цьому партнерські відносини.

порада бувалого: влітку в такому операторському кріслі ще комфортно, а ось взимку доводиться возити з собою зшиту подушку.

А ось провідному українському підприємству» гідромаш ” з мелітополя так зробити не вийшло. Його просто посадили в стан банкрута, заборонивши експорт популярних гратчастих вишок в росію, яка була основним покупцем такої техніки: автовишка з гратчастої телескопічною стрілою – це, перш за все, бюджетна версія.

по мелітопольському гратчастому автогідропідйомнику ап – 18 поминки справляти ще рано: держпідприємство «гідромаш» готується до приватизації.

На пострадянському просторі мелітопольський завод на україні і завидівський завод в росії (тверська обл.) мали найсильніші позиції у виготовленні гратчастих автогідропідйомників. “гідромаш” ледь встигав виконувати замовлення російських підприємств енергозабезпечення, зв’язку, комунальної сфери. Його популярний автопідйомник ап – 18м з поліпшеними характеристиками дуже високо цінувався у господарників – простий, зручний, надійний і ремонтопридатний. Привабливості додавало те, що українська надбудова монтувалася на російське шасі. Як правило, це було шасі газ-3309 з п’ятимісною кабіною.

перехід підйомників завидівського заводу на більш сучасне шасі “газон next” пішло тільки на користь – замовникам подобається.

Однак після втручання українських політиків,Заборонили торгові зносини з рф, на підприємстві щось пішло не так. Спочатку чиновники з києва пораділи, коли завод в 2016-му презентував новий телескопічний автопідйомник ап-18-13 на шасі тата: в києві і місцевій адміністрації загордилися тим, що виїхала за ворота красиво блискуча свіжою фарбою машина, зібрана повністю в мелітополі, без російських компонентів.

Правда, то була єдина радість на всі наступні роки, оскільки “гідромаш” втратив на російському ринку величезну ємність збуту і практично став банкрутом. Влітку 2018 року його майно вже почали продавати за борги, почавши з автогосподарства.

Редакція “автопарку” єдина з російських і українських змі вирішила дізнатися більш детально про долю цього підприємства. Дізналася, як то кажуть, з перших вуст. Радісного мало: завод у боргах, як у шовках. Практично містоутворююче підприємство, за автовишками якого шикувалися черги господарників, після заборони експорту північним сусідам, залишилося з порожнім портфелем замовлень. Через борги за електроенергію завод знеструмили, через недоїмку із земельного податку та інших обов’язкових платежів заарештували всі рахунки.

цех заводу” гідромаш ”

У розмові з автором цих рядків директор підприємства ярослав бевза, який очолив завод тільки нинішнього літа, розводить руками: піднятися з колін держава не дозволяє, всі гроші, що надходять, негайно йдуть на погашення боргів перед бюджетом. За довгі роки простою дивом вдалість провести лише кілька капітальних ремонтів автогідропідйомників і хоч частково дати людям зарплату: для ремонту не потрібно брати участь в тендерних процедурах.

У знеструмленому цеху жменька робітників примудрилася якісно провести весь комплекс робіт, оновити і протестувати машину. Правда, під чесне слово позичили генератор на 50 квт. Такої потужності вистачило на освітлення, роботу верстатного парку, кран-балки, фарбувальної машини та іншого потрібного обладнання.

Мелітопольська ніша в росії довго не пустувала. Коли поставки з україни почали падати, приклад показав завидівський експериментально-механічний завод, який освоїв до того моменту випуск гратчастого автогідропідйомника псс-131.18 е на більш сучасному шасі «газон next» (газ c42r31).

Тут телескопічний тип підйомника з такою ж гратчастою 3-секційною стрілою операційною висотою 18 м, вильотом 13 м і вантажопідйомністю 250 кг.з такими ж робочими характеристиками завод випускає автовишку псс-131.18 е, але вже з телескопічною трисекційною коробчатою, а не гратчастою стрілою. Ця версія вийшла виграшніше за рахунок більш місткою кабіни “газону next”. Вона тут теж дворядна, але вже не на п’ять, а на сім місць. Ось таке вийшло імпортозаміщення…

Денис плешаков, компанія “вітебські підйомники”, м вітебськ

У нас щорічно розробляється 3-5 дослідних зразків нової техніки. Наприклад, в 2019 році розробили і створили найвищий підйомник в країнах снд – віпо-52 висотою підйому 52 м, а в 2020 році розроблений, виготовлений також не має аналогів серед виробників в країнах снд автогідропідйомник віпо-45 з операційною висотою 45 м.попит на вишки всіх розмірів є. Сама ходові сегменти: мало – і середньовисотний. Велетнів беруть рідше. Наприклад, віпо-52 всього дві-три за рік робимо під конкретні замовлення. Головний покупець наших вишок в росії, туди йде 80% експортного обсягу. Ще 15% ділять між собою казахстан, україна і молдова, а решту беруть країни середньої азії – киргизія, вірменія, грузія, таджикистан.

Ярослав бевза, завод “гідромаш«, мелітополь

У 2019 році» гідромаш” випустив крайній підйомник – ап-28 на шасі краз. Він же виявився і останнім. Нас знеструмили, рахунки заблокували-збуту – то не було. Минулого року кілька машин відремонтували, з наявного зачепила навіть зібрали одну машину. Електропостачання взяли з дизельгенератора. Ми зараз через те, що заарештовані рахунки, не можемо брати участі в тендерах, отримувати авансові платежі на виготовлення замовлень, оскільки гроші відразу блокуються і йдуть у виконавчі служби. Вести господарську діяльність неможливо-замкнуте коло. Виходить, що державне підприємство державі не потрібне. І це вже сумно.

Станіслав савченко, компанія “елефант сервіс”, м.люберці

Через пандемію збут впав: зараз більше намагаються не купувати, а ремонтувати. Адже ми не тільки виробляємо, але і несемо гарантійні зобов’язання, ведемо сервісний супровід машин. Навіть на інший кінець країни літаємо, якщо потрібна допомога. Радує те, що навіть в умовах суворого північного клімату наші вишки поводяться гідно. Поломки-рідкість. Приблизно з трьох десятків працюючих в північних широтах вишок всього дві машини встали, і то по недбалості операторів. Ті десь недогледіли, десь не підтягнули, не прикрили, а в результаті у когось гідравліка підмерзла, у когось електроніка заблокувала роботу через неправильну експлуатацію.