16 місць на планеті, які зіпсували туристи

291

Туристи вбивають історію: 16 місць у світі, оригінальність яких ми втратили назавжди


Розробляючи стратегію міст і регіонів, влади найчастіше роблять ставку на розвиток туристичної інфраструктури — вважається, що це вигідне вкладення коштів, яке приверне додаткові фінансові потоки.

Особливо такий варіант актуальний, коли сама природа, а також архітектура сприяють розвитку туризму – місто, район розташований на берегах водойми, збереглися історичні пам’ятники. Але чи завжди позитивно впливає на архітектуру і природу потік гостей, і з якими труднощами стикаються у зв’язку з цим влада і місцеві мешканці?

1. Іспанія, Барселона

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Сонячна країна Піренейського півострова переживає туристичний бум, особливо інтенсивно мандрівники відвідують Барселону. Центральна або головна вулиця міста Ла Рамбла, за якою городяни люблять прогулюватися, тепер перевантажена магазинами і закладами фаст-фуду, наповнена людьми.

Знаходиться недалеко ринок Бокерія був улюбленим місцем, де городяни купували продукти. Тепер він повний туристів. У храм Саграда Прізвище і до інших пам’яток архітектури вишикувалися довгі черги, що робить їх схожими на Діснейленд.
З-за всього цього страждають місцеві мешканці.

У пік сезону (липень) активісти зі знаками, що забороняють туризм, і димовими смолоскипами викрали автобуси, призначені для проведення екскурсій. Сьогодні реалізується план з відновлення початкового вигляду вулиці La Rambla.

2. Палау

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Острівна держава не входить в топовий рейтинг відвідуваності туристами. Але щороку невеликий мальовничий куточок Тихого океану відвідують 150 000 чоловік. Екосистема платить за це руйнуванням унікальних коралових рифів, забрудненням океану та узбережжя.

Для протидії цим негативним факторам уряд Палау видало спеціальну угоду. З ним туристи знайомляться при в’їзді на острів і зобов’язані дбайливо ставитися до природних ресурсів.

3. Італія, Венеція

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Громадськість колиски торгівлі і мистецтва вже досить давно нарікає на орди туристів, яких порівнюють з окупантами. Тому адміністрації міста довелося розробити схему регулювання туристичних потоків.

Перед проведенням урочистостей, присвячених Святому Марку та Дню визволення, офіційні особи затвердили шляху прямування потоків гостей, прямують до моста Ріальто і площі Святого Марка. Щоб упорядкувати натовпи туристів, відокремити їх від городян, чиновники встановлювали турнікети. Згодом городяни знесли їх з вигуками про те, що Венеція — не зоопарк, а вільне місто.

4. Голландія, Амстердам

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Органи самоврядування міста оголосили про плани реорганізувати відомий у всьому світі Квартал червоних ліхтарів. Це робиться з метою боротьби з нетверезими туристами, які ображають мешканок відомого місця.

5. Таїландський Майя Бей в Ко Пхі Пхі

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Затока Майя став популярний завдяки кіноіндустрії — тут знімалася стрічка «Пляж» з популярним Леонардо Ді Капріо. Сьогодні у цьому жвавому куточку важко, майже неможливо дізнатися пустельну місцевість, показану в картині.

З-за активного паломництва фахівці прийшли до висновку, що необхідно закрити популярний пляж на 4 місяці — це було викликано необхідністю відновлення ландшафту. При цьому встановили контроль за судами і катерами, що проходять повз. Мінімальна дистанція від берега для плавзасобів склала 400 метрів.

6. Перуанський Мачу-Пікчу

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Влада Перу з метою збереження архітектури священного міста інків ввели кілька обмежень для туристів. Вони стосуються розмірів груп відвідувачів, тривалості відвідувань, речей і продуктів, які можна проносити. Також були затверджені певні маршрути, за якими дозволялося ходити туристам.

7. Дубровник, Хорватія

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Місто захлеснула хвиля туристів, яким цікава культура Балкан, місця, де знімався мегапопулярний багатосерійний проект «Гра престолів». Саме з-за цього туристичний рейтинг Хорватії збільшився в рази.

До берегів цієї країни за кілька місяців підійшли 644 круїзних судна. Половина з них прямували саме в Дубровник. Море – основний маршрут, по якому прибувають туристи.

8. Ханаума Бей, Гаваї

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Підйом рівня Світового океану завдає шкоди коралових рифів. Але дослідження показали, що не меншої шкоди наноситься кремами від засмаги. Хімічні елементи, що містяться в них, вбивають унікальну екосистему на Гавайських островах.

Експеримент показав, що щодня в затоці Ханаума понад 2600 чоловік заносять в океанічну воду 187 кілограмів шкідливих сполук. З-за цього адміністрація Гаваїв заборонила продаж сонцезахисного крему з оксибензоном і октиноксатом.

9. Ісландія

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
В 2018 році на кожного корінного жителя острова доводилося по 5,5 туристів. Незважаючи на те, що коефіцієнт дещо знизився порівняно з попередніми роками, туристична галузь залишається одним з основних джерел поповнення бюджету країни.

Висока відвідуваність столиці острівної держави Рейк’явіка і Золотого кола викликає занепокоєння у влади. Марія Рейнисдоттир з Міністерства індустрії та інновацій Ісландії в інтерв’ю розповіла, що в даний час особлива увага приділяється скороченню кількості відвідувачів, а розкручуванні інших ісландських регіонів. Це дозволить рівномірно розподілити туристів по території країни і знизить навантаження на найбільш популярні пам’ятки.

10. Улуру, Австралія

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Місцеві жителі постійно намагаються застерегти гостей з інших країн від сходження на майже прямовисні скелі. Це пов’язано з високим ризиком для здоров’я і життя, а також з культурними тПорадиціями.

В кінці 2017 року рада національного парку австралійського континенту прийняв одностайне рішення про повну заборону сходжень на скелі. Це туристичне табу починає діяти з жовтня 2019 року. З моменту офіційного оголошення про заборону щоденна відвідуваність парку збільшилася в середньому з 140 до 500 осіб.

11. Острів Боракай, Філіппіни

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Острів вечірок на Філіппінах був тимчасово закритий з квітня по жовтень 2018 року для того, щоб очистити пляж і відновити екосистему. До цього Боракай не мав засобами ефективного збору та утилізації відходів.

Існуюча інфраструктура не справлялася з потоком сміття. Президент Родріго Дутерте охарактеризував води, що оточують Боракай, як «вигрібну яму».

12. Чінкве-Терре, Італія

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Невеликий італійський місто не був би місцем скупчення туристів, якби не величні краєвиди на скелі, покриті барвистими і химерними будинками. Особливо гарний ракурс відкривається з кладовища Манарола. Місцева влада попросили добровольців стежити за цим місцем і припиняти погану поведінку і неповажне ставлення відвідувачів.

13. Санторіні, Греція

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
За 2018 рік Грецію відвідали близько 32 млн туристів — це в 2 рази більше, ніж у 2010 році. Багатьох з них цікавив саме острів Санторіні. Сюди прагнуть, щоб провести медовий місяць, відпустка у романтичній обстановці. Наплив туристів викликав занепокоєння місцевих жителів щодо стабільної подачі електроенергії і питної води. В результаті владі довелося обмежити кількість суден, що прибувають на острів.

14. Кіото, Японія

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Лідером за кількістю прийнятих туристів в Японії залишається Токіо, але всього кілька годин їзди на поїзді — і мандрівник прибуває в Кіото. Гостей Країни висхідного сонця привертають такі пам’ятки, як бамбуковий ліс Арасияма, ворота Синтоїстського храму і вулиця Кіемідзу Зака.

Але городяни незадоволені навалою туристів — вони заполоняють вузькі вулички міста, в результаті чого зупиняється рух громадського транспорту. Місцеві жителі відчувають дискомфорт через численних гостей.

15. Будапешт, Угорщина

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Це місто Східної Європи, досягла максимального розквіту в XIX столітті, став частим місцем проведення вечірок — такий дозвілля сильно дратує корінних жителів. Тут на вулицях часто можна почути страшні історії про голосної музики, проникаючої через стіни, яка гримить в центрі міста, про п’яних туристів на вулицях. Але найбільше співчуття і відрази викликають розповіді про блювоті, залишається відпочиваючими біля дверей будинків.

Така ситуація змусила деяких городян перебратися в більш спокійні райони. Деякі активні жителі Будапешта проводять кампанію посилення контролю за нічним життям. Одне з основних вимог – більш раннє закриття барів.

16. Велика піраміда, Єгипет

16 місць на планеті, які зіпсували туристи
Доступ до пірамід суворо контролюється з метою збереження давньої споруди. Але сміливі мандрівники в пошуках гострих відчуттів порушують закон і підіймаються на вершину величезної піраміди Хеопса. Найбільш показовий випадок – пара, яка знімалася голяка і імітувала заняття сексом на вершині Великої піраміди. Міністерство старожитностей Єгипту розслідує цей інцидент.

Це яскраві приклади того, що розвиток туризму не завжди приносить тільки користь. Крім фінансового ефекту, слід враховувати думку місцевих жителів, навантаження на навколишнє середовище і пам’ятники архітектури.