146 км на велосипеді: гродненці поїхали в озерницю, велику кракотку і івашковичі

18

Гродненських велосипедистів може зупинити тільки хуртовина від далеких поїздок – хлопці продовжують вивчати гродненську область на велосипедах і, як вони вже довели в минулих випусках, так побачити можна більше, ніж під час подорожі на автомобілі. Цього разу компанія вирушила на велику кракотку. Чи чули ви про неї? у народі це село прозвали “білоруською швейцарією”.

Автогродно продовжує робити текстові та фото матеріалу по відео недавніх поїздок з каналу “мій ровар”. Попередні дивіться тут і тут.

Велоподорож в озерницю

Не перестаємо дивуватися, цього разу довжина маршруту перевищила сто кілометрів. Gps показав 146 кілометрів шляху! у поїздку вирушили троє: олег, ірина та максим.

не перестаємо дивуватися, цього разу довжина маршруту перевищила сто кілометрів. Gps показав 146 кілометрів шляху ! у поїздку вирушили троє: олег, ірина та максим.

Метою стало село веилкая кракотка, або “білоруська швейцарія». Легенда свідчить, що в xvi столітті на місці нинішньої великої кракотки було село, яке знищив страшна пожежа. У той же час славні братці на прізвище кракот сплавлялися по річці йорданці. Старший брат вибрав собі містечко для проживання, а молодший проплив вниз по річці і зупинився в іншому місці. Так і стали називати села велика кракотка і мала кракотка, які через деякий час об’єдналися.

На сьогоднішній день велика кракотка – одне з дивовижних мальовничих поселень гродненської області, що приваблює мандрівників своєю колекцією природних пам’яток. Саме тут ви можете відвідати три діючих святині: храм різдва пресвятої богородиці, храм усікновення глави іоанна предтечі і свято-зосимо-савватіївський монастир – популярне місце білоруського паломництва.

– температура 0 градусів, раніше ранок. Вирушаємо в озерницю з гродно на поїзді. Квиточки обійшлися нам в 7 рублів разом з велосипедами – по 3,50 квиток, – починає розповідь олег.

Озерниця:

“озерниця “-красива водонапірна вежа: “по-багатому зроблено!”

білосніжний храм на горі-церква св. Миколая в селі озерниця

дзвіниця в озерниці

Велика кракотка

Маленьке слонімське село велика кракотка може стати справжнім відкриттям для віруючих людей і для тих, хто цікавиться пам’ятками природи. На самій околиці села, прямо біля дороги знаходиться камінь-валун «брила кракотська» – пам’ятка природи, якій більше за 200 тисяч років. Цей валун-червоний граніт. З іншого боку села розтягнувся на величезну територію ще одна визначна пам’ятка цієї місцевості-республіканська геолого-геоморфологічна пам’ятка природи кракотська гряда. І вчені кажуть, що ця гряда з’явилася тут 220 тисяч років тому, ще в льодовиковий період. І складається вона з піску і гравію, які намивалися потоками води в тріщинах льодовика.

У селі велика кракотка залишилося не більше 70 дворів, але при цьому є три діючих храму – різдва пресвятої богородиці і усікновення глави іоанна предтечі , а також свято-зосимо-савватіївський велико-кракотський чоловічий монастир.

велика кракотка-свято-зосимо-савватіївський велико-кракотський чоловічий монастир

дзвіниця і вид на всю округу з башточки монастиря

Також древню прославило і кракотське джерело, яке відоме з давніх часів. І вода в ньому смачна і чиста. Кажуть, має лікувальні властивості – хто п’є воду з джерела, зцілюються від очних і шлункових хвороб.

Біля села рудавка

Руїни старовинної садиби. На великій території залишилися кам’яні стіни, десь видно елементи віконних і дверних прорізів. Історія невідома.

Село івашковичі-руїни старовинної церкви

– оцініть масштаб трагедії і красу, яка все ще залишилася від храму, – каже олег.

Археологи припускають, що церкву побудували в xvii столітті на місці старого уніатського кладовища.

– під час бойових дій проти кайзерівських військ храм та інші споруди отримали пошкодження. Іван шейко, місцевий житель, згадував: “моя бабуся розповідала, що по церкві в івашковичах в першу світову війну відкрили вогонь наші кавалеристи – цілилися в дзвіницю, на якій німці встановили спостережний пункт. Не розвалилися будівлі повністю тому, що були зроблені з міцного вапняного каменю, який тут добували». Церква перебувала і під обстрілом під час другої світової війни, – розповідає zelwa.by.

фото з сайту zelwa.by

Рось – старий водяний млин

Водяний млин в селищі рось – найоригінальніша і велика на території білорусі. Вона стоїть у великому панському парку, хоча будувалася дещо пізніше, ніж сама садиба. Млин зроблений з цегли, що саме по собі оригінально, бо білоруські млини в основному були дерев’яними. Для неї характерний масивний фундамент і немаленькі віконні прорізи, завдяки чому спочатку не віриться, що це проста млин. Здається, ніби перед вами старовинний особняк якогось відомого білоруського роду.

У водяних млинів на території білорусі була нелегка доля: коли на зміну прийшли млини парові, водяні вирушили в утиль і стали по цеглинці розбиратися на матеріали.

– приїхали в село дубівці подивитися цей замок, старий садибний будинок. Зараз приходить в запустіння, – каже олег.

Відомо, що це садиба немейки, будинок 1856 року побудови.

Точні координати для навігатора 53.349689, 24.409116.

(с)